LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Interrogation: You Will Be Deceived

Interrogation: You Will Be Deceived
Sztab VVeteranów
Tytuł: Interrogation: You Will Be Deceived
Producent: Critique Gaming
Dystrybutor:
Gatunek: turowa/RPG
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Interrogation: You Will Be Deceived

Erupcja zjawiska terroryzmu na początku obecnego wieku, przede wszystkim zaś przebicie się go do czołówek mediów, na powrót przywróciło do dyskusji zdawałoby się dawno temu już zarzucony temat dopuszczalności stosowania tortur, zwłaszcza gdy czynnik czasu jest kluczowy. Nagle niektórzy spośród nas uświadomili sobie, że przesłuchanie domniemanego lub faktycznego sprawcy również może być sztuką a nie banalną aktywnością. W epoce „indyczej” penetracji nowych tematów doczekaliśmy się więc i gry pozwalającej nam wcielić się właśnie w takiego śledczego.
interrogation-you-will-be-deceived-21000-1.png 1W świecie Interrogation uaktywnia się bowiem nowa organizacja terrorystyczna, acz bynajmniej nie o oczywistym – np. islamskim – charakterze. Szybko orientujemy się, że jest ona zdolna dopuścić się przemocy na masową skalę, np. wskutek podłożenia bomb, lecz jej oblicze ideowe, jak również kierownictwo początkowo stanowi tajemnicę. Naszym zadaniem jest dotrzeć do źródła – i podjąć decyzję o dalszych losach świata.

Wbrew tytułowi przeprowadzanie tytułowych przesłuchań nie jest jedyną naszą aktywnością. Przeciwnie, dane jest nam zarządzać całą jednostką śledczą, która składa się bynajmniej nie z maszyn, lecz ludzi, na których morale powinniśmy – jeśli chcemy – mieć baczenie, wpływa to bowiem na ich efektywność przy różnorakich aktywnościach, które mogą ułatwić nam dalsze postępowanie. Co więcej, na względzie winniśmy mieć również opinię publiczną czy stosunek w
obec nas przełożonych, stosowne zaniedbanie może bowiem zakończyć się zwolnieniem, a w przypadkach skrajnych nawet śmiercią.

Nade wszystko jednak jest to gra, w której zasadnicza aktywność sprowadza się do prowadzenia stosownych rozmów. Często nie mamy pojęcia, kto w ogóle jest winny, a kto po prostu pojawił się w niewłaściwym miejscu o niewłaściwym czasie, czasami z kolei nie mamy wątpliwości co do przestępczego charakteru danej jednostki, nasze zadanie polega jednak na skłonieniu jej do podzielenia się z nami kluczową informację – do czego możemy ją przywieść podstępem, przemocą bądź nawiązując z nią stosownie empatyczną relację.

Przedmiotowe przesłuchania są liniowe, wręcz do bólu, szkoda zaś, że poprowadzenie ich w błędnym kierunku zostanie nam niemal natychmiast uświadomione, a to z uwagi na brak możliwości wykonania kroku naprzód i konieczność ponowienia danego etapu rozgrywki. Z uwagi na podtytuł aż prosiłobyinterrogation-you-will-be-deceived-21000-2.png 2 się, by było możliwe podążenie ślepą uliczką i uświadomienie sobie tego faktu dopiero po pewnym czasie – tak jednak nie jest.

Oprawa audiowizualna rzeczonej produkcji jest bardzo symboliczna, wręcz sterylna, acz niepozbawiona pewnego specyficznego uroku. Wyzwanie wbrew pozorom było niemałe, łatwo było o wzbudzenie irytacji – bądź senności – podczas przesłuchań, tymczasem owe można ponawiać i ponawiać bez jakiejkolwiek rozdrażnienia pod kątem otoczki.

Interrogation: You Will Be Deceived to tytuł obiecujący więcej niż rzeczywiście oferuje. Jest to dość interesujący eksperyment, który jednak wręcz domaga się znaczącej rozbudowy pod niemal każdym względem.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/interrogation_you_will_be_deceived

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję