Hexologic

Hexologic
Sztab VVeteranów
Tytuł: Hexologic
Producent: MythicOwl
Dystrybutor: Valve \ dystrybucja internetowa
Gatunek: Logiczna
Premiera Pl:2018-05-29
Premiera Świat:
Autor: Wojman
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Hexologic

Czasami mała i prosta gra angażuje bardziej niż wysokobudżrtowa produkcja. Do takich właśnie małych a dobrych gier można zaliczyć omawiany dzisiaj Hexologic, wyprodukowany przez polskie studio MythicOwl.
hexologic-18452-1.33 1Jak sama nazwa wskazuje w grze opieramy się na heksach. Jednakże Hexologic nie jest wcale grą strategiczną a logiczną. Powiedziałbym, że to wręcz rozwinięcie popularnego Sudoku. Założenia są bardzo proste. Na każdej planszy mamy obok siebie kilka heksów i podaną cyferkę. Zadaniem gracza jest proste policzenie i ułożenie na każdym heksie od jednej do trzech kropek, tak aby po dodaniu uzyskać wspomnianą wcześniej liczbę. Na początku jest bardzo prosto, po chwili zaś się okazuje, że linie mogą się przecinać pod różnymi kątami i czasem okazuje się, że choć w pionie suma nam się zgadza, to jednak w poziomie wynik nie jest taki jaki być powinien. I zaczyna się liczenie na poziomie szkoły podstawowej. Przyznam, że produkcja bardzo mnie wciągnęła, a zdawanie sobie sprawy, że choćby liczbę 007 można otrzymać na wiele różnych sposobów, było źródłem dodatkowej satysfakcji.

Im dalej w las tym wyzwania - w teorii - są trudniejsze. W praktyce jednak po kilku planszach przez jakiś czas robi się nieco łatwiej. Dzieje się tak dlatego, że są zaprezentowane nowe, czasem trudniejsze mechaniki. Zdarza się więc, że na planszy mamy kilka pól o tym samym kolorze i umieszczenie liczby w jednym z nich sprawia, że w drugim i trzecim jest taka sama.
Wpływa to niesamowicie pozytywnie na grywalność. Okazuje się bowiem, że w jednym miejscu planszy mamy już wszystko pięknie ułożone, po czym się okazuje, że w innej części coś nam zdecydowanie się nie zgadza, a logika wskazuje na to, że błąd jest właśnie w tym kolorowym heksie. I weź tu kombinuj.

W grze występuje muzyka, w teorii ponoć relaksacyjna. Ciężko mi jednak ocenić ten element gry, gdyż zwyczajnie w świecie muzyka raczej mi przeszkadzała niż pomagała. Nie wynika to z tego, że jest ona zła, chodzi raczej o to, że kiedy jestem nastawiony na myślenie, to wszelkie bodźce zewnętrzne - a do nich zalicza się też muzyka - po prostu mnie dekoncentrują. Mam jednak wrażenie, że ciągle słyszymy jeden utwór, a w późniejszych etapach jakąś jego wariację. Jeżeli chodzi o grafikę to, cóż, na pewno Hexologic nie można porównywać choćby do Assassin`s Creed Odyssey, bo założenia obu gier są zupełnie inne. W recenzowanej dzisiaj produkcji chodzi o prostotę i wygodę, a nie graficzne fajrwerki. I gra spełnia to zadanie z nawiązką. Grafika jest prosta, ładna i przejrzysta i o to chodzi.

Do recenzji dostaliśmy kod prasowy w wersji na komputery MAC. Gra whexologic-18452-2.20 2yszła też na PC, Switcha czy telefony z systemem Android oraz iOS. Z MACa korzystam od wielu lat, ale za to nie za często w App Store kupuję aplikacje. Przez przypadek zamiast aktywować kod po prostu grę kupiłem. Jako że od wielu lat moje konto jest ustawione na region USA, to za produkcję zapłaciłem całego jednego dolara amerykańskiego, co absolutnie nie stanowiło dla mnie żadnego problemu. Problem w tym, że sprawdziłem w sklepie na platformie Steam ile gra kosztuje w Polsce i okazało się, że 10,99 złotych, co daje około trzech dolarów. Uważam, że to nie fair, iż gra wyprodukowana w Polsce, przez polskie studio w naszym kraju jest około trzy razy droższa niż w USA. Żeby nie było, że tylko narzekam - te prawie 11 złotych to i tak dobra cena jak za grę tego kalibru, niesmak jednak pozostaje.

Hexologic jest stosunkowo prostą grą. Owszem pod koniec robi się coraz bardziej skomplikowana, ale nawet najtrudniejsze etapy da się przejść w kilka minut. Ukończenie całości zajęło mi około dwóch godzin, ale nie ukrywam - był to bardzo satysfakcjonująco spędzony czas. Grę polecam kupić raczej na platformy mobilne niż duże komputery, bo gra w moim odczuciu świetnie sprawdza się do tego, aby ją uruchomić podczas siedzenia w autobusie, gdy ten stoi w korku. Zagrać - niezależnie od platformy - warto.

Autor: Wojman
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję