Ground Control 2: Operation Exodus

Ground Control 2: Operation Exodus
Sztab VVeteranów
Tytuł: Ground Control 2: Operation Exodus
Producent:
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2004-06-22
Premiera Świat:
Autor: 5913
Ocena
czytelników 83 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!
Ground Control 2

Schemat rywalizacji z komputerem jak i przez sieć z, przykładowo, przyjacielem, skupia się prawie wyłącznie na walce, a przywoływanie wspomagających nas w zmaganiach jednostek odbywa się za pomocą specjalnie do tego przygotowanych punktów strategicznych podobnych do lądowiska. Łatwo je rozpoznać, ponieważ są bardzo dokładnie wyróżnione na mini-mapie, a na planszy właściwej emanują różnorakimi, pulsującymi kolorami. Te punkty są bardzo ważne, gdyż utrata ostatniego z nich powoduje automatyczną przegraną a posiadanie największej ilości przysparza wiele punktów, które umiejętnie wydajemy przy wyborze interesującego nas sprzętu dla armii bądź transportu żołnierzy na pole bitwy. Drugim kluczowym punktem wartym ochrony jest transporter przenoszący jednostki. Po jego utracie również zmuszeni jesteśmy do wczytania gry.
Do wyboru ( szczególnie jest to widoczne w opcji "Pojedynek") są dwie frakcje. Ludzka posiada dość typowy dla nas rodzaj wojsk i technologii, tylko oczywiście mocno zaawansowane. Dysponujemy czołgami, mocno opancerzonymi piechurami, samolotami i masą różnorakiego sprzętu ofensywnego jak i defensywnego. Generalnie mówiąc nasza cywilizacja opiera swą potęgę o układy scalone i nanotechnologię. Obcy, nasi przeciwnicy, wybrali inną drogę rozwoju technologicznego. Jest nią biotechnika i biotechnologia. Ich statki, pancerze są na wpół żywe i tworzą coś w rodzaju zespolenia materiałów nieorganicznych z żywą tkanką. Niektóre z tych "dziwactw" twórcy wymodelowali na kształt znanych nam z ziemi owadów.

Ground Control 2 164502,4


Umiejętności jednostek obydwu nacji są znaczne. Każda prawie jednostka posiada alternatywny system walki uruchamiany przez skrót na klawiaturze bądź kliknięcie na interfejsie. Sam interfejs jest dopracowany i bardzo intuicyjny. Powiem rzecz może dla starych wyjadaczy bałwochwalczą, ale stwierdziłem, że paleta rozkazów jest tak samo dobrze zrobiona, jak w sławetnym Starcrafcie. Zastanawiam się, czy ludzie odpowiedzialni za GC2 nie wzorowali się na takim rozłożeniu ikon jak w wyżej wymienionym tytule, jeżeli tak, to punkt dla nich.
Ulepszeń technologii w grze jest relatywnie mało. Istnieje jedynie wzmacnianie transportera pod względem ładowności, pancerza, szybkości i uzbrojenia. Genialnym pomysłem jak dla mnie za mało wykorzystywanym w RTSach jest możliwość ostrzału wroga przez jednostki piesze w biegu. Brawo! Wreszcie ktoś pomyślał! Co więcej, taka jednostka dostaje mniejsze obrażenia, ale również ma mniejszą celność. Jeszcze tylko napomknę o możliwości okupowania budynków ( zwiększony pancerz i obrona) i o zajmowaniu działek stacjonarnych. Co więcej, ludzie potrafią się kryć w budynkach i w lesie, przez który prócz piechoty nikt się nie przeciśnie.

Ground Control 2 164503,5


Po pobieżnym zaczerpnięciu i skomentowaniu otoczki gry, przejdźmy do spraw związanych z grafiką. To prawda ,że grafika ponad rok po premierze może już lekko razić oko wytrawnego gracza przyzwyczajone do dopieszczonych tekstur Act of War czy Empire Earth 2 ale po kilku minutach stwierdzić można, iż trzyma się dziarsko i jest nadzwyczaj interesująca. Zresztą fabuła jest wciągającą, a więc darujmy sobie pewne uchybienia poczynione prze ząb czasu. Pomimo drobnych zastrzeżeń świat generowany jest ładny i ciekawy. Interakcja jednostek ze środowiskiem jest przemyślana i zadowalająca. Padający deszcz przykładowo osłabia możliwości ofensywne, lecz również daje sposobność zakradnięcia się niepostrzeżenie bliżej wroga. Z najwyższą uwagą i uznaniem należy zauważyć, jak twórcy z pietyzmem potraktowali niebo. Tak! Niebo w niektórych a właściwie we wszystkich etapach i planszach jest zrobione po mistrzowsku. Jeszcze pamiętam ten widok z pierwszej misji, kiedy to obróciłem kamerę do góry i zobaczyłem pięknie wymodelowane i kolorystycznie dobrane pierścienie planety orbitującej nad teatrem działań wojennych. Ale się rozmarzyłem :D No i wracamy z odległej podróży! Szczególnie dobrze engine radzi sobie z eksplozjami pocisków, które mogą nawet dziś zadowalać i cieszyć oczy. Na końcu wspomnę, że wszystko rozgrywa się w pełnym 3D, a teren wojny jest w każdej misji bardzo urozmaicony. Oprawa audio stoi na wysokim poziomie. Z głośników słychać nienużącą muzykę i szczegółowo opracowane "ryki" batalii, czyli ostrzał karabinowy oraz wybuchy śmiercionośnych pocisków.

Ground Control 2 164504,6


Dodatkowo do gry dołączony jest edytor, przy pomocy którego zapaleńcy mogą potworzyć mapy i próbować swych sił i geniuszu wojskowego. Podsumowując. Gra jest bardzo dobrym rtsem walki, który powinien zainteresować wszystkich miłośników gier strategicznych. Serdecznie polecam!



Plusy:
  • Ogólnie bardzo dobra strategia
  • Ciekawy pomysł fabularny. Zerwanie konwencji "dobrego ziemianina"
  • Mało wykorzystywany w innych produkcjach sposób rozgrywki
  • Klimat

    Minusy:
  • Ma już rok i to widać szczególnie na teksturach jednostek
  • Drobne niedociągnięcia, ale wybaczalne:)



    Metryczka

    Producent: Massive Entertainment

    Dystrybutor: CD-Projekt

    Platforma: PC

    Gatunek: Strategiczne

    Wymagania wskazane: procesor P III 500 megaherzów, 128 MB Ram, karta graficzna z 16 MB na pokładzie
    Grafika _ 7-/10
    Klimat _ 9-/10
    Muzyka i Audio_ 8/10
    Ocena końcowa
    8/10

    E-mail autora: Dominik Kiezik


  • Autor: 5913
    << poprzednia | 1 | 2
    skomentuj
    KOMENTARZE NA TEMAT GRY
    więcej komentarzy dodaj komentarz
    RECENZJE CZYTELNIKÓW
    ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję