LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Gears of War 5

Gears of War 5
Sztab VVeteranów
Tytuł: Gears of War 5
Producent:
Dystrybutor: Microsoft Studios
Gatunek: FPS
Premiera Pl:2019-09-10
Premiera Świat:
Autor: tenshi_chan
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Gears 5

Po raz pierwszy legendarna seria zostaje wydana również na PC, choć nie jest to zbyt dobry chwyt marketingowy. Wielu sięgnęło po Gears 5 nie znając poprzednich części, a ta jest z nimi ściśle fabularnie związana, ale też podjęła próbę dodania do gry nowych mechanik. Próbę, którą od razu dali do oceny bardzo szerokiej publice.
gears-of-war-5-21410-1.jpg 1Fabularnie Gears (of War) 5 kontynuuje wątki z Gears of War 4. Tym razem główną bohaterką zostaje przyjaciółka syna Marcusa - Kait. Okazuje się, że jej pochodzenie okryte jest tajemnicą i ma na dodatek powiązanie z szarańczą. Od śmierci swojej matki cierpi ona na powracające koszmary, halucynacje i jest zdeterminowana poznać prawdę.

Zbiega się to z organizowaniem się szarańczy i poszukiwaniem przez ludzkość skutecznej metody ataku. Jak się oczywiście okazuje, najskuteczniejszy z nich jest najniebezpieczniejszy i powoduje duże zagrożenie także dla ludzkości.

Gears 5 składa się więc z 2 głównych wątków, jednak oba zalewają nas masą zdarzeń i informacji, co nie wychodzi na dobre. Próbowano tu opowiedzieć
tak dużo, że starczyłoby na całą trylogię, przez to niektóre rzeczy zostały potraktowane po macoszemu i ważnych kwestii dowiadujemy się z dialogów między postaciami, które toczone są w wolnej chwili. Coś, co miało ważny oddźwięk i miało wprowadzić do naszej drużyny dodatkową postać, działo się gdzieś tam, niezależnie od nas i w ogóle nie pozwolono nam w tym uczestniczyć, tylko zaraz po zapodaniu tragicznych wydarzeń kazano nam wyruszyć z Kait niemal samotnie w podróż po jakiś odludziach. Na szczęście jej wątek również z czasem nabiera pazura, ale również wtedy znowu przenosimy się na inne terytorium i po epickiej walce zajmujemy się przyziemnymi zadaniami.

Kolejną nowością jest stworzony tutaj semi-otwarty świat. Mamy „łódź”, która możemy podróżować i dzięki niej możemy się wikłać w różne zadania poboczne i zwiedzać zakamarki pustkowi. Probgears-of-war-5-21410-2.jpg 2lem w tym, że jest to kompletnie nieinteresujące. Gra zwalnia przez to tempo i zamiast gry akcji, gdzie ciągle coś się dzieje, pojawia się wątek „nie mogę znaleźć drogi”. Miałoby to może sens, gdyby znalezione sekrety były warte zwiedzania mapy, ale niestety zazwyczaj jest to po prostu dodatkowa amunicja, którą i tak musimy wystrzelać, by wrócić na szlak.

Mam mieszane odczucia co do tej części, choć bardziej do mechaniki i sposobu przedstawienia niektórych wątków, niż samej gry. Natomiast oba wątki główne - są mistrzowskie, a zakończenie nie jest już takie jak z bajki, nie ma happy endu, a my sami zdecydujemy, czy oprócz nas cierpieć będzie ktoś jeszcze.

Ja wybrałam źle i uroniłam łezkę na koniec, co nigdy jeszcze nie zdarzyło mi się w FPS-ie, a to mówi samo za siebie, że jest tu moc. Choć moc na tyle otwarta, by mogła powstać kolejna część Gearsów.

Autor: tenshi_chan
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję