LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Frostpunk: The Rifts

Frostpunk: The Rifts
Sztab VVeteranów
Tytuł: Frostpunk: The Rifts
Producent: 11 bit studios
Dystrybutor:
Gatunek:
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 30% procent
Głosuj na tę grę!

Frostpunk - Szczeliny

VVeteranowi winno być nieco wstyd się przyznać do faktu, że niejako przegapiłem moment pojawienia się dodatków DLC, chwili, gdy wyparły one staroświeckie add-ony. Zaryzykowałbym tezę, iż swój niemały udziały miały tutaj pierwsze dwie odsłony serii The Sims i właściwe dlań dodatki niefabularne, obejmujące tylko nowe akcesoria, lecz byłaby to teza czysto intuicyjna, niepoparta jakimikolwiek badaniami, o pogłębionych nie wspominając. Część z tych dodatków jest prawdziwie imponującymi pozycjami, część zaś trudno uznać za coś innego, niż cyniczną, czasami wręcz desperacką próbę dodatkowej monetyzacji pierwotnego sukcesu. Do której kategorii zalicza się dodatek Szczeliny (The Rifts)?
frostpunk-szczeliny-20226-1.jpg 1Osoby, które nie miały dotychczas styczności z tytułem podstawowym (jakkolwiek wątpliwe jest, by czytały one ten tekst, acz a nuż poszukują one inspiracji do zakupu tejże „podstawki”, hę?) informuję, że Frostpunk jest dość niestandardowym reprezentantem gatunku city builderów, acz osadzonym w dość nietypowym, bo zarazem postapokaliptycznym i steampunkowym świecie, w którym nasi główni przeciwnicy bynajmniej nie zaliczają się do gatunku homo sapiens, lecz są chłodem, głodem i chorobami. Dopiero gdy uda się nam nasycić żołądki, ogrzać ręce oraz utrzymać organizmy w ogólnie dobrej kondycji, pojawią się dalsze oczekiwania, choćby w zakresie kultu czy rozrywki.

Szczeliny oferują nam rozgrywkę na nowej mapie, którą od poprzednich odróżnia fakt, że mamy do czynienia ze swego rodzaju skalistym archipelagiem, przemieszczanie się zaś pomiędzy owymi specyficznymi wysepkami – nasuw
ającymi skojarzenia choćby z takim Cliff Empire – wymaga wznoszenia – uwaga, nowalijka – mostów. Niestety twórcy w zakresie tej nowości byli mocno powściągliwi, nie zaoferowali bowiem żadnych alternatywnych konstrukcji, a tylko jeden model, zresztą dość wymagający pod względem koniecznych materiałów budowlanych. To trochę dziwne podejście, bo aż prosiło się o oddanie w ręce graczy różnorakich kładek czy konstrukcji właściwych dla różnych kultur i różnych epok, co przecież dość łatwo w znacznym stopniu urozmaicałoby rozgrywkę.

Wracając do wspomnianej na wstępie poprzedniego akapitu mapy – wymusza ona na graczu nieco odmienne niż dotychczas podejście do zabawy, budowę lokacji o bardziej ulicowej niż cyrkularnej (jak dotychczas) topografii, w tym zakresie jednak nieco ograniczając swobodę gracza ściśle określonymi miejscami, gdzie możliwe jest wzniesienie rzeczonego mostu.

Dodatek niestetyfrostpunk-szczeliny-20226-2.jpg 2 nie oferuje żadnych zmian w zakresie oprawy audiowizualnej. Żeby to było klarowne – wersję podstawową gry uważam za bardzo estetyczną pod tym względem, wręcz piękną i nie widzę powodów, dla których miałaby ona pod tym względem ulegać jakimś większym przeobrażeniom. Niemniej jednak choćby taki nowy utwór w tle uważałbym za coś przyzwoitego.

Co więcej rzeczony dodatek oferuje? Otóż nic! Smutna prawda jest taka, iż jego płytkość wręcz szokuje, gracz spędza z nim kolejne i kolejne godziny licząc na jakieś nowe elementy, tymczasem takowe się nie pojawiają – mosty, po prostu mosty, nic więcej. Jakkolwiek więc jego cena jest dość skromna, to i tak stanowczo wygórowana wobec oferowanej zawartości. Za kwotę tą można nabyć bowiem niejednego całkiem ciekawego „indyka”…

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/frostpunk_the_rifts

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję