LOGOWANIE
Zarejestruj sie

For the King

For the King
Sztab VVeteranów
Tytuł: For the King
Producent: IronOak Games
Dystrybutor: GOG.com/Steam
Gatunek:
Premiera Pl:2018-04-19
Premiera Świat:
Autor: Wojman
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 40% procent
Głosuj na tę grę!

For the King

Nie mam nic przeciwko trudnym i wymagającym grom. Co więcej - lubię takowe. Nie lubię za to gier, które ewidentnie oszukują. For the King należy niestety do tej drugiej kategorii.
for-the-king-17482-1.jpg 1For the King to gra turowa gra strategiczna pomieszana z roguelikiem i... papierowymi grami RPG. Dziwnie to brzmi, a jeszcze dziwniej się w to gra. Generalnie fabuła skupia się na tym, że król z niewiadomych przyczyn uprzejmy był umrzeć. A raczej zginąć z rąk nieznanego zabójcy. I jak to zwykle w takich przypadkach bywa królestwo pogrążyło się w chaosie. A zadaniem gracza jest przywrócić ład i porządek. I choć teoria brzmi naprawdę ciekawie, to jednak pokazuje, że wiele rzeczy dało się zrobić lepiej. Ot chociażby mamy proceduralnie generowane plansze. Co z tego, kiedy zdarza się, że trafiają się zdecydowanie zbyt silni przeciwnicy?

Walki w grze są trudne, wkurzające i irytujące. Przebieg jest bardzo losowy. Żeby trafić przeciwnika wykonywany jest rzut czterema kośćmi, a żeby trafić trzeba przynajmniej na jednej uzyskać satysfakcjonujący wynik. Choć jeśli będziemy mieli szczęście i uda nam się trafić na dwóch, trzech lub nawet czterech kostkach to cios będzie mocniejszy. I - jak wspomniałem - może nawet fajnie to brzmi, ale w praktyce losowość, a raczej "losowość" sprawia, że w praktyce gracz nie zadaje obrażeń przeciwnikowi, samemu za to zbiera ciężkie baty. Co więcej kiedy dajmy na to chcemy przeprowadzić atak obszarowy, to odpowiedni wynik musi wypaść na wsz
ystkich czterech kostkach jednocześnie. Dawno przy grze tak nie klnąłem.

W For the King prowadzić można trzyosobową drużynę. Jeżeli wszyscy zginą - co zdarza się dość często - trzeba zaczynać grę od początku. Gdyby nie obowiązek recenzencki i trzymanie się zasady, żeby spróbować przejść całą grę przynajmniej raz, to gdzieś przy dwudziestej próbie rzuciłbym tę produkcję w... a nieważne gdzie. W pewnym momencie robiłem wszystko, żeby tylko nie grać w grę.

Jeżeli chodzi o muzykę, to jest ona bardzo w porządku i wpada w ucho. Przez pierwsze kilka godzin. Później się okazuje, że utworów jest kilka i bardzo często się powtarzają. I wtedy zaczyna irytować nie tylko poziom trudności, ale także i muzyka. Gra niestety - a może na szczęście - nie posiada polskiej wersji językowej. Jeżeli jest coś, co można dobrego o tej produkcji napisać, to jest to grafika. Jest ładna, kolorowa, trochę komiksowa. Na dodatek produkcja posiada dość nie wielkie wymagania sprzętowe.

Na osobny akapit zasługuje tryb kooperacji. Owszem, gra nadal jest bardzo trudna, ale miło, że można grać ze znajomym lub przyjacielem. Co więcej jest tutaj tak rzadko teraz widziany tryb hot seat. Młodszym czytelnikom wyjaśniam, że polega on na tym, że najpierw jeden gracz wykonuje swoją akcję, a później przekazufor-the-king-17482-2.jpg 2je on komputer w ręce drugiego gracza, który steruje własną postacią. I tak na zmianę. Tryb ten jest w moim odczuciu jednym z nielicznych plusów gry, bowiem mimo wszystko jakoś raźniej i weselej jest, gdy przeróżne "zaklęcia" wychodzą nawet od bardzo cierpliwych osób.

Jeżeli chodzi o cenę, to pomimo moich narzekań uważam ją za odpowiednią, szczególnie dla masochistów lubiących wysoki poziom trudności. Te 71.99 PLN uważam za kwotę w sam raz jak za nową grę niezależnego producenta. Co ciekawe już teraz na wyprzedażach można produkcję dostać jeszcze taniej. Prawdopodobnie wynika to z faktu, że choć oficjalną premierę grę miała nie tak dawno, to jednak od dość długiego czasu była dostępna we wczesnym dostępie. Nie najlepsze recenzje też robią swoje.

Nie ukrywam, że ci gracze, którzy uwielbiają wysoki poziom trudności i przesadną losowość grę polubią. Mi jednak osobiście do gustu nie przypadła - stąd dość niska ocena. Gdyby gra była sprawiedliwa, to prawdopodobnie ocena też byłaby wyższa. Ciężko mi z czystym sumieniem polecić tę grę, nawet jeśli miałbym walczyć za króla.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/for_the_king

Autor: Wojman
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję