LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Football Manager 2014

Football Manager 2014
Sztab VVeteranów
Tytuł: Football Manager 2014
Producent: Sports Interactive
Dystrybutor:
Gatunek: Manager sportowy
Premiera Pl:2013-10-31
Premiera Świat:
Autor: spiderlo
Ocena
czytelników 78 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Football Manager 2014

Po raz kolejny premierze gry z serii Football Manager towarzyszyły szumne zapowiedzi. Po raz kolejny Sports Interactive ogłaszał rewolucję i dużo nowych możliwości a fani z niecierpliwością oczekiwali na tytuł. Czy Football Manager 2014 spełnił oczekiwania? Subiektywnym zdaniem miłośnika serii – w dużej mierze tak!
football-manager-2014-sa-ulepszenia!-10426-1.jpg 1Football Manager 2014 daje możliwość przejęcia dowolnego klubu piłkarskiego i poprowadzenia go do historycznych sukcesów. W trakcie rozgrywki można popisać się kunsztem taktycznym, zmysłem treningowych oraz umiejętnościami negocjatora. Akurat pod tym względem dużo się nie zmieniło, zwłaszcza to pierwsze – taktyka - od początku jest atutem serii FM.

Taktyka i rozgrywka:

Taktyka w grze była więc i jest na zadowalającym poziomie. Gracz ma niezliczoną ilość możliwości ustalenia swojego składu (formacji, roli na boisku, zadań, poleceń indywidualnych i zespołowych), ale na boisku zawodnicy często popełniają szkolne błędy. W Football Manager 2014 można odnieść wrażenie, że bramki padają łatwiej niż w poprzednich edycjach (co jednak nie przekłada się na większą skuteczność, lecz dużą liczbę przeprowadzanych akcji). Nawet posiadając świetną obroną, światowej klasy bramkarza i nastawienie defensywne łatwo traci się gole (i podobnie strzela). Czy jest to wada lub zaleta? - każdy może ocenić to indywidualnie. Ciekawą sprawą w grze są również dość częste kartki dla bramkarzy. Zwykle grając w FM rzadko zdarzało się, że golkiper został ukarany „żółtkiem” lub „czerwienią”. Jeśli już, to najczęściej był faul w polu karnym. Teraz bramkarzom zdarza się bronić piłki ręką poza polem karnym (szczególnie jeśli mają przypisaną rolę bramkarz-libero), za co zostają „nagrodzeni” przez sędziego. Trudno powiedzieć czy to błąd w grze czy zabieg specjalny,
faktem jest, że w rzeczywistej piłce takie sytuacje zdarzają się.

Kontakty z mediami:

W nowej edycji dużo bardziej niż dotychczas rozbudowano strefę public relations, która nie ogranicza się już tylko do nudnych konferencji. Teraz dziennikarze mogą zaskakiwać pytaniami, analizują styl gry zespołu, np.: stopień celności podań i skuteczność. Oprócz tradycyjnych konferencji czasem dziennikarze sami zgłaszają się z konkretnymi pytaniami. Odpowiedzi mogą mieć wpływ na morale zespołu, zadowolenie zarządu lub relacje z innymi managerami. Ciągle trudno mówić w tym aspekcie o rewolucji, ale jest już dużo lepiej. Po pewnym czasie i to się znudzi, ale przynajmniej asystent ma trochę więcej czasu na inne prace niż udział w konferencjach od początku gry:) Selekcjoner natomiast czasem musi „użerać” się z mediami, które krytykują niektóre powołania i kreują nowych, niekoniecznie utalentowanych „zbawców” reprezentacji.

Rozmowy z zespołem:

W grze na szczęście polepszyła się nie tylko interakcja z dziennikarzami i innymi managerami, ale także z własnymi zawodnikami, zarządem i współpracownikami. Piłkarza można m.in. pochwalić (lub skrytykować) za odpowiednią postawę, formę i promocję klubu, poprosić o rozmowę z niezadowolonym kolegą, zaproponować zrezygnowanie z usług agenta (raczej nie polecam) a nawet pogratulować debiutu w reprezentacji i nagrody. Rozmowy z zarządem i współpracownikami również wyglądają bardziej „żywo”. W razie niepomyślnego obrotu spraw przebieg rozmowy można zdradzićfootball-manager-2014-sa-ulepszenia!-10426-2.jpg 2 mediom, chociaż rezultaty bywają trudne do przewidzenia.

Trening zawodników:

Trening zawodników w Football Manager 2014 jest oczywiście usprawniony w porównaniu z czasami przeszłymi, ale na tle poprzedniej edycji nie wypada już tak dobrze. Gracz ma do wyboru zarówno reżimy treningowe, treningi indywidualne, naukę graczy nowych pozycji i zagrań, ale ciągle mało utalentowany gracz pomimo świetnych treningów i ciężkiej pracy daleko nie zajdzie. Pomocne na pewno są takie informacje jak wykresy dotyczące zadowolenia graczy z treningu czy przygotowania fizycznego. W trakcie rozgrywki często zdarza się, że po kontuzji lub w przypadku długotrwałego braku gry umiejętności piłkarzy drastycznie spadają. Po wielu sezonach (bez edytora) może spadać jakość globalnego futbolu, gdyż automatycznie generowane talenty mają mniejszy potencjał niż ich realni odpowiednicy sprzed lat. Czasem chciałoby się „skopiować” rozwiązania treningowe z serii... FIFA Manager. Przy wielu wadach konkurencyjnej gry akurat treningi mają bardziej przejrzyste i ciekawiej rozwiązane.

Silnik meczowy i grafika:

Trudno oceniać zmianę, które dla osoby „z wewnątrz” są nieznaczne. Elementy zostały nieco poprawione, zmieniono system przekazywania wiadomości a piłkarze z każdą edycją wyglądają coraz bardziej realistycznie. Trudno jednak mówić o przełomie.

Football Manager 2014 od Sports Interactive dostarcza wielu emocji a wprowadzone zmiany uatrakcyjniają rozgrywkę. Bieżącą edycję z czystym sumieniem można więc ocenić pozytywnie.

Autor: spiderlo
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję