Football Manager 2009

Football Manager 2009
Sztab VVeteranów
Tytuł: Football Manager 2009
Producent: Sports Interactive
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek:
Premiera Pl:2008-11-21
Premiera Świat:
Autor: Ajmdemen
Ocena
czytelników 81 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Football Manager 2009

Kolejna odsłona Football Managera pojawiła się na sklepowych półkach. W serii pod hasłem zdobywania stadionów świata poprzez doskonałą orientację w cyferkach i tablicach widać pierwsze oznaki wyłomu. Otóż Sports Interactive postanowiło w tej części dokonać zmiany rewolucyjnej - zastosować do rozgrywania meczów silnik 3D. Tak więc zamiast dwuwymiarowych kółeczek można w nowej części obserwować śmigające po boisku trójwymiarowe ludziki.
football-manager-2009-3359-1.jpg 1Owo ulepszenie jest jednak dość boleśnie odczuwalne przez posiadaczy przeciętnego czy nawet w miarę przyzwoitego jeszcze sprzętu - prawda jest niestety taka, że mecze straszliwie się przedłużają przez konieczność wczytania silnika 3D - który wczytuje się nawet jeśli wyłączyć widok 3D w ustawieniach gry. Tak więc każdorazowo na początku meczu gracz ma zapewnioną chwilę czekania, którą może wszelako poświęcić ważkim rozważaniom filozoficznym. Warto przy okazji ostrzec, że nie warto minimalizować gry w trakcie meczu, by „szybko” przeprowadzić na komputerze inną czynność - otworzenie notatnika okazuje się bowiem wówczas czynnościa czasochłonną.

Po tej sporej łyżce dziegciu czas na pochwały. Wbrew swojemu wcześniejszemu sceptycznemu podejściu do meczów w trójwymiarze muszę przyznać, że ogląda się je całkiem przyjemnie. Przy tym warto zwrócić uwagę, że fakt, iż mecze odbywają się w trójwymiarze, uwypukla niedociągniecia autorów co do realizmu piłkarskich potyczek. Z tego powodu gracz może zwrócić uwagę na wiele niedostrzeżonych we wcześniejszych odsłonach niedociągnięć - osobiście myślę, że należy się z tego powodu autorom trochę wyrozumiałości. Piłkarze nie zachowują się bardziej nienaturalnie (uważam wręcz, że o wiele mniej), ale po prostu bardziej owa nienaturalność rzuca się w oczy.

Zmiany i usprawnienia nie ograniczają się jednak do wymienionego już silnika 3D. Mamy na przykład w trakcie meczu do dyspozycji opinię asystenta, który może doradzić nam korektę ustawienia. Warto zwracać uwagę na owe rady, choć niekoniecznie ze wszystkich korzystać - próba poprawienia jednego e
lementu może doprowadzić do znacznie istotniejszych defektów w pozostałych.

Bardzo korzystne jest moim zdaniem opóźnieine spadku atrybutów u piłkarzy mających 30 i więcej lat. W poprzedniej części FM-a po kilku miesiącach wiele gwiazd stawało się przeciętnymi zawodnikami właśnie z powodu wieku - taki Inzaghi dość szybko przestawał się nadawać do gry, choć w rzeczywistości był przecież w świetnej formie. Widać dało to twórcom trochę do myślenia - dzięki czemu teraz nie trzeba już wymieniać w grze każdego piłkarza dobiegającego 30 lat.

Kolejna zmiana to poszerzenie skali oceny piłkarzy - przez co minimalną godną uznania za dobrą oceną nie będzię już 7, ale raczej coś koło 6,5. Rzadsze stają się też wysokie noty - szczególnie dla piłkarzy bez asyst i goli w danym meczu. Jeśli chodzi o drobne usprawnienia, to mamy też w FM 2009 możliwość udostępniania graczy podstawowego składu na mecze drużyny rezerw, dzięki czemu mogą oni się rozegrać. Oszczędza to konieczności kilkukrotnego przenoszenia zawodników między składem podstawowym a rezerwami - co mogło też czasem zaowocować niezadowoleniem takowych piłkarzy. Warto jeszcze zwrócić uwagę na konferencje prasowe - niestety po pewnym czasie stają się one nużące, gdyż pytania często się powtarzają. Ale trzeba przyznać, że to akurat nie odbiega od rzeczywistości.

Należy też wspomnieć o taktyce - usunięto w niej bowiem możliwość dawania zawodnikom strzałek. Choć jest to poniekąd ograniczenie możliwości gracza, to jest w jakimś zakresie uzasadnione - w poprzedniej odsłonie pomysłowi gracze opracowali bowiem dziwaczne acz przynoszące sukces taktyki przewidfootball-manager-2009-3359-2.jpg 2ujące na przykład wbieganie bocznych obrońców na środek pomocy, zaś środkowych pomocników na skrzydła.

Kilka słów o rynku transferowym: choć utrudniono sprzedaż piłkarzy tuż po ściągnieciu ich z wolnego transferu (krok bardzo słuszny), to jednak ogólnie odniosłem wrażenie, że w nowym FM-ie dużo łatwiej odnieść sukces w poczynaniach transferowych – o czym świadczy choćby fakt możliwości ściągnięcia na początku Molinaro za jakieś 300 tysięcy funtów. Zawodnika tego udało mi się sprzedać po sezonie za 17 milionów w tej samej walucie (do Romy). I nie był to odosobniony przypadek - sterowane przez AI kluby łatwo dają się naciągać.

Po tych nader ogólnych rozważaniach trzeba zwrócić uwagę na błędy tudzież bugi, których grze niestety nie brakuje. Choć osobiście prowadziłem drużynę ligi niemieckiej, to z wiarygodnych źródeł wiem, że wiele innych, w tym choćby angielska i włoska często „wywalają się” pod koniec pierwszego sezonu. Osobiście doświadczyłem też buga uniemożliwiającego mi dokonanie jakichkolwiek zmian taktycznych w drugiej połowie meczu. Fakt, że asystent zwraca uwagę na niecelność podań bramkarza (będącą przecież efektem tego, że posyła on dalekie wykopy „na walkę”) jest może pomniejszym błędem, ale też irytującym. Na szczęście te niedociągnięcia zostaną zapewne poprawione w łatkach do gry - do takowej metody też SI zdążyło nas już przyzwyczaić.

Plusy:
- Stary dobry Football Manager
- Silnik 3D
- Wiele korzystnych usprawnień

Minusy:
- Dużo wolniejsze działanie gry
- Błędy
- Zbyt przyjazny dla gracza rynek transferowy

Autor: Ajmdemen
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
31.05.2009 | Szymiii » Lepsza jest np. FIFA gdzie możemy grać jak i jeste
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję