LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Farmers Dynasty

Farmers Dynasty
Sztab VVeteranów
Tytuł: Farmers Dynasty
Producent: Toplitz Productions
Dystrybutor: Toplitz Productions
Gatunek: symulator
Premiera Pl:2019-11-21
Premiera Świat:
Autor: tenshi_chan
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 60% procent
Głosuj na tę grę!

Farmer's Dynasty

Od czasów sukcesu Harvest Moon co rusz powstają bardziej bądź mniej udane produkcje mające ochotę na pobicie popularności wiejskiego życia, które cieszy się coraz to rosnącą popularnością. Myślę, że jest to efekt zanikania prawdziwych farm, których ciężko uświadczyć w dzisiejszych czasach. Kiedyś niemal każdy z nas miał jakiś dziadków na wsi, gdzie mógł podbierać jajka kurom, spróbować wydoić krowę czy jak król wszechświata - przejechać się na traktorze.
farmers-dynasty-21690-1.jpg 1Dzisiaj już jednak tego nie ma. Rolnicy pozbywają się swoich ziem albo emigrują do miast. Stajnie straszą pustkami, a ostatnie kury kończą na świątecznym obiedzie. Produkcja naturalnego jedzenia nie jest już opłacalna. Lepiej mieć szklarnie i móc sadzić cały rok, albo zwiększać plony dzięki GMO. Zwykły, przeciętny Kowalski nie jest w stanie utrzymać większego gospodarstwa, a co dopiero kupić nowoczesne maszyny rolnicze! A jeśli czegoś nie możemy spróbować, to zaczyna nas to kręcić, zaczynamy być ciekawi, nawet tak prozaicznych czynności, jakie oferuje wiejskie życie. Niestety, nie każda produkcja dobrze radzi sobie z wciąganiem gracza w tenże świat, a Farmer's Dynasty mimo sporej zawartości jest tego doskonałym przykładem.

W Farmer's Dynasty postawiono na realizm. Grafika nie przypomina filmów animowanych, nie jest też stylizowana na retro, jak Stardev Valley, i darowała sobie dodawanie magicznych elementów do zawartości. Dodatkowo nasze pola są na tyle duże, że od razu musimy zdobyć przynajmniej część maszyn rolniczych, bowiem w pojedynkę z kosą czy grabiami, nie mielibyśmy szans, aby ukończyć na czas wszystkie zadania. Jest to niezaprzeczalny plus tejże produkcji, który kazał mi nawet nieco zasięgnąć informacji, co robi się po czym, aby gleba była jak najżyźniejsza, a plony najbardziej obfite.

Oczywiście z początku nasza postać również jest zielona w kwestii wiedzy o rolnictwie. Gra bowiem standardowo zaczyna się od otrzymania ziemi w spadku. Chcąc doprowadzić rodzinne gospodarstwo do dawnej świetności będziemy musieli zapoznać się z sąsiadami i zasięgnąć języka w kwestii dodatkowych wskazówek. Niestety już tutaj gra martwi nas swoją topornością. jestem przyzwyczajona do różnej jakości graficznej, dość często też bywa tak, że piękne otoczenie kontrastuje z okropnie stworzonymi postaciami, jak tutaj. Gra jednak była dla mnie nieprzyjazna od początku. Częste błędy, mało opcji w ustawieniach, brak synchronizacji z działaniem DRM-owskiej nakładki sprawiał, że ani nie mogłam wykorzystać skrótów klawiszowych, ani nawet zrobić zrzutu
ekranu, a tryb okienkowy próbował mi się nieustannie narzucać. Zbyt duża czułość myszki tylko przy niektórych czynnościach również irytowała, ale można było do tego przywyknąć, jednakże tutorial to istna porażka. Gra składa się z kilkudziesięciu czynności, które będziemy musieli cyklicznie wykonywać, zaś tutorial mówi nam jedynie, jak wykonywać jedną z nich, a potem zostajemy zostawieni sami sobie i musimy dojść co i jak. A dla mnie - kompletnego rolniczego laika było to dość kłopotliwe, bo mając choćby do odbioru konkretną nagrodę od sąsiada, nie miałam pojęcia, którą maszyną powinnam po to przyjechać (były to zazwyczaj rzeczy doczepiane do maszyn rolniczych). Sterowanie pojazdami do przyjemnych bynajmniej nie należy, i bardzo często zdarza się, że nasza maszyna wyląduje pod wodą, zatnie się w jakimś rowie czy utknie w teksturze mostu... Możemy ją przywrócić na drogę, dzięki kosztownej lawecie, ale ta opcja również jest niezbyt przemyślana, bo znalezienie jej trochę mi zajęło, natomiast płacenie z biednej kieszeni rolnika za bugi w grze to już lekka przesada...

Szperając po forum zauważyłam, że nie tylko ja miałam takie problemy. Wiele ludzi nie mogło znaleźć przycisku do usuwania rusztowań, czy wezwania pomocy drogowej. Bowiem oba przyciski pojawiały się tylko w konkretnej sytuacji. To samo tyczy się z doczepianiem do maszyn różnych części i głowic. Moment, w którym możemy połączyć jedno z drugim, to tak naprawdę bardzo umownie postawiona granica, w jakiej obie części powinny się stykać. Z tegoż powodu trudne jest nawet zbieranie jabłek, bo zebrać jabłko nie zawsze będziemy mogli patrząc na to jabłko... czasem trzeba pojechać kursorem w górę, czasem w dół i szukać, kiedy pojawi się taka możliwość. Tak samo jest z widokiem mapy - znaczniki niekoniecznie znajdują się w odpowiednim miejscu. Z kolei dokonując napraw domu mamy na odwrót. Bez stawiania rusztowania można podskoczyć aby pojawiła się opcja naprawy dachu i po prostu trzymać ten przycisk, aż naprawa się skończy. To nieistotne, że będziemy już wówczas strzelać gwoździami z odległości kilku metrów... Oczywiście zbieranie jabłek jest tutajfarmers-dynasty-21690-2.jpg 2 marginalną czynnością, a ułatwienie w naprawie dachu niekoniecznie przeszkadza, ale jednak jeśli twórcy stawiają na realizm, a potem idą po łebkach popełniając błędy u samych podstaw, dość szybko zaczyna to martwić, szczególnie, że takich niedoróbek zaczniemy zauważać więcej w zależności od czasu spędzonego w grze. Dialogi to istna katorga. Postacie są kompletnie nieciekawe, mają takie same twarze, a życie społeczne, które miało tętnić w miasteczku pod kościołem, czy w kawiarniach, sprowadza się do kilku postaci stojących nieruchomo jak kłody, które mimo bezczynności i tak nie mają czasu, aby z nami porozmawiać. A nawet jeśli to dostępne opcje dialogowe są absurdalnie śmieszne. Nie przedstawiają żadnej historii, nie wprowadzają cech charakteru postaci do fabuły. Każda osoba jest tak samo bezbarwna. Po co więc opcje dialogowe, które w zasadzie dla każdego są takie same? Nie lepiej byłoby oskryptować jakiś konkretny scenariusz?

Na tym właśnie polega ta gra. Daje nam pozornie otwarty świat, z pozornie dużą ilością decyzji, a tak naprawdę nie zachęca, aby być w tym świecie. Daje możliwość rozbudowy gospodarstwa, założenia rodziny, ale jakby mój partner/partnerka mogli rozmawiać tylko o pogodzie, to po co miałabym ich ciągnąć do domu?

Farmer's Dynasty jest więc grą napakowaną możliwościami, contentem, który został fatalnie wykorzystany. Osoby, które nie mają nic przeciwko dużej ilości grindu, zapewne chętnie będą sprzedawać godziny swoich usług, aby zarobić na lepsze maszyny i później wykonywać owe usługi szybciej, ale o tyle o ile w Stardew Valley wręcz marzyłam o lepszych spryskiwaczach, tak tu mozolna droga dorobkiewicza jest koszmarnie nieatrakcyjna alternatywą. Do rozważenia, jeśli akurat nie mamy czym się zająć, ale też na pewno nie za cenę, za jaką gra jest wystawiona. W mojej ocenie bowiem jest po prostu nieskończonym produktem z potencjałem.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/farmers_dynasty

Autor: tenshi_chan
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję