LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Fallout Shelter

Fallout Shelter
Sztab VVeteranów
Tytuł: Fallout Shelter
Producent: Bethesda Game Studios
Dystrybutor:
Gatunek: sim
Premiera Pl:2015-06-15
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

Fallout Shelter

Już w trakcie obcowania z pierwszą odsłoną serii Fallout uroiła mi się myśl, jak to by było fantastycznie móc wcielić się w osobę Nadzorczy, kierującego – a właściwie kontrolującego – życiem mieszkańców Schronu. Przez lata myśl ta odpłynęła na oceany zapomnienia – i nagle spadła bomba atomowa pod nazwą Fallout Shelter.
fallout-shelter-13293-1.jpg 1Każdy miłośnik Radioaktywnego Opadu momentalnie połapie się w estetyce produkcji, jak też jej mechanizmach rozgrywki. Otóż zaczynamy z charakterystyczną śluzą i pomieszczeniami mieszkalnymi, zaś przed wspomnianymi drzwiami ustawia się kolejka osób zainteresowanych poddaniem się pod naszą kontrolę.

Ta zaś jest niemal absolutna – możemy poszczególnych mieszkańców przerzucać pomiędzy pomieszczeniami, mniej czy bardziej odpowiadającymi predyspozycjom poszczególnych osób, możemy je przymusić do wysiłku polegającego na rozwoju umiejętności, bądź też w końcu wysłać na Pustkowia w celu ich eksploracji (a właściwie eksploatacji). Naszej kontroli nie poddają się tylko ich nastroje, widmo buntu pozostaje jednak właściwie tylko teoretycznym.

Grę najłatwiej określić mianem symulatora, w którym właściwie niemal w
szystkie problemy da się rozwiązać pieniędzmi i czasem, ale z reguły oba te dobra są deficytowe. Jeśli jednak nie popełni się na samym początku zbyt poważnych błędów, to zwykłą cierpliwością można osiągnąć wszelakie sukcesy.

Jak to często bywa w przypadku produkcji mobilnych, ta także jest darmowa, lecz wyposażona w różnorakie mikropłatności. Trzeba jednak twórcom oddać, że te mogą stanowić wzór nieinwazyjności, właściwie opcji zakupu trzeba szukać, nie chcąc bowiem w ogóle można się na nie nie natknąć. Ułatwiają one życie, ale umiarkowanie cierpliwy gracz może zupełnie bez nich się obejść.

Największą wadą gry jest fakt, że niestety dość szybko okazuje się ona nużąca, nie oferując zbyt wiele dla bardziej zaawansowanych (czasowo) graczy. Z reguły bowiem wzrost miasta-domu-wspólnoty wiąże się z coraz większą i większą ilością wyzwań. Tymczasem w pfallout-shelter-13293-2.jpg 2rzypadku Fallout Shelter jest dokładnie odwrotnie – jeśli na początku były jeszcze jakieś problemy, to z upływem czasu coraz bardziej rozwiązują się one same.

Oprawa wizualna gry jest typowa dla pierwszych odsłon serii, przy czym twórcy (słusznie) przyjęli nie rzut izometryczny, lecz przekrój pionowy. Nie można pozbyć się wrażenia, że mamy do czynienia z nieustanną prezentacją rodem z filmików propagandowych firmy Vault-Tec. Szkoda tylko, że muzyka nie jest tak charakterystyczna jak w przypadku całej serii, gdyż właściwie to nie ma jej w ogóle…

Fallout Shelter jeszcze niedawno cieszył się ogromną popularnością, może zresztą wciąż tak jest, ale czy zasłużenie? Nie do końca, gdyby nazywał się inaczej, to zapewne taka furora nie byłaby jego udziałem. Co jednak nie oznacza, że jest to produkcja kiepska – ot, mały aperitif przed Falloutem 4.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję