LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Evil Bank Manager

Evil Bank Manager
Sztab VVeteranów
Tytuł: Evil Bank Manager
Producent: Hamsters Gaming
Dystrybutor: Hamsters Gaming
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:2018-12-08
Premiera Świat:
Autor: Wojman
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

Evil Bank Manager

Przy Evil Bank Manager zastanawiałem się czy napisać recenzję rozszerzoną czy skróconą. Po namyśle stwierdziłem, że napiszę obie wersje. Wersja skrócona brzmi tak: Evil Bank Manager, dzieło Hamsters Gaming, to całkiem fajna i wciągająca gra, przy której można miło spędzić czas. Ale - cytując i parafrazując klasyka - polską wersję to zjebali. Wersja rozszerzona natomiast zaczyna się akapit poniżej.
evil-bank-manager-20971-1.jpg 1Czasem robię ten błąd, że gdy gra posiada polską wersję językową, to w nią gram. Nie wiem po co i dlaczego, język angielski mam opanowany na zaawansowanym poziomie. I niestety coraz częściej wersja polska doprowadza mnie do szału i udowadnia, że „nasza języka być trudna”. Twórcy lokalizacji korzystali chyba z Google Translate, co widać, słychać i czuć. Wstyd i żenada.

Czym tak naprawdę Evil Bank Manager jest? To gra ekonomiczna, w której za pomocą intryg, przekupstwa i innych podłych sztuczek, a także handlu i ekonomii budujemy największy i najbardziej wpływowy bank w historii. Brzmi ciekawie, a gra się jeszcze lepiej. Dzieje się tak dlatego, że tu po prostu łatwo jest wejść w różne zagadnienia, bo gra - przynajmniej na początkowym etapie - jest dużo prostsza i przystępniejsza od innych gier ekonomicznych dostępnych na rynku.

Niestety pomimo
tego tak naprawdę zbyt wielu mechanik w tej grze nie ma. I po początkowym zachwycie przychodzi czas refleksji i wysnucia wniosków. I wtedy gra odsłania swoje minusy. Po pierwsze każda runda w grze staje się przewidywalna i rutynowa, a przez to nudna. Bo ile to razy można przyznać kredyt, wyposażyć zwaśnione strony w broń (tu na szczęście zawsze się znajdą chętni, o zysk można więc być spokojnym), sprzedać surowce i zakończyć turę. I choć do dyspozycji gracza jest 8 różnych banków, to jednak nie ma sensu rozwodzić się nad różnicami, każdym steruje się bardzo podobnie.

Mam też zastrzeżenia do interfejsu. Klikania, jak to w strategiach ekonomicznych, zazwyczaj jest zdecydowanie za dużo, wiele rzeczy dałoby się uprościć i ulepszyć i byłoby fajnie. A tak to oprócz znużenia po pewnym momencie przychodzi także irytacja. No cóż, w kwestii zrobienia dobrego i intuicyjnego interfejsu twórcy gier muszą się jeszcze spoevil-bank-manager-20971-2.jpg 2ro nauczyć.

Co przy tym ciekawe - pomimo narzekań - uważam, że cena gry Evil Bank Manager jest więcej niż uczciwa i przyzwoita. Kosztuje tylko 44 złote, a oferuje naprawdę sporo. I za to plus. Na minus za to zaliczam muzykę, bo po prostu jej nie czuć i nie pasuje do klimatu. Akcja gry ma miejsce w XVI wieku i przedstawiona jest w większości na dwuwymiarowej planszy, ale też nie zawsze. Na dodatek posiada dość niskie wymagania sprzętowe, dzięki czemu działa bezproblemowo także na starszych komputerach. Grę można nabyć tyko w wersji cyfrowej, co moim zdaniem nie stanowi żadnego problemu.

Z dziełem Hamsters Gaming mam ten problem, że nie bardzo wiem, co jeszcze mógłbym o tej grze powiedzieć. Bo to, że jest interesująca, wciągająca, ma fajne założenia i jest grywalna już wiecie. O jej wadach także. I naprawdę trudno coś więcej tutaj powiedzieć, to całkiem fajna i wciągająca gra, przy której można miło spędzić czas.

Autor: Wojman
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję