Europa Universalis 3

Europa Universalis 3
Sztab VVeteranów
Tytuł: Europa Universalis 3
Producent: Paradox Interactive
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2007-02-09
Premiera Świat:
Autor: 4561
Ocena
czytelników 83 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!
Europa Universalis III
Kolejna zakładka przedstawia zagadnienia związane z dworem, czyli informacje o naszym monarsze (zdolności administracyjne, dyplomatyczne i wojskowe) oraz, tu nowość, o nadwornych doradcach. Możemy ich zatrudnić maksymalnie trzech. Różnią się między sobą zdolnościami i dziedzinami w jakich nam pomagają. Dobry doradca jest niezwykle cennym nabytkiem mimo sum jakie się ponosi na jego utrzymanie.

Zakładki „wojsko” i „dowódcy” omówię szerzej w kolejnym rozdziale, zaś teraz proszę przypomnij sobie co już wiesz na temat form ustrojowych w renesansie, baroku i oświeceniu. Niewiele? Europa Universalis 3 daje Ci okazję podszkolić się w tej właśnie dziedzinie podczas obsługiwania zakładki „rząd”. W niej wybieramy ustrój naszego państwa. Każdy z nich ma swoje zalety, a niektóre stają się dostępne dopiero po osiągnięciu odpowiedniego poziomu rozwoju sfery rządowej. Jest to miły, acz nie decydujący dodatek; bądź co bądź czasem taki modyfikator związany z ustrojem może wiele pomóc.

Europa Universalis III 214353,5
Ryc. 5. Stwórz swoją własną politykę rządową.


Poniżej kolejna nowość – doktryny państwowe. Od strony technicznej rzecz ujmując są to modyfikatory, które pomagają nam w rozwoju państwa. Jest ich stanowczo za dużo w porównaniu z ilością miejsc jakimi dysponujemy, więc jesteśmy zmuszeni wybrać kilka. W ten właśnie sposób tworzymy swoją własną doktrynę sterując państwem w określonym kierunku.

Na koniec widzimy znane już z poprzednich części suwaki polityki wewnętrznej. Dzięki nim możemy określić nasze priorytety w rozwoju państwa i stymulować go w określonym kierunku. I tak na przykład potęga morska wybierze doktrynę morską i zacofanie (więcej kolonistów co roku), zaś typowo lądowa będzie się kierowała w stronę doktryny lądowej.

Po prawej stronie znajdują się dwa przyciski, które można określić jako fantastyczną nowość EU3. Są to herb Watykanu (dwa skrzyżowane klucze) oraz godło cesarza Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego. Pierwszy z nich otwiera okno kurii w którym widzimy listę aktualnych kardynałów i państwa ich kontrolujące. Kraj, któremu będzie podlegać większość kardynałów, zdobywa kontrolę nad całą Kurią i papieżem. Daje to wymierne korzyści, m.in. mniejszy koszt stabilności i większy prestiż. Oczywiście świat nigdy nie był idealny, więc dlaczego miałby być tu? Kardynał też człowiek i można go przekupić, żądając w zamian poparcia naszego państwa. Druga ikona przenosi nas do okna Cesarstwa. Widzimy w nim listę państw członkowskich i państw elektorów. Elektorzy wybierają cesarza spośród władców państw członkowskich. Jeśli jesteś na terytorium Rzeszy to warto zadbać o dobre stosunki z państwami – elektorami, gdyż jeśliby władca Twojego państwa został cesarzem, to kraj może liczyć na znacząco zwiększoną się ludzką, dodatkowych dyplomatów i większy prestiż. Czasem to nieoceniona pomoc oraz bardzo ciekawe i pomysłowe uzupełnienie aspektu politycznego gry.

6. Wojna!

Czym byłaby Europa Universalis 3 bez wypraw wojennych? W tej odsłonie gry położono jeszcze większy akcent na ten właśnie aspekt gry. Lecz i tu starych wyjadaczy czeka niemała rewolucja. Pułki werbujemy nadal w prowincjach według podziału na piechotę, kawalerię i artylerię, lecz w tym samym czasie dozwolony jest zaciąg wyłącznie jednego pułku (w danej prowincji oczywiście). Nie jest to głupie posunięcie, bowiem poważne ograniczenie co do liczebności armii stawia zarówno zasób siły ludzkiej, jak i limit utrzymania jednostki. Limitem utrzymania nazywamy ilość pułków jakie jest w stanie utrzymać nasze państwo. Oczywiście możemy zwerbować więcej (o ile mamy kogo), ale będziemy za to płacić dość wysoką karę.

EU3 zaskakuje mnogością jednostek jakie przewijają się w czasie gry. W zakładce „Wojsko” możemy wybrać odpowiadającą nam formację jaka będzie werbowana w naszym kraju. W trosce o prawidłowość historyczną każdy region świata ma swoje unikalne jednostki i tak w prowincjach muzułmańskich zwerbujemy janczarów, a europejskich np. landsknechtów. Najlepsze jednostki są dostępne oczywiście w krajach kultury łacińskiej, lecz czy grając na przykład Polską jesteśmy skazani na gorsze wojsko? Niekoniecznie, bowiem jeśli zdobędziemy prowincję zachodnią (np. Pomorze lub Śląsk) będziemy w niej mogli werbować jednostki jak najbardziej zachodnie. Różnią się one przede wszystkim swoimi zdolnościami bojowymi, które podzielone zostały na dwie części – atak i obronę. Jedne jednostki są wyśmienite w atakowaniu, inne preferują działania defensywne, zaś jeszcze inne mają współczynniki zbilansowane i nie przeważają ani w jednym ani w drugim.

Europa Universalis III 214353,6
Ryc. 6. Możemy wybierać formacje według potrzeb i własnego upodobania. Zmiana nic nie kosztuje, a może nam wyjść na dobre.


Ostatnia zakładka w panelu jest zatytułowana „Dowódcy”. Mamy w niej możliwość zwerbowania generałów, konkwistadorów, admirałów i odkrywców. Jest to kolejna fantastyczna zmiana w porównaniu z poprzednimi grami z serii. Teraz to my decydujemy kiedy potrzebujemy generała. Dowódca może nam bardzo pomóc w starciu, zwłaszcza jeśli odznacza się wysokimi zdolnościami. Na nie też mamy wpływ, bowiem zdolności zależą od naszych tradycji wojskowych. Te z kolei możemy zdobyć budując odpowiednie budynki, przyjmując doktryny i prowadząc zwycięskie wojny.

Samo starcie też zostało znacząco ulepszone. Teraz możemy na podglądzie porównać symboliczne ustawienie armii, a i sama ilość i rola modyfikatorów została znacząco zwiększona. W czasie bitwy przy każdej armii widnieje sześcienna kostka. Jest to symbolicznie ukazane szczęście bądź pech w czasie walki. Na zdolności bojowe ma też wpływ teren. Wzniesienia czy rzeki dość skutecznie utrudniają zadanie atakującym. Ciekawie przedstawiają się też oblężenia. Co pewien czas pojawiają się komunikaty typu „brak wody”, zaś najbardziej oczekiwanym jest „wyłom w murach”, ponieważ wówczas nasze armie mogą skutecznie zdobyć gród szturmem.

A jeśli już dojdzie do sytuacji, w której nasza armia się wykrwawiła, ta sama odbudowuje swój stan osobowy, korzystając z zasobów ludzkich. Jak długo będziemy mieć rezerwistów, tak długo nasze armie będą uzupełniane co miesiąc o pewną ilość żołdaków. Żadna armia nie jest nieśmiertelna – pobór uzupełniający przebiega znacznie wolniej od straty ich poprzedników, więc z wojskiem należy obchodzić się rozważnie.

Europa Universalis III

<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
23.02.2009 | Ghirlandai » Dobra gra, trzeba myśleć
16.10.2008 | Mande » I stało się :). Dodatki wychodzą po polsku w wersj
15.08.2008 | rysiu003 » Wspaniała strategia trzeba dużo myśleć nad swoimi
03.07.2008 | pachucek » Gra jest naprawdę dobra, tak jak ten tekst, ale ni
03.10.2007 | Mande » Mhm... mam nadzieję, że w końcu dodatek wyjdzie w
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję