Europa Universalis

Europa Universalis
Sztab VVeteranów
Tytuł: Europa Universalis
Producent: Paradox Interactive
Dystrybutor: Lemon Interactive
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2001-03-14
Premiera Świat:
Autor: Gonzo
Ocena
czytelników 77 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Europa Universalis (1492 - 1792)

Europa Universalis (1492 - 1792)



Chcesz panować na morzach i lądach? Chcesz zrównać z ziemią potężne państwa, i przyłączyć ich terytoria do swojego imperium? Chcesz zaprowadzić nowe porządki w Europie? Jeśli tak, to Europa Universalis jest grą właśnie dla ciebie!
O co w tej grze chodzi?! Już wyjaśniam. Chodzi o to, aby wybranym przez siebie państwem, a jest ich prawie tyle co państw w Europie, plus Stany Zjednoczone, wypełniać wszystkie przydzielane nam zadania, które są punktowane, a punkty zdobyte przez nas w ciągu całej gry są sumowane na jej końcu, czyli w roku 1792. Dla utrudnienia punkty mogą zdobywać także nasi komputerowi przeciwnicy.
Rozgrywka. W grze panuje taka zasada: wypełniaj zadania, zdobywaj punkty, rozwijaj gospodarkę, podbijaj państwa i zdobywaj kolonie.
Zacznę od opisu wątku ekonomicznego w grze. Pieniądze - jedna z głównych przyczyn konfliktów między ludźmi. Bez pieniędzy nic dzisiaj nie dokonasz. Podobnie jest w Europie Universalis. Aby tworzyć nowe punkty handlowe i budować fabryki potrzebujesz pieniędzy. Na początku gry oczywiście masz już skromną (no może nie taką skromną:) sumkę na koncie, lecz na długo ona ci nie wystarczy. Aby zarabiać trzeba budować fabryki, których jest 5 rodzajów: Akademia Sztuk Pięknych, Wytwórnia broni, Fabryka wyposażenia okrętowego, Oczyszczalnia i Fabryka towarów. Budowa każdej z nich trochę kosztuje, lecz na pewno zaowocuje to nam większymi zyskami z prowincji, w której ją wybudowaliśmy. Inne zalety posiadania fabryki to m.in. zwiększenie poziomu handlu, wzrost stabilności narodowej itp. Inną bardzo dochodową strategią jest zakładanie kolonii i ich rozwijanie (jeśli kolonia jest rozwinięta, lub ciągle rozwijana, to przynosi większe zyski - logiczne). Kolonie możemy założyć dosłownie wszędzie. Poczynając od Ameryki Południowej, poprzez Afrykę, a kończąc na Azji (kolonie możemy także zakładać na pojedynczych wyspach, np. na środku jakiegoś oceanu). Aby pozyskiwać pieniądze można także handlować. Możemy wysyłać kupców do różnych ośrodków handlowych, a jeśli będziemy to robili regularnie, to możemy zdobyć w danym punkcie handlowym monopol, a co za tym idzie - więcej pieniędzy dostanie się do naszego skarbca .Jeszcze jedna forma zarabiania w EU to awansowanie Radców, Rządców i Burmistrzów - proste i przynoszące zyski.
Teraz militaria. Wątek militarny w grze jest zaledwie dobrze rozwinięty. Możemy tworzyć armię lądową składającą się z: piechoty, kawalerii i artylerii i armię morską (okręty wojenne). Pomimo iż nie mamy zbyt wielu opcji dotyczących armii, to w czasie toczonej przez nas wojny grywalność gwałtownie wzr

asta.
Jeśli wypowiemy wojnę innemu państwu i w niej zwyciężymy, to możemy zażądać od niego paru prowincji, regularnego płacenia daniny (jej wielkość możemy regulować), a jeśli roznieśliśmy w proch przeciwnika, to możemy przyłączyć jego wszystkie ziemie do naszego państwa. A jeśli zdarzyło się tak że to nas ktoś zwyciężył, to pozostaje nam się modlić.:) Poza standardowymi walkami toczonymi przez nasze oddziały i odziały wroga, istnieje możliwość oblężenia miast nie należących do nas. Poza czynnym uczestniczeniu w walce, możemy zawierać sojusze pokojowe (lub się do nich przyłączać) i królewskie mariaże - innymi słowy nic wnoszącego nowości.
Jaka jest Europa Universalis z pod względem technicznym? Hmm... niczym szczególnym się nie wyróżnia, ale szczegóły podam poniżej.
Szata graficzna. Nic nowego, ale także nie mogliśmy się spodziewać że gra wniesie jakąś nowość pod względem grafiki (EU w 3D? Jakoś tego sobie nie mogę wyobrazić.:) Grafika jest szczegółowa ogólnie starannie wykonana (zresztą zobaczcie na screen).
Menu. Jest ono przejrzyste i nie sprawia żadnych kłopotów, a do tego jest wprost cudowne pod względem graficznym. W menu głównym znajdują się opcję pozwalające na: rozpoczęcie gry dla jednego gracza, rozpoczęcie gry w trybie multiplayer, przejrzenia listy twórców gry, ponowne obejrzenie intra (a co do intra to jest super, tylko ten lektor - coś nie bardzo pasuje do tej roli:) i wyjście z gry.
Muzyka. Utwory muzyczne wprost idealnie oddają klimat grze toczącej się w latach 1492-1792. Trochę mniej są dopracowane pojedyncze dźwięki, ale nic większego nie można im zarzucić.
Na koniec. Ogólnie Europa Universalis jest grą dobrą, którą polecam wszystkim którzy chcieli w dzieciństwie zostać panami całego świa... eee... Europy.:)

Ocena: 4+/6

Plusy: grywalność
(szczególnie w czasie wojny), muzyka, dobrze rozwinięty wątek ekonomiczny, to COŚ co wciąga


Minusy:
mogłaby się toczyć przynajmniej do roku 1900, grafika mogłaby być bardziej urozmaicona, mało opcji militarnych

Oficjalna strona gry: www.europa-universalis.com

Producent: Paradox Entertainment

Dystrybutor w Polsce: CODA (www.coda.com.pl)


Gonzo

gonzo60@interia.pl

Europa Universalis (1492 - 1792)



Autor: Gonzo
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
05.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję