LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Etherlords 2

Etherlords 2
Sztab VVeteranów
Tytuł: Etherlords 2
Producent: Nival Interactive
Dystrybutor: CD Projekt
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2003-10-16
Premiera Świat:
Autor: 91
Ocena
czytelników 88 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Etherlords 2

Etherlords 2


Nazwa gry : Etherlords 2
Gatunek: Strategiczna/turowa
Oficjalna strona : www.etherlords.com
Skrócony opis gry: Druga część gry Etherlords, czyli strategia turowa, z elementami RPG.
Jeśli znudziły Ci się RTS-y, a i na klasyczną strategię turową nie masz już ochoty, to jest to dobra chwila by sięgnąć po coś innego. Po taką grę jak Etherlords 2.

Programiści z Nival Interactive udowodnili, że nawet wykorzystując kilka sprawdzonych w innych grach pomysłów i wrzuceniu ich do jednego kotła, można stworzyć coś oryginalnego. Wystarczy tylko odpowiednio mocno w tym kotle zamieszać! W ten sposób powstała strategia turowa, z elementami RPG i olbrzymią domieszką popularnej gry karcianej Magic: The Gathering.

Zasady gry są dość proste i można bardzo szybko je przyswoić. Brawa należą się twórcom gry za przygotowanie dobrego samouczka i za znakomity, intuicyjny system sterowania. Etherlords 2 składa się z dwóch odrębnych elementów- przygody i walki. Pierwszy z nich dostępny jest wyłącznie przy rozgrywaniu kampanii i będziemy poruszali się naszym bohaterem po mapie. Naszym zadaniami będzie rozmawianie z napotkanymi postaciami które powierzą nam różne zadania związane z linią fabularną, a także przygotowanie się do potyczek z przeciwnikami. Gdy zbierzemy odpowiednią liczbę surowców rozrzuconych po mapie (lub uzyskaniu ich ze zdobytych kopalni) będziemy mogli zakpić za nie w sklepach lepsze czary. Generalnie rzecz biorąc, element przygodowy nie jest zbyt porywający, ot takie uzasadnienie, by móc tłuc kolejnych wrogów ;-). Po napotkaniu przeciwnika przejdziemy do części właściwej gry, czyli do potyczki. Jej zasady są praktycznie kopią reguł obowiązujących w Magic: The Gathering. W największym skrócie wygląda to tak, iż dysponujemy pewną pulą zaklęć, przedstawionych w postaci kart. Przed rozpoczęciem potyczki wybieramy 16 z nich, tworząc talię, którą użyjemy w czasie najbliższej walki. Gdy zacznie się bitwa z naszej talii zostanie wylosowanych 5 kart. Za zagranie każdej z nich (rzucenie zaklęcia) należy zapłacić odpowiednią ilość punktów magii, zwanych eterem. Na początku nasz bohater dysponuje tylko jednym punktem, jednak wraz z kolejną turą ich ilość będzie rosła, dzięki czemu uzyskamy możliwość rzucania potężniejszych i co za tym idzie droższych czarów. Po zagraniu karty na jej miejsce jest miejsce losujemy kolejną z naszej talii. W praktyce jest to więc pojedynek dwóch magów- żaden z bohaterów nie bierze bezpośredniego udziału w walce, a jedyny sposób by zranić przeciwnika to poszczucie go którymś z naszych przyzwanych potworów. Oczywiście nieprzyjaciel również stworzy własną armię, którą będzie mógł wykorzystać do obrony, więc skopanie mu tyłka nie będzie takie łatwe i dość czasochłonne. Po zakończeniu bitwy zabieramy ze zwłok nieprzyjaciela kilka kart, nasze przywołane potwory znikają i wyruszamy poszukiwać następnego wroga któremu spuścimy manto. Prawda, że proste?

Etherlords 2 150836,1


Istota gry polega, więc na właściwym doborze kart do talii i zagraniu ich w odpowiednim momencie starcia. Nie jest to takie łatwe, albowiem kart jest bardzo wiele rodzajów, zaczynając od przeróżnych stworów, poprzez czary ofensywne, a na zaklęciach pomocniczych kończąc. Dzięki temu uzyskujemy możliwość tworzenia przeróżnych taktyk walki, dostosowanych do konkretnej sytuacji i przeciwnika. Co więcej, przebieg rozgrywki będzie zależeć również od samych postaci bohaterów, albowiem niczym w grach RPG wraz z każdą wygraną potyczką zdobywają oni doświadczenie dzięki któremu będą mogli nauczyć się kilkudziesięciu umiejętności i specjalizacji. W tym momencie należy też wspomnieć, iż w Etherlords 2 biorą udział cztery odmienne rasy, z których każda dysponuje innymi bohaterami i co ważniejsze- kartami z zaklęciami. Wszystko to Razem daje to naprawdę pokaźną ilość elementów i kombinacji- może nie tak rozbudowanych jak w szachach, ale na pewno wystarczająco liczną, by nie można było mówić o nudzie i typowych schematach.

Etherlords 2 150837,2


Trzeba zaznaczyć, iż Etherlords 2, oferuje wiele trybów rozgrywki, więc jeśli już wam przypadnie do gustu to będziecie mogli przy niej spędzić długie godziny. Możemy zagrać w pięć oddzielnych kampanii, które traktują o losach jednego z bohaterów. Każda składa się z kilku scenariuszy, łącznie daje nam to blisko 50 misji. Poza tym, możemy toczyć oddzielne pojedynki z wybranym przez nas komputerowym przeciwnikiem, lub z innym człowiekiem. To właśnie tryb multiplayer najbardziej przypadł mi do gustu i jest jedną z największych zalet gry. Oprócz dostępnej w niemal każdej z gier możliwości połączenia przez protokół TCP/IP i LAN, mamy dwie ciekawe alternatywy: „gorące krzesło”, pozwalające grać we dwójkę na jednym komputerze i skorzystanie z dedykowanego grze serwera, na którym spotykają się gracze z całego świata. Możemy tu wybrać jedną z czterech trybów rozgrywki: trening, pojedynek, grę „na ślepo” i turniej. W czasie treningu możemy poeksperymentować próbując stworzyć optymalną talię- ewentualnie porażki nie wpłyną na nasz ranking. Zacznie on rosnąc dopiero dzięki wygrywaniu oficjalnych pojedynków. Gra „na ślepo” jest bardzo podobna do pojedynku, jednak cechuje się innymi zasadami obowiązującymi przy tworzeniu talii kart. I w reszcie turniej, który jest tym „co tygrysy lubią najbardziej”, czyli eliminacyjną potyczką ośmiu graczy. Dla niektórych istotna może okazać się informacja, że by móc zalogować się na serwerze, należy podać unikalny numer klucza CD, który oczywiście posiada jedynie oryginalna wersja gry i gwarantuje, że żaden serwis z cackami wam go nie udostępni ;-).

Etherlords 2

| 1 | 2 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję