LOGOWANIE
Zarejestruj sie

DARQ

DARQ
Sztab VVeteranów
Tytuł: DARQ
Producent: Unfold Games
Dystrybutor: Unfold Games
Gatunek: Logiczna
Premiera Pl:2019-08-15
Premiera Świat:
Autor: tenshi_chan
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 100% procent
Wyroznienie
Głosuj na tę grę!

DARQ

DARQ to jedna z niewielu gier, zasługująca na piedestał i pieśni pochwalne ze względu na swój geniusz. Zaczyna się niepozornie, żadnego menu, żadnego tutorialu, jednak mroczny klimat i onirystyczne skojarzenia sprawiają, że chce się iść głębiej.
darq-20195-1.png 1Naszym zadaniem jest podróż we śnie do wyjścia, powrót do naszego domu, łóżka. Aby tego dokonać musimy rozwiązać szereg zagadek logicznych. Brzmi banalnie, ale we śnie nie obowiązują niemal żadne zasady. Każda ściana może stać się sufitem lub podłogą, a to daje szereg możliwości w przemierzeniu mrocznych korytarzy. Pomysł świetny ze zmienianiem perspektywy by dojść do ukrytych przedmiotów, jednakże zostałam całkowicie zaskoczona faktem, że każdy rozdział oferuje w zasadzie coś innego. Manewrowanie między ścianami wpływało też odpowiednio na grawitację, trzeba było więc pomyśleć co powinno spaść w jakiej kolejności, w którą stronę i szybko to zrealizować. Z czasem robi się jeszcze trudniej, bo możemy lawirować również w przód lub tył. Scenerie są przeróżne, a to laboratorium, a to pociąg czy teatr, a każda jest maksymalnie do
pieszczona. Twórcy świetnie łączą senne wizje z własnymi skojarzeniami, czasem groteskowymi jak ręka zombie, którą możemy gdzieś sięgnąć, a czasem dość logicznymi, choć nie oczywistymi na pierwszy rzut oka.

Z każdym kolejnym poziomem nabierałam coraz większego szacunku do twórców, bo w końcu ktoś stworzył coś unikalnego, niepowtarzalnego i nie potrzebował do tego kłamliwego hype'u, czy reklam. Niepozorna gierka, o której mało kto słyszał, a którą kończyłam z otwartą buzią, pełna szacunku dla nowo spotkanych pomysłów.

Warto też napomknąć, że zagadki logiczne wcale nie są irytujące. Ani zbyt trudne, ani za proste. Wymagają trochę cierpliwości i myślenia, ale nie ma tutaj niczego absurdalnego, na co nie dałoby się wpaść.

Szata graficzna również zachęca. Grafika w stylu Burtona zawsze była intrygująca, możedarq-20195-2.png 2 nie dla każdego, bo dość specyficzna, ale zdecydowanie nieodstraszająca. Soundtracku nie ma jako takiego. Gra jest cicha, przerywana donośnymi odgłosami naszych kroków, zmian perspektywy czy pracujących w tle maszyn. To sprawia, że można wsiąknąć jeszcze bardziej, bo dźwięki świetnie wypełniają ową ciszę i robią to lepiej, niż zrobiłaby jakakolwiek muzyczka.

To małe arcydzieło ma w zasadzie tylko jedną wadę: jest krótkie, składa się raptem z 6 rozdziałów, a zdecydowanie chce się więcej. Liczę, że po zebraniu tylu pozytywnych recenzji twórcy zdecydują się na kontynuację, a tymczasem spieszmy się grać w to, co zostało nam dane!

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/darq

Autor: tenshi_chan
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję