LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Cuba Days

Cuba Days
Sztab VVeteranów
Tytuł: Cuba Days
Producent: Flight of the Mobile
Dystrybutor:
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!

Cuba's Days

Wraz z urządzeniami mobilnymi umożliwiającymi rozgrywkę, acz oferującymi możliwości właściwe dla domowych pecetów sprzed –nastu lat odżyła moda na tzw. tekstówski, czyli gatunek, zdawałoby się, zupełnie wymarły. Jednym z tego rodzaju tytułów jest Cuba’s Days.
cubas-days-11674-1.jpg 1Wcielamy się w Johna Fitzgeralda Kennedy’ego (pewnie niektórzy domyślili się już po samym tytule gry, a umocnili patrząc na okładkę produkcji), acz niestety nie będzie nam dane zagłębić się w wysoce strategicznych rozważaniach z kim spędzić najbliższą noc – wybierając np. pomiędzy Jackie a Marilyn Monroe – lecz wyłącznie skupić się na kryzysie skoncentrowanym wokół sowieckich rakiet in spe na pobliskiej wyspie Kuba.

Nasz wywiad odkrył budowę instalacji balistycznych, które lada moment mają być sprawne, zaburzając kompletnie światową równowagę. I tu już przychodzi czas na pierwsze decyzje – wielkie i małe, tak dotyczące odpalenia głowic jądrowych w stronę Związku Radzieckiego, jak też odwołania uprzednio zaplanowanej wizyty w Chicago. Całość zaś mierzona jest zegarem odliczającym czas do Zagłady.

Gra oferuje nam kilkanaście różnych zak
ończeń, mniej i bardziej prawdopodobnych historycznie – nie wykluczając tak totalnej nuklearnej pożogi (w sumie banalnie łatwej do osiągnięcia), ale też aneksji Kuby i uczynienia z niej 51 stanu. Dla uczciwości wywodu muszę przyznać, iż nie udało mi się zapoznać ze wszystkimi zakończeniami, zastanawiam się jednak, czy aby na chwilę obecną po prostu nie są one niedostępne, które to przekonanie opieram chociaż na informacjach towarzyszących kolejnym i kolejnym aktualizacjom, z których wynika, jakoby kolejne zakończenia zostały dodane (i faktycznie udawało mi się następnie je odnaleźć).

Wynik gry jest oceniany punktowo, ale także z porównaniem nas do kilku historycznych prezydentów USA. Sam wybór tych ostatnich jest jednak mniej czy bardziej polityczny, chociażby biorąc pod uwagę kiepską ocenę Nixona czy przeciętną Eisenhowera. Co więcej, niejednokrotnie często trudno zrozumieć, dlaczego takie a nicubas-days-11674-2.jpg 2e inne postępowanie jest punktowane w ten a nie inny sposób.

Głównym felerem gry jest jej krótkość. Znając już treść komunikatów, które mogą się pojawić i w związku z tym „przeklikując” grę do kolejnych momentów decyzyjnych, całą produkcję jesteśmy w stanie przejść dosłownie w dwie minuty. Inna rzecz, iż odnalezienie co najmniej połowy zakończeń jest już procesem dużo bardziej czasochłonnym.

Gra ma całkiem prostą oprawę wizualną, skupioną na statecznych slajdach, z nawarstwiającym się niczym w prezentacjach Powerpointa tekstem. Wdzięczniejsze jest udźwiękowienie, choć także ani nie porywające rozmachem ni różnorodnością.

Cuba’s Days jest sympatyczną pozycję na krótkie podróże komunikacją miejską czy też zapełniaczem czasu na oczekiwanie w poczekalni, w sytuacji gdy jesteśmy na czołowym miejscu w kolejce. Jest to jednak także i godna pozycja ku dzieleniu się nią ze znajomymi.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję