Crisis in the Kremlin

Crisis in the Kremlin
Sztab VVeteranów
Tytuł: Crisis in the Kremlin
Producent: Kremlingames
Dystrybutor:
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 70% procent
Głosuj na tę grę!

Crisis in the Kremlin

Jest coś fascynującego w fakcie, że upadku Związku Radzieckiego nie przewidział właściwie nikt, zwłaszcza żaden tzw. sowietolog. Po części fakt ten miał swoje źródło w dość trywialnej okoliczności, iż wewnętrzne kręgi władzy Kraju Rad były otoczone nie jakimś mitycznym nimbem tajemnicy, lecz procedurami ukierunkowanymi na skrajną poufność egzekwowanymi przez najsprawniejsze spośród tajnych służb. Post factum mimo to wiadomo, że fakt ten był zaskoczeniem dla samych zainteresowanych, nie wyłączając samej wierchuszki. Czy wydarzenia mogły potoczyć się inaczej?
crisis-in-the-kremlin-17838-1.jpg 1Crisis in the Kremlin to gra zorientowana na schyłkową fazę istnienia ZSRR, przy czym od woli gracza jest uzależnione, czy jego rola rozpocznie się po śmierci Konstantina Czernienki, czy też któregoś z następnych lat, nie wyłączając sławnego 1991 roku. Naturalnie oznacza to inny punkt startu – znacznie łatwiej paść ponownie w ramiona stalinizmu czy nawet trockizmu przed Czarnobylem niż po upadku Muru Berlińskiego, ale też inaczej wówczas wyglądają relacje z sąsiadami.

Mechanika gry jest dość trywialna – zasiadamy przy biurku Pierwszego Sekretarza i podejmujemy decyzje komu przyznać środki finansowe i w jakiej wysokości, kogo mianować na wyższe stanowisko czy też raczej komu przytrzeć rogi, ingerować siłowo w przypadkach kryzysu czy też poszukiwać bardziej konc
yliacyjnych narzędzi.

Czasami rzeczone GUI okazuje się nawet zbyt prosto, albowiem stosunkowo łatwo się zablokować, nie podejmując gdzieś jakiejś niepozornej decyzji, zajęcie stanowiska w przedmiocie której jest jednak wymagane przez grę dla aktywowania się upływu czasu. Co gorsza, z reguły ów feler nie jest w żaden sposób sygnalizowany, samemu trzeba znaleźć go, co przy stosunkowej rozbudowie gry sprowadza się do poszukiwania igły w stogu siana.

Atutem przedmiotowej produkcji jest sposób, w jaki symuluje ona pałacowe intrygi, losowość toczenia się kół historii, ale też i odroczonego w czasie zbierania owoców swych własnych decyzji. Czasami można zgrzytnąć zębami i… jednocześnie roześmiać się, albowiem absurdalności niektórych sytuacji towarzyszy myśl, iż wcale nie są one aż tak nierealistyczncrisis-in-the-kremlin-17838-2.jpg 2e.

O oprawie gry można jednocześnie wypowiedzieć się w pozytywach i przekleństwach. Nie da się ukryć, że widoki rozpościerające się przed oczami nasuwają skojarzenia z epoką gamingu na Amidze 500 czy też pierwszymi polskimi produkcjami adresowanymi na PC – jest szpetnie, nie bez pomysłu, ale jednak brzydko. Z kolei muzyka znakomicie utrzymuje gracza w klimacie epoki, by wskazać chociażby na radziecki hymn…po angielsku (spokojnie, mowę Tołstoja również usłyszymy).

Crisis in the Kremlin to produkcja wywołująca ambiwalentne uczucia – przeplata ona geniusz z mniejszymi czy większymi kretynizmami. Jej głównym atutem jest jednak chęć wracania, wypróbowania innego wariantu, spróbowania korekty minionych błędów. Ленин вечно живой!

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję