Chessmaster 9000

Chessmaster 9000
Sztab VVeteranów
Tytuł: Chessmaster 9000
Producent: Ubisoft Studios
Dystrybutor: Play It
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2003-04-07
Premiera Świat:
Autor: 91
Ocena
czytelników 39 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 100% procent
Głosuj na tę grę!
Chessmaster 9000

Kolejnym modułem i jednocześnie esencją całego programu jest Pokój gier. Tutaj możemy toczyć pojedynki z wybranym przez nas komputerowym przeciwnikiem. Jest ich 150,a każdy gra według specyficznego stylu (lubiąc np. atakować, preferując grę kombinacyjną, czy też np. uważając skoczki za lepsze figury niż gońce) i posiada określoną siłę wyrażoną rankingiem. Nawet najbardziej początkujący gracz jest w stanie znaleźć przeciwnika o odpowiednim poziomie, by po jego pokonaniu móc zmagać się z bardziej wymagającym partnerem. Istnieje również możliwość, aby samemu ustawić siłę i styl naszego partnera, dzięki czemu całkowita liczba przeciwników dostępnych w Chessmaster 9000 wynosi ponad 1600! W czasie rozgrywki możemy korzystać z podpowiedzi, szczegółowych rad trenera czy też wyszukać kombinację pozwalającą dać mata. Nowością jest możliwość włączenia „anioła stróża” który powiadomi nas gdy chcemy wykonać błędne posunięcie i jednocześnie wyjaśni nam dlaczego jest ono złe. Na koniec partii (bądź w jej trakcie) możemy zlecić komputerowi przeprowadzenie analizy rozgrywki definiując ile czasu ma się zastanawiać nad każdym ruchem. W ten sposób otrzymamy dokładne sprawozdanie ukazujące w którym miejscu zagraliśmy dobrze, a w którym można było wybrać lepszą możliwość. Wszystkie te możliwości razem pozwalają w bardzo krótkim czasie zwiększyć poziom naszych szachowych umiejętności, pokazując zarówno gdzie robimy błąd, jak i na przykładach ucząc „szachowego myślenia” i zagrywania bardziej skomplikowanych kombinacji.

Chessmaster 9000 174358,3


Trzecim z modułów jest Pokój dla dzieci pełniący rolę uproszczonego Pokoju do gier. Cechuje go bardzo łatwa obsługa (minimum opcji) i jak sama nazwa wskazuje, jest on stworzony z myślą o dzieciach. Można tu zagrać szachami zrobionymi z plasteliny, czy też przedstawiającymi gnomów lub postaci z Halloween, a także śledzić swoje postępy na kolorowych wykresach. Czwartym z modłów, jest Pokój turniejowy. To właśnie tutaj możemy sprawdzić nasze umiejętności grając z wybranymi przeciwnikami, jednak już bez możliwości podpowiedzi czy też cofania ruchów, licząc wyłącznie na nasz intelekt. Każdy z przeciwników posiada swój ranking siły i zależnie od niego po zakończeniu partii zostaną nam przyznane (bądź w przypadku porażki zabrane) punkty. Ich ilość będzie proporcjonalna do naszego rankingu, czyli pokonując przeciwnika dużo silniejszego od nas zyskamy więcej, niż wygrywając z graczem słabym. Całość jest bardzo zmyślnie skonstruowana i po rozegraniu kilkudziesięciu partii turniejowych można dokładnie się zorientować jaki poziom zaawansowania w szachach aktualnie prezentujemy. System rankingowy według autorów gry jest niemal pokrywa się z tym obowiązującym w Stanach Zjednoczonych, przez co jest jak najbardziej realny. Piątym z pokoi jest Biblioteka. Można w niej prześledzić 800 najpiękniejszych i najważniejszych partii w historii szachów, dodatkowo opatrzonych profesjonalnym komentarzem. Prócz tego możemy skorzystać z kompletnej biblioteki otwarć szachowych, czy też poczytać o pokaźnej liczbie szachowych zagadnień skatalogowanych alfabetycznie.

Chessmaster 9000 174358,4


Kolejnym z pokoi jest Baza danych. Znajduje się w niej ponad 500.000 zapisów partii szachowych rozegranych na przestrzeni wieków! Możemy tu prześledzić niemal każdy z ważnych pojedynków rozegranych w ciągu ostatnich 100 lat. Korzystając z zaawansowanych metod wyszukiwania, możemy też ustawić na szachownicy jakąś sytuacje, by później móc np. zanalizować partie w których ona wystąpiła.

Ostatnim modułem jest Pokój do gry na żywo. Pozwala on nam toczyć pojedynki zarówno poprzez sieć lan, protokół tcp/ip lub też logując się na specjalny serwer Ubi Softu gdzie znajdziemy chętnych do gry przeciwników z całego świata. Mi osobiście gra on-line nie sprawiła jednak szczególnej przyjemności- w szachy z żywym przeciwnikiem równie dobrze można zagrać na którymś z polskich serwerów. Jak sadze moja opinia nie jest odosobniona, albowiem na serwerze Chessmastera zaobserwowałem bardzo małą liczbę graczy.
<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - 1 ŚREDNIA OCENA - 100%
Dobra gra dla miłśników szachów w d
rysiu003 - 100%
więcej recenzji dodaj recenzję