LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Caravan

Caravan
Sztab VVeteranów
Tytuł: Caravan
Producent: it Matters Games
Dystrybutor:
Gatunek: Ekonomiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!

Caravan

Handel przez stulecia był postrzegany w Europie jako działalność etycznie wysoce wątpliwa, tyleż w czasach dominacji Kościoła, co i w okresie późniejszym – powstanie republik kupieckich szybko znalazło przeciwwagę w ideologiach uznających „spekulację” za działanie pasożytnicze i po prostu złodziejskie. Nie zawsze tak jednak było i nie wszędzie, do kultur wysoce szanujących zaś handel od prawieków zaliczali się Arabowie, w realiach której to cywilizacji osadzona jest akcja gry Caravan.
caravan-19252-1.jpg 1Podczas rozgrywki wcielimy się w młodego potomka kupieckiego rodu, niejako wdrażającego się w interesy swych rodziców. Właściwie jednak po minucie rozgrywki niebo wali mu się na głowę, rusza on więc niejako rozpocząć nowe życie, choćby poprzez wzbogacenie się… a nuż i cofnąć czas tudzież jego skutki.

Mechanika produkcji jest dość prosta – poruszamy się po z góry ustalonych szlakach między poszczególnymi miejscowościami, nabywając i zbywając towary, bacząc na to, by za każdym razem występująca różnica miała charakter dodatni. Jak to jednak w realiach Bliskiego Wschodu najszybciej ubywającym dobrem jest woda, w związku z czym konieczne jest pilnowanie jej zasobów i nieustanne ich odświeżanie.

Naturalnie zabawa nie spro
wadza się wyłącznie do prostej matematyki, niejednokrotnie bowiem znajdą się istoty (niekoniecznie ludzie) zainteresowani przywłaszczeniem sobie naszego mienia bądź po prostu odebraniem nam życia. Przy tego rodzaju okazjach konieczne może się okazać (choć nie zawsze) stoczenie walki, choć w warunkach dość oryginalnej – i banalnej do przyswojenia – mechaniki. Szkoda tylko, że cechuje się ona dużą losowością, czasami niejednokrotnie wskazane będzie załadowanie ostatniego stanu zapisu i liczenie na większą dozę szczęścia.

Twórcy wzbogacili swoją produkcję o wydarzenia losowe i zadania poboczne, acz niestety ich liczba jest bardzo niewielka. W konsekwencji dość szybko rzeczona produkcja zaczyna nużyć swą powtarzalnością i koniecznością grindowania – autorcaravan-19252-2.jpg 2om zabrakło tyleż braku pomysłów, co i chociażby chęci implementacji nieco bardziej rozbudowanego generatora losowości.

Urokiem produkcji jest niewątpliwie jej oprawa audiowizualna. Co prawda skromność motywów potrafi dość szybko poirytować, lecz ani przez moment nie rodzi to uczucia przemęczenia czy frustracji. Podkreślić również należy, iż akcja produkcji została uplasowana w bliżej niesprecyzowanej przeszłości, acz właściwej dla czasów przedmuzułmańskich, gdy natknąć się możemy jeszcze na rzymskich legionistów czy odwiedzić Jatrib.

Caravan to gra na jedno, acz dość długie posiedzenie. Brakuje w niej trybu endgame, zaś fabuła nie porywa. Mimo to jednak trudno się odeń oderwać, gdyż frajda płynącą z dość uproszczonego kupiectwa potrafi się okazać autentycznie uzależniająca.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję