LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Beholder 2

Beholder 2
Sztab VVeteranów
Tytuł: Beholder 2
Producent: Warm Lamp Games
Dystrybutor: Techland
Gatunek: symulator
Premiera Pl:2018-12-12
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Beholder 2

„Obyś żył w ciekawych czasach” jest jednym z bezmyślniej powtarzanych porzekadeł, bez świadomości, że w istocie stanowi ono chińskie przekleństwo. Jednak chyba jeszcze gorszą alternatywą jest prowadzenie żywota w warunkach kompletnej beznadziei, gdy narastającemu poczuciu ogromnej niesprawiedliwości towarzyszy jedynie przekonanie o braku jakiejkolwiek realnej odmiany. W takich realiach rozgrywa się akcja gry Beholder 2.
beholder-2-18511-1.png 1Inaczej niż miało to miejsce w przypadku pierwowzoru, tym razem dane nam będzie opuścić własne cztery kąty i spróbować bardziej realnej kariery niż tej właściwej dla tzw. ciecia – otóż zostajemy pracownikami wszechwładnego Ministerstwa, a właściwie nadministerstwa, koordynującego pracę pozostałych departamentów. Brzmi dumnie? Tylko brzmi, gdyż tak naprawdę nasza rola sprowadza się jedynie do przekuwania intencji poszczególnych petentów na biurokratyczny żargon formularzy i odsyłanie ich dalej. Jesteśmy ledwo trybikiem w maszynie, niczym więcej.

No chyba że awansujemy. Osiągnięcie tegoż wymaga jednak czegoś więcej niż nadludzkiej sprawności w naszej pracy. Przeciwnie, w istocie ta ostatnia ma niewielkie znaczenie i jest bagatelizowana przez naszych włodarzy i ma wpływ wyłącznie na stan naszego konta. Prawdziwe uznanie zdobywamy przez… podkładanie świń współpracowników – dręczenie ich, odkrywanie mniej czy bardziej mrocznych sekretów, w końcu zaś najzwyczajniej w świecie wrabianie ich w cudze (własne) grzechy – i donoszenie na nich.

Tu więc gra uderza w sumienie gracza, który rzecz jasna nawykł już nawet do bezmyślnych rzezi w najróżniejszych FPS-ach i innych strzelankach, ale
właściwie zawsze na quasi-uczciwych zasadach, kto by tam zresztą żałował jakiegoś mutanta czy innego ogra. Tymczasem dwulicowość w Beholder 2 jest normą, a niewielkim pocieszeniem jest fakt, że stać na nią również i pozostałych…

Każdy awans wiąże się z przenosinami na wyższe piętro, otwierające przed nami nowe znajomości i nowe wyzwania, droga do celu jest jednak zawsze ta sama – po trupach. I pragnę zauważyć, że czasami jak najbardziej dosłownie – pomimo dość zinfantylizowanej konwencji w grze pojawiają się sceny ze wszech miar drastyczne, choć największym „oprawcą” dla gracza jest jego własna wyobraźnia, która nakazuje mu dopowiedzieć to, co wprost nie zostało pokazane.

W sequelu znajdziemy nawiązania do poprzedniej odsłony, nie tylko przez przywołanie wzoru idealnego pracownika w osobie Carla Steina, ale choćby i fakt, że to my teraz jesteśmy jednym z lokatorów obskurnego domu znanego nam skądinąd, w którym bynajmniej nie mamy tyle prywatności, co byśmy w normalnym toku się spodziewali.

Rozgrywkę niestety dość szybko zaczyna cechować powtarzalność i przewidywalność, acz warto jej jednak poświęcić więcej uwagi, albowiem jedyne pozytywne zakończenie wśród mrowia negatywnych wbeholder-2-18511-2.png 2ymaga dogłębnego spenetrowania każdego zakątku i każdej informacji. Niestety nie pomaga w tym obecność pomniejszych bugów, które czasami dla posunięcia opowieści naprzód w istocie wymagają załadowania wcześniejszego stanu zapisu. Chwała twórcom, iż tym razem umożliwili oni swobodne save’owanie – i w istocie doradzam to czynić!

Gra jest utrzymana we właściwej dla pierwowzoru oprawie wizualnej, choć teraz zamienioną z dwuwymiaru na pseudotrójwymiar. Niby wygląda to dość efektownie, tak naprawdę jest to jednak tylko pozłota bez realnego wpływu na rozgrywkę. Co więcej, przerzucenie sterowania na WSAD+myszkę nie było w mej ocenie trafnym posunięciem, wystarczyłby sam kontroler.

Beholder 2 to gra niegłupia, choć czasami szyta zbyt grubymi nićmi. Nie porusza tak bardzo jak pierwsza część, choć zarazem w mej ocenie stanowiła krok we właściwym kierunku, jakkolwiek paradoksalnie to zabrzmi. Ta produkcja to coś więcej niż zabawa, pozwalająca z większą przychylnością spojrzeć na tą rzekomo szarą codzienność.

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/beholder_2

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję