LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Battlefield 1942

Battlefield 1942
Sztab VVeteranów
Tytuł: Battlefield 1942
Producent: Digital Illusions
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: FPS
Premiera Pl:2002-09-25
Premiera Świat:
Autor: Aquarius
Ocena
czytelników 79 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Battlefield 1942

Battlefield 1942

Porównanie Battlefielda do CSa może z początku wydawać się nieco dziwne, lecz po bardziej wnikliwym spojrzeniu na temat można dojrzeć pewne podobieństwa. Obydwie gry są przeznaczone do trybu wieloosobowego. Od razu nasuwa mi się pytanie: czy na kafejkowych monitorach częściej pojawiać się będzie M4A1 czy też może Stg44. O ile co do polskich kafejek nie mam wątpliwości (rządzić będzie nadal CS ze względu na dużo niższe wymagania sprzętowe ;) to jeśli chodzi o zagraniczne C@fesy mam dziwne przeczucie, że wkrótce w kafejkach będzie królować plaża Omaha a nie domek na militii.

Sam grałem kiedyś w klanie CSa, lecz później głównie za sprawą Medal of Honor zacząłem interesować się drugą wojną światową. Jednak MOHAA nie oddawał tego, co mogłem zobaczyć np. w Kompanii Braci. Walka z pojedynczymi wrogami, kilka czołgów na całą grę i to wszystko. Nie zniechęciło mnie to jednak. Na wieść o tym, że DICE zajmuje się produkcją gry osadzonej w czasach drugiej wojny światowej, w której wykorzystać możesz każdą broń jaka znajduje się na mapie, możesz być m.in. medykiem i inżynierem, marzyłem tylko o jednym - aby ją w końcu dostać. I stało się. Gdy pasek instalacji powolutku przesuwał się o kolejne piksele moje serce waliło jak młot. Odpalam, już mam zacząć grać i... mama woła na obiad. Rozgrzałem palce na walce z kurczakiem i po polaniu rąk wodą (bo trudno to nazwać umyciem) zacząłem grać.

Szybko przekonałem się, że to nie jest tylko CS czy MOHAA, ale coś o wiele, wiele więcej. Świsty kul, broń, którą przeładowywuje się przez jakieś pięć sekund i szybko spadający wskaźnik żywotności dały mi wrażenie, że faktycznie jestem na froncie. Gra oferuje ci zrobienie wielu nietypowych rzeczy. Możesz zrobić to, co prawdziwy żołnierz. Nie masz Panzerschreka a przed tobą czołg? Możesz ryzykować biegnąc zakosami aby podstawić ładunek wybuchowy, próbować zajść czołg od tyłu aby wrzucić pod niego granat lub po prostu uciekać. Możliwości gry są niesamowite. Masz możliwość rozjeżdżania wrogów samochodem lub czołgiem, desantowania niechronionych wybrzeży barkami desantowymi lub bombardowanie ze

zwykłych samolotów lub latających twierdzy B-17.

Grafika i animacje są niesamowite. Zastrzelony żołnierz obsługujący ckm osuwa się i zwisa na nim. Jeśli dobrze się przyceluje w samolot można mu odstrzelić skrzydło. Pocisk artyleryjski spadający blisko barki kołysze ją i odsuwa o kilka metrów a żołnierz który wbiegnie na wybuchający granat zostaje wyrzucony w powietrze i realistycznie macha rękami. Dźwięk jest niczego sobie. Gdy znajdujemy się pod zmasowanym ostrzałem widzimy tuż obok nas uderzające o ziemię pociski a kule co chwilę świszczą nam przy uchu. Warto wspomnieć o realiźmie gry. Żołnierz przeładowywuje swoją broń stosunkowo długo, snajper po każdym strzale musi przeładować broń co zajmuje mu jakieś cztery sekundy, nie może nosić wielu rodzajów broni i ma ograniczoną ilość amunicji. Nasz wojak nie udźwignie więcej niż nóż, pistolet, karabin, trzy granaty i kilka magazynków. Kilka celnie oddanych strzałów wystarczy, aby przeciwnik zawitał w krainie wiecznych pączków.

Battlefield ma wiele dobrze zrobionych elementów zwłaszcza jeśli chodzi o bardzo dobry podział komend, dzięki czemu nie gubimy się i możemy łatwo wydawać rozkazy. Nie musimy koniecznie zapamiętywać jakie klawisze trzeba nacisnąć, żeby nadać komendę - dojście do tego nie zajmie nam dłużej jak cztery sekundy. Niestety boty nie reagują na komendy więc są one zupełnie nieprzydatne w grze samemu.

W grze wieloosobowej wielką rolę odgrywa taktyka. Kilka zgranych osób przyjmujących jakąś strategię może rozgromić znacznie więcej osób grających w stylu Rambo. Ćwiczenie nowych zagrywek i opracowywanie kolejnych taktyk daje wiele radości i satysfakcji.

Battlefield jest według mnie grą przełomową, która wprowadza wiele nowych rzeczy do gatunku. Jeśli przyjdzie wam mieć w kafejce do wyboru CSa i Battlefielda, zdecydowanie radzę wybrać to drugie. Jest to bowiem gra o wiele bardziej zaawansowana i pozwalająca w większym stopniu wykazać się strategom niż wymiataczom.

Aquarius
aquarius@space.pl

Battlefield 1942Autor: Aquarius
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
05.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję