LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Asterix and Friends

Asterix and Friends
Sztab VVeteranów
Tytuł: Asterix and Friends
Producent: Sproing Interactive Media
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2016-09-14
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników 34 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 60% procent
Głosuj na tę grę!

Asterix and Friends

Może dziwić, że wobec niejako drugiego życia marki Asteriksa – przenikającej nawet do życia politycznego czy kultury wyższej – w tak małym stopniu była ona dotychczas eksploatowana przez twórców gier, ograniczając się z reguły do prostych zręcznościówek. Tymczasem aż prosi się ona o jakąś grę strategiczną czy też klasyczną przygodówkę. Czy pierwszą z tych luk uzupełni przeznaczone na urządzenia mobilne Asterix and Friends?
asterix-and-friends-14969-1.jpg 1Na wstępie wypada zauważyć, że gra dysponuje niesamowicie klarownym samouczkiem, który dosłownie w kilka minut oswaja użytkownika z doprawdy wszystkimi do rozgrywki opcjami. Naturalnie, tych jest znacząco więcej, ich opanowanie po poznaniu podstaw jest jednak zupełnie intuicyjne.

W grze kierujemy znajomą wioską Galów, lecz owa familiarność jest tylko pozorna – w większości leży ona bowiem w gruzach i jest niemal w ogóle niezamieszkana, nasze zadanie zaś polega na stwarzaniu zachęt do przybycia kolejnych osób (np. poprzez wzniesienie stosownej budowli), których obecność z kolei zwiększa asortyment możliwych do stworzenia produktów czy też kolejnych budynków.

Od czasu do czasu dane nam będzie stoczyć jakąś walkę z
niecnymi Rzymianami dybiącymi na naszą osadę. Starcia te bynajmniej nie są oczywiste, nie dysponujemy bowiem magicznym napojem, a wbrew tytułowi nie mamy zazwyczaj pod ręką niezwyciężonego Asteriksa czy jeszcze bardziej groźnego – a przecież przyjaciela co się zowie! – pewnego wytwórcy menhirów.

Niestety, gra dość szybko nuży, paradoksalnie pomimo teoretycznego bogactwa dostępnych opcji, jak też zmieniającej się scenerii. Gracz szybko bowiem dostrzega powtarzalność stawianych przed nim wyzwań, sprostanie którym wymaga jednak od niego cierpliwości. Nie byłby to grzech, lecz wręcz pewna szkoła życia, gdyby nie fakt, że proces ten można znacząco skrócić przez dokonanie stosownych mikropłatności. Niby to też pewna ważna życiowa lekcja, odbierająca jednak roasterix-and-friends-14969-2.jpg 2zgrywce znaczną dozę przyjemności.

Urocza jest z kolei oprawa wizualna produkcji, mieniąca się bogactwem ciepłych kolorów, niczym z samych komiksów czy niektórych odsłon kreskówek. Całość jest wykonana niezwykle estetycznie, ze smakiem, ale i bardzo przyjemnie dla oka. Szkoda tylko, że warstwa muzyczna nie porywa w adekwatnym stopniu, choć o żadnej szpetocie w jej kontekście nie można mówić.

Asterix and Friends to gra niekoniecznie o samy galijskim wojowniku, lecz miłośnik cyklu błyskawicznie odnajdzie się w świecie tej produkcji. Niestety pozycji tej bliżej do różnorakich Farmville czy Harvest Moon niźli gry strategicznej (choćby czasu rzeczywistego) z krwi i kości. Potencjał opowieści o pewnej niezłomnej nadatlantyckiej wiosce pozostaje więc wciąż niewykorzystany.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję