LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Asterix and Obelix XXL 2 Remastered

Asterix and Obelix XXL 2 Remastered
Sztab VVeteranów
Tytuł: Asterix and Obelix XXL 2 Remastered
Producent: OSome Studio
Dystrybutor:
Gatunek: Zręcznościowa
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 75% procent
Głosuj na tę grę!

Asterix & Obelix XXL 2 Remastered

Trudno mi sobie wyobrazić kogokolwiek wyrosłego w moim pokoleniu, kto by nie znał postaci Asteriksa bądź Obeliksa, w jakimkolwiek – komiksowym, kreskówkowym czy filmowych – wcieleniu. Postacie te wydobyły się z popkulturowej niszy i odwołania do nich można odnaleźć nawet w najbardziej niespodziewanych miejscach. Dziwić więc może fakt, ze nie doczekały się one zbyt wielu „egranizacji”. Jedną z bardziej udanych była jednak seria gier platformowych Asterix & Obelix XXL, której druga odsłona o podtytule Mission Las Vegum doczekała się właśnie odświeżenia.
asterix-&-obelix-xxl-2-18474-1.png 1Primum non nocere - zwykli mawiać starożytni Rzymianie i oddając losy dwóch Galów z jedynej wciąż opierającej się Juliuszowi Cezarowi wioski autorzy postanowili kierować się tą maksymą. W konsekwencji gra raczy nas wcale sensownie długimi wstawkami kreskówkowymi rodem z oryginału, co można poznać po ich wyświetlaniu w oknach o zredukowanej rozdzielczości. Z jednej strony miłośnicy pierwowzoru winni czuć się zadowoleni, z drugiej jednak gracze z takowym niezaznajomieni mogą pokręcić nosem.

Oczywiście w przypadku jakiegokolwiek „Asteriksa” nie obeszłoby się bez intrygującej fabuły i nie inaczej jest również w przypadku recenzowanej produkcji. Otóż na początku obserwujemy… akt zdrady ze strony Panoramiksa, wchodzącego w komitywę z władcą Rzymu, co z natury rzeczy oznacza śmiertelne zagrożenie dla wspomnianej nadmorskiej miejscowości. Żeby było zabawniej, nasi ulubieńcy dowiadują się o tym od innego przeniewiercy, tym razem o rzymskiej proweniencji, więc podchodząc doń z ostrożnością ruszają w stronę Rzymu – a właściwie tamtejszej wariacji Las Vegas – by zweryfikować te zarzuty i spróbować znaleźć panaceum na zaistniałą s
ytuację.

Poszczególne lokacje różnią się między sobą dość mocno estetyką, choć wszystkie cechują się iście jarmarczną, właściwie (nomen omen) komiksową barwnością i niemałą frajdę sprawia samo sycenie oczu ich widokiem. Jeśli jednak idzie o samą „mechanikę”, to nie różnią się one od siebie zbyt mocno, a kolejne „przeszkadzajki” są wprowadzane stopniowo, w dobrze dobranym tempie.

Gra w istocie jest platformówką 3D, ze wszystkimi tego wadami i zaletami. Muszę jednak przyznać, że czyniło to zadość wielu skrytym dawniej marzeniom, w końca można sycić oczy pięknym świata wyłaniającym się z plansz Alberta Uderzo. Zwłaszcza że twórcy zadali sobie naprawdę sporo trudu w celu oddania różnorakich zachowań znanych z kart komiksów – zażycie eliksiru naprawdę sprawia frajdę, podobnie jak wymachiwanie Rzymianami czy kierując Obeliksem wykorzystywanie jego… walorów.

Niestety dużą łyżką dziegciu jest praca kamery – ta bowiem jest wysoce niesatysfakcjonująca. Gracz często jest raczony dziwnymi ujęciami, więcej zaciemniającymi niż klarującymi. Co gorsza zmieniają się one wolno, niejednokrotnie nie nadążając za akcją, utrudniając poasterix-&-obelix-xxl-2-18474-2.png 2żądaną interakcję. Dotyczy to również „ręcznego” ustawienia kamery, które z kolei ma wewnętrzne, niezrozumiale ograniczenia. Jak na platformówkę – duży feler.

Przyznam szczerze, iż niemałym źródłem irytacji było dla mnie udźwiękowienie gry. Różne głosy Asteriksa i Obeliksa już słyszałem, w odmiennych językach, jednak kształtowały one pewną konwencję, z którą jednak gra nie jest zgodna. Co gorsza, jeszcze bardziej kiepsko przedstawia się muzyka – ta quasi-techniawa to ostatnia chyba rzecz, która mogłaby się kojarzyć z iście bajkowymi przygodami w scenerii Antyku.

Asterix & Obelix XXL 2 to pozycja gwarantująca mnóstwo świetnej zabawy, szczególnie dla młodszych graczy, lecz i starsi wielokrotnie szczerze się uśmiechną – niezwyciężeni Galowie zwykli bowiem łączyć pokolenia i nie inaczej jest również w przypadku rzeczonej gry. Szkoda tylko, że wady tej produkcji czasami pchną na usta słowo wielce szpetne…


Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/asterix_obelix_xxl_2

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję