Anno 1503: The New World

Anno 1503: The New World
Sztab VVeteranów
Tytuł: Anno 1503: The New World
Producent: Sunflowers Interactive
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2003-04-29
Premiera Świat:
Autor: 91
Ocena
czytelników 81 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Anno 1503

Pierwszym zadaniem jest odpowiednie zaplanowanie miasta. Każdy z budynków ma swoją strefę działania którą trzeba wykorzystać. W przypadku np. drwala będzie oznaczać obszar na którym będzie ścinał on drzewa, dla budynków produkcyjnych- odległość z jakiej automatycznie będą transportowane surowce, a dla budynków usługowych (sklep, karczma) obszar na jakim będą oddziaływać na mieszkańców. Do tego należy wybudować odpowiednią sieć dróg i magazynów które jednocześnie zwiększają podległe nam terytorium.

Anno 1503 172144,3


Drugim zagadnieniem które należy pojąć jest zarządzanie naszą małą ekonomią. W tę grę nie można grać nie znając zależności pomiędzy budynkami i ilością towarów których potrzebują do poprawnego funkcjonowania. Model gospodarczy zastosowany w Anno 1503 podobnie jak w innych grach ekonomicznych jest oparty na zależnościach łańcuchowych. Takich łańcuchów ekonomicznych występuje w grze kilkadziesiąt i generalnie opierają się na prostej zasadzie, że do wytworzenia do wytworzenia towaru „X” potrzebujemy budynek „Y”, do którego wcześniej należy dostarczyć surowiec „A” produkowany w budynku „B”. I tak, aby np. móc sprzedawać ubrania musimy najpierw postawić hodowlę owiec z których uzyskamy wełnę i dostarczyć ją do szwalni. Później gotowe ubrania należy przetransportować do sklepów, gdzie będą mogli kupić je mieszkańcy. Oczywiście wraz z rozwojem osady łańcuchy zależności znacznie się komplikują. Najważniejszą kwestią pozostaje zachowanie odpowiednich proporcji, tak by z jednej strony w pełni zaspokajać potrzeby mieszkańców, a z drugiej unikać nadprodukcji znacznie zwiększającej koszty utrzymania budynków. Wybudowanie 10 szwalni przy dwóch hodowlach owiec mija się z celem, albowiem z braku wystarczającej ilości surowca będą produkować o 90% mniej niż powinny. Błędem jest również wybudowanie 3 szwalni i 6 hodowli owiec w osadzie która ma 100 mieszkańców- jeśli nie będzie kupców na ubrania to w krótkim czasie nasz magazyn się nimi zapełni. Nauki związanej z zależnościami ekonomicznymi jest sporo, albowiem gra oferuje nam ponad 100 budynków i surowców! Na szczęście plusem gry jest znakomicie przygotowana podręczna pomoc w której natychmiast można odnaleźć informacje na temat zagadnienia którego się nie rozumie W Anno 1503 w odróżnieniu od jej poprzedniczki nie czerpiemy dochodów z podatków, ale z zaspokajania potrzeb materialnych naszych mieszkańców. Przez pierwsze godziny przychody ze sprzedaży towarów nie równoważą się z kosztami które ponosimy na ich wyprodukowanie. Sytuacja robi się więc bardzo skomplikowana, albowiem każda upływająca sekunda zmniejsza nasz budżet i po kilku godzinach gry widmo bankructwa może zajrzeć nam w oczy. Dlatego od samego początku gry należy rozważnie planować wydatki, starając się rozbudowywać osadę przy jak najmniejszych kosztach utrzymując produkcję na minimalnym poziomie zaspokajającym potrzeby mieszkańców.

Anno 1503 172144,4


Kolejnym z aspektów rozgrywki jest handel i dyplomacja. Na okolicznych wyspach znajdują się zarówno osady tubylców jak i miasta innych nacji. Możemy z nimi prowadzić wymianę handlową pozbywając się towarów których mamy za dużo, a także próbując zakupić te które potrzebujemy. Olbrzymim plusem gry jest możliwość tworzenia automatycznych szlaków handlowych- zamiast ręcznie sterować naszą flotą wystarczy zdefiniować skąd dokąd mają być transportowane określone towary i wybrać ich ilość. AI komputera wywiązuje się z tego zadania bardzo dobrze, pozwalając skupić naszą uwagę na innych aspektach rozgrywki. Dzięki odpowiedniej dyplomacji możemy zawierać sojusze wojskowe, czy też żądać płacenia nam kontrybucji w zamian za naszą przychylność.

<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję