LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Age of Wonders Antologia

Age of Wonders Antologia
Sztab VVeteranów
Tytuł: Age of Wonders Antologia
Producent: Triumph Software
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2006-05-19
Premiera Świat:
Autor: 5913
Ocena
czytelników 79 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Age of Wonders Antologia

Age of Wonders Antologia

Rynek gier komputerowych radykalnie ewoluuje. Ten proces widoczny jest na każdym kroku. Przecież jeszcze 10 lat temu „wędrówka” po sklepach z grami z mniej niż 50 złotymi w kieszeni była prawie bezcelowa. Gry i to oryginalne dla przeciętnych ludzi były oznaką można powiedzieć zamożności. W takich warunkach kwitło piractwo jako odpowiedź na ogromne zapotrzebowanie zrozpaczonych lub nawet pazernych graczy, których nie stać było lub się nie chciało... Teraz też to istnieje, ale moim zdaniem w większym stopniu jest efektem nierozsądnej wcześniejszej polityki wytwórni jak i przyzwyczajeń niektórych graczy.

Producenci i twórcy jednak zdali sobie sprawę ze swych błędów i postanowili poniekąd wyjść naprzeciw oczekiwaniom. Gry zaczęły tanieć i to dość szybko. Co więcej od mniej więcej 6 lat wprowadzono zasadę, że im starsza gra tym tańsza. Pamiętacie te patologiczne czasy gdy na przykład Age of Empires cały czas kosztowało powyżej 100 złoty? I to nie był odosobniony przypadek.

Od tych odległych czasów zmieniło się wiele. Nawet hity i nowe gry wychodzą po przyzwoitych lub nawet rewelacyjnych cenach. Powstają doskonałe i ciekawie "obrobione" wznowienia tytułów. Wojna cenowa robi swoje czego dobrymi przykładami są serie gier wypuszczane na rynek przez choćby Cenegę lub CD-Projekt oferujące porządne gry. Tych "kolekcji" jest wiele, ale skupimy się w mym krótkim tekście na jednej i na konkretnym tytule, który właśnie wpadł mi do rąk i naprawdę wywarł na mnie bardzo pozytywne wrażenie.

Age of Wonders Antologia 001814,1
A niech to piorun trzaśnie!


Przedstawiam wam Antologię Age of Wonders!:). Wprowadzenie tak zwanej antologii na rynek gier jest to pomysłem nienowym acz dość mało spotykanym. Cenega przełamuje jakby tą tendencję i oferuje nam kilkanaście programów komputerowych w takiej formie sprzedaży. Zrazu nasuwa się pytanie: czym może nas nienowa gra zaskoczyć i jej bądź co bądź wznowienie? Otóż dostajemy pod szyldem "Kolekcji Klasyki" nie jedną grę w pakiecie a konkretnie trzy, czyli wszystkie części Age of Wonders. Są to Age of Wonders, Age of Wonders - Tron Czarnoksiężnika oraz Age of Wonders Magia Cienia (jest to dodatek do drugiej części, lecz naprawdę stanowiący oddzielną choć podobną pod względem szaty graficznej część).

Wszystko to jest przetłumaczone na język polski. Orientacja na lektorów polskich jest pomysłem w tym wypadku dość udanym, choć wolałbym osobiście mieć wybór, którego tu nie uświadczymy. Kolejnym atutem wydania jest bardzo porządne opakowanie. Stanowi je stylowe pudełko DVD, po prostu ładne i schludne. Na nim również widnieje informacja, że niniejsza edycja jest poprawiona i ulepszona oraz że gra jest przeznaczona dla użytkowników powyżej 12 roku życia. Na odwrocie możemy ujrzeć krótki oczywiście chwalący grę opis z wyszczególnionymi "atrakcjami" programu jak ilość ras i scenariuszy. Przedstawia się nam moim zdaniem w pełni uzasadnione oceny produktu z różnych ośrodków opiniotwórczych. Otwierając opakowanie możemy być usatysfakcjonowani. Znajdziemy tu ładnie wydaną i pachnącą:) instrukcję gry, gdzie zapoznacie się z podstawowymi założeniami zabawy. Katalog jako osobna książeczka przedstawi nam interesującą moim zdaniem pod względem przejrzystości.

Nie oburzajcie się tylko jak oprócz tego znajdziecie w środku plik reklam - od komercji się dziś nie ucieknie. Ale zadajcie sobie pytanie czy w umiarkowanym stopniu nie jest ona również dobrodziejką?:) A! Najważniejsze. Nośnikiem tutaj jest DVD-Rom. Ten zabieg jest bardzo użyteczny gdyż nie musisz się męczyć z kilkoma płytkami CD. Sam krążek też jest estetycznie wykonany. Jedynym oczywistym problemem jest to, że nie pograją sobie ludzie, którzy mają tylko napęd do CD. Kończąc opis zewnętrzny trzeba wspomnieć o CENIE. Jest ona niewygórowana: 25 złoty na pewno jawi się jako cena rozsądna i konkurencyjna. Krótko o tematach przewodnich zabawy. W pierwszej odsłonie mamy do czynienia z walką dwu stronnictw elfów, choć jest to duże uproszczenie, które możemy wybrać. Ciemna frakcja optuje za eliminacją ludzkiego gatunku z powierzchni krainy i całkowitą supremacją nad innym rasami. Biała opcja prowadzi politykę i wojny w imieniu również odzyskania władania elfów, lecz na zasadzie próby pokojowej koegzystencji i współdziałania dobrych ras łącznie z ludźmi.

Age of Wonders Antologia 001756,1
A mury runą


Tron Czarnoksiężnika lekko nawiązuje do wcześniejszych wydarzeń. Ukazano tu podróż Merlina który ratuje się przed ścigającym go złem.

Dodatek zaś nawiązuje bezpośrednio do wyżej wspomnianych części i łączy w sobie zalety obydwu. Przejdźmy zatem do krótkich opisów i ocen danych gier zawartych w pakiecie. Jest dobrze. Nawet pierwsza część gry Age of Wonders prezentuje się ciekawie pod względem fabuły, wartkości akcji, a nawet grafiki. W tym trzecim przypadku trzeba jednak uwzględnić dość frapujący mankament. Nie wiem czy to tylko na moim komputerze, lecz myślę, że nie, gra po zmianie rozdzielczości (o co gorąco apeluję, wtedy gra naprawdę nabiera rumieńców i szyku) potrafi się zawiesić przy wychodzeniu z programu. Co więcej trzeba od nowa ustawiać rozdzielczość. Jeżeli to psikus mojej maszyny to wybaczam, ale jeżeli błąd na nośniku to staje się lekkim zgrzytem w bardzo dobrze przygotowanym produkcie. Kolejne gry działają bez większych przeszkód i są ulepszonymi wersjami poprzedniczki. Tak pod względem obrazu jak i dźwięku.

Wszystkie części tej niby trylogii są grami turowymi porównywalnymi w przynajmniej połowie założeń do tak znanych i cenionych Heroesów lub Disciplesów. Są turówkami, opartymi na zdobywaniu miast i przyczółków. Walka odbywa się również na zasadzie a la szachów. Charakteryzuje je spójność świata magii i cudów, w czym też przypominają inne gry tego typu. Co nie znaczy że świat jest tendencyjny i mało wyróżniający się. Mi on po trosze przypomina wolną wariacje na temat świata Tolkiena. To naprawdę może przypaść do gustu .Spotykamy tu elfy (wysokie jak i ciemne), niziołki, umarłych, ludzi i wiele niestandardowych ras, przykładowo drapieżne koty. Żywioł soczystych kolorów i pomysłów odmładza idee i pozwala nam cieszyć się grami więcej niż jeden raz. Reasumując ten tytuł z „ Kolekcji Klasyki” jest wart zakupu. Prezentuje sobą wysoki standard, czego potwierdzeniem są wysokie oceny poszczególnych gier wchodzących w jego skład. Szczególnie polecam go graczom „sfiksowanym” na tle turówek i fantastycznych światów. Trzy dobre, niestare, piękne pod względem wykonania ale i tanie gry nie zdarzają się często. Serdecznie namawiam do uważniejszego przyjrzenia się im.


E-mail autora: Dominik Kiezik


Autor: 5913
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - 1 ŚREDNIA OCENA - 50%
Mam Antologię Age of Wonders i mogę
Tigikamil - 50%
więcej recenzji dodaj recenzję