LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Age of Wonders: Planetfall

Age of Wonders: Planetfall
Sztab VVeteranów
Tytuł: Age of Wonders: Planetfall
Producent: Triumph Studios
Dystrybutor: CDP
Gatunek: turowa/RTS
Premiera Pl:2019-08-06
Premiera Świat:
Autor: Bauer
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 90% procent
Wyroznienie
Głosuj na tę grę!

Age of Wonders: Planetfall

Age of Wonders to gra strategiczna rozgrywana w systemie turowym na zasadach znanych z takich tytułów jak Endless Legend czy Civilization.
age-of-wonders-planetfall-20181-1.png 1Rozgrywka osadzona została w kosmosie i opowiada historię różnych frakcji zmagających się o profity na tym polu. Twórcy poszli jednak o krok dalej i postawili na rozwiązanie rodem z serii XCOM, które wzbogaca również system walki o pojedynki na osobnych mapach z mnóstwem skilli i sprzętu, co jest w zasadzie najważniejszą i najciekawsza zmianą jaką wprowadzono. Jak to się sprawdza? Otóż owe połączenie jest niesamowite i naprawia to, co w wymienionych tytułach kulało. Walczy się świetnie, każda rasa posiada odmienne jednostki i klimat, co sprawia, że możemy się wczuć w skórę prowadzonych przez nas protagonistów na polu bitwy. Rozgrywając kampanię Dvarami (krasnoludy) miałem pod swoją kontrolą ciężko opancerzone mechy oraz pseudo-górników, którzy po przerobieniu swoich narzędzi w broń również stanowili spore zagrożenie dla przeciwnika. Sama walka wymaga podejścia taktycznego, co zmusza nas do prawidłowego rozstawienia jednostek względem przeciwnika i wprawnego używania dostępnych umiejętności, które w miarę rozwoju technologicznego stają się coraz potężniejsze.

W grze do wyboru mamy kilka ras :
* Dvarowie wzorowani na krasnoludach to ciężko opancerzone karły, które w strukturach i zachowaniu przypominają republikę radziecką, co parę razy wywołało mój uśmiech.
* Assembly to z kolei cyborgi zombie, którzy postanowili w całości się zmechanizować zostawiając tylko najważniejsze narządy przy funkcjonowaniu, co z kolei zmusza ich do nieustannego poszukiwania dawców.
* Na Syndicate składa się grupa szlacheckich rodów które bardziej polegają na dyplomacji niż na wojnie, co nie znaczy, że są bezbronni. Dzięki kinetyce i zdolności do maskowania przypominają nieco Protossów, co sprawia, że są chyba najbardziej mobilną rasą.
*Kir’Ko to biogenetycznie zmodyfikowane owadopodobne. W przeszłości zniewoleni i wykorzystywani jako niewolnicy przez pozostałe rasy, dzisiaj wolni szukają miejsca dla siebie. W
walce preferują walkę bezpośrednią. Grając Kir’Ko naprawdę można się wczuć w klimat rozbudowy roju.
* Amazon to nie amerykański koncern, lecz grupa bioinżynierów uwięziona przed laty na planecie, co w efekcie spowodowało wykorzystanie swojej wiedzy, by maksymalnie wykorzystać potencjał jaki tkwi w naturze.
* Vanguard to niegdyś potężne imperium Star Union, które szuka powrotu do czasów świetności. Wzorowani na Republice ze Star Wars w walce posługują się żołnierzami oraz maszynami bojowymi.

Każdy znajdzie coś dla siebie, rasy różnią się całkowicie dzięki czemu doświadczymy zupełni innych wrażeń.

Podczas gry korzystamy z kilku surowców: kosmit, energii, wpływów oraz wiedzy, które pozyskujemy w zależności od zajmowanej prowincji. Tutaj lekki minusik, ponieważ w takim Civilization surowców było bardzo dużo, co raz urozmaica grę, dwa nadaje nowy ton paktom handlowym.

Drzewka rozwoju mamy w Planetfall dwa: wojskowe i socjologiczne. Drzewka posiadają elementy wspólne dla wszystkich ras, ale różnice są na tyle duże,że zapobiegają wrażeniu kopiuj wklej, na co jestem uczulony w tego typu tytułach. Bardzo ciekawym pomysłem jest opracowywanie technologii globalnych, które mają przełożenie na samej mapie, np. monitoring pozwala nam postawić zamaskowaną strukturę, która daje nam pole widzenia, lub infiltracja centrum dowodzenia wroga która zmniejsza jego odporność na nasz wywiad i pozwala na implementowanie w jego struktury coraz bardziej wysublimowanych technik sabotowania, wykradania surowców czy nawet wywoływania wojny z innym graczem. Opcji jest sporo i jest nad czym kombinować.

W grze jest duża ilość dostępnych bohaterów, których levelujemy i wyposażamy w nowe argumenty zniszczenia. Np naszego bohatera za pomocą wykupienia umiejętności pilot jesteśmy w stanie umieścić w maszynie bojowej, co dla mnie było absolutnym hitem.

Dyplomacja zbudowana jest na zasadach pochwał, naage-of-wonders-planetfall-20181-2.png 2gan, zawiązywaniu przymierza wymian i wypowiadaniu wojny. Trochę mało, jednak możliwości płynące ze stosowania technik infiltracji są na tyle duże, że dobrze uzupełniają ewentualne braki.

Od strony graficznej i muzycznej to absolutna klasa, mapa wygląda różnorodnie i atrakcyjnie. Jednostki również przedstawiają się obiecująco, z dbałością o detale. Pierwszy kontakt, kiedy to nasza baza ląduje na planecie, jest niesamowity i wbija w fotel. Soundtrack jest klimatyczny, zmieniający się w zależności od sytuacji, doskonale oddający ducha gry.

O grze można by pisać jeszcze parę stron ponieważ jest rozbudowana i zapewne istnieją mechanizmy których jeszcze nie odkryłem. Warto zaznaczyć, że nowe Age of Wonders jest niesamowicie intuicyjne i doskonale zaprojektowane. Nie ma tutaj wrażenia "ojej, no dobra, to co tu teraz kliknąć", wszystko jest pod ręką i nie ma żadnego problemu z wejściem w opcję, której potrzebujemy w danej chwili. Jest to szczególnie ważne, ponieważ coniektórzy gracze mogą odbijać się od ilości ramek rodem z Excela.

A o to i słowo końcowe, które brzmi następująco: Age of Wonders wreszcie zerwał z różnego rodzaju mało udanymi kalkami herosa, dzięki czemu zbudował fantastyczną grę, która na ten moment dzięki mapie bitewnej dla mnie jest topem (razem z Warhammerem) jeżeli chodzi o gospodarcze gry turowe, sorry Civilization, ale to jest produkcja niemal idealna, gdzie nawet trudno mi wskazać jakieś większe wady. Jasne, ktoś może narzekać na brak świeżości natomiast po niedawnej premierze Remnant:From the Ashes, która kompletnie mnie zaskoczyła, nauczyłem się, że to co już znamy i lubimy połączone w sposób przemyślany potrafi dać niesamowitą frajdę i satysfakcję!

Bardzo dziękujemy serwisowi GOG.com za udostępnienie kodu recenzenckiego w celu umożliwienia powstania niniejszego tekstu - https://www.gog.com/game/age_of_wonders_planetfall

Autor: Bauer
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję