LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Age of Empires II: Definitive Edition

Age of Empires II: Definitive Edition
Sztab VVeteranów
Tytuł: Age of Empires II: Definitive Edition
Producent: Forgotten Empires
Dystrybutor:
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!

Age of Empires II: Definitive Edition

Druga część odsłony serii Age of Empires z perspektywy czasu uchodzi za najlepszą część cyklu – pierwsza w swej epoce nie została w pełni zrozumiana, błędem ze strony twórców było również potraktowanie po macoszemu trybu gry wieloosobowej, z kolei „trójka” nieco za bardzo próbowała nadążyć za czasami i wówczas modnymi trendami, które jednak okazały się chwilowe. Tymczasem rzeczony sequel nie wzgardził niemal żadnym z rozwiązań pierwowzorów, lecz umiejętnie je rozwinął, dostarczając produkt, który do dzisiaj cieszy się znacznym gronem zwolenników. Skoro więc są oni tak liczni, to może warto jeszcze raz sięgnąć do ich kieszeni?
age-of-empires-ii-definitive-edition-20903-1.jpg 1Akcja gry rozgrywa się w epoce (europejskiego) średniowiecza, i to przy dość szerokiej wykładni tego terminu, poczynając od losów Hunów Attyli, kończąc na hiszpańskich konkwistadorach i bitwie pod Lepanto. I jakkolwiek pierwotnie autorzy starali się nieco wyjść poza typowo zachodnią perspektywę – uświadczymy bowiem losów niektórych królestw Dalekiego Wschodu czy państw ameryki prekolumbijskiej, tym niemniej i tak nie wszyscy będą usatysfakcjonowani, chociażby z uwagi na niemal zupełne pominięcie losów Europy Środkowej i Wschodniej (jedna misja mająca na celu ukorzenie niepokornych Polaków w trakcie kampanii Barbarossy z pewnością to za mało).

Atutem gry jest nade wszystko wielość jednostek oferowanych przez poszczególne frakcje, co prawda z natury rzeczy – i zgodnie z historycznymi realiami – wpisujących się w pewne podstawowe formacje, jednak na tyle sensownie zróżnicowanych, że osiągnięcie prawdziwej biegłości w efektywnym komenderowaniu większością z nich wymaga w istocie setek godzin.

By tymczasem nie zanudzić się w trakcie takiego wolumenu czasu autorzy oddali graczom nie tylko szereg map, jak też swego rodzaju generator plansz, lecz nade wszystko stosowny edytor o dość rozbudowanych opcjach. Nie jest to nowatorskie rozwiązanie, było ono właściwe już dla pierwowzoru, należy jednak społeczności oddać, że ochoczo zwykła korzystać z tego narzędzia. Szkoda tylko, że obecna edycja nie jest zgodna z oryginałem oraz nieco wcześniejszym remasterem…

W odróżnieniu od Edycji Definitywnej „jedynki” nie szwankuje sztuczna inteligencja podkomendnych, znajdowanie przezeń ścieżek nie stanowi już tak wielkiego problemu, podobnie jak reakcja na zachowania otoczenia. Owszem, wciąż warto mieć na to baczenie, algorytmy wciąż są dalekie chociażby od współczesnych standardów, nie rodzą jednak wrażenia ogólnego upośledzenia.

Twórcy odnowionej wersji na szczęście nie skupili się tylko na pobieżnym liftingu, lecz postanowili age-of-empires-ii-definitive-edition-20903-2.jpg 2dodać od siebie znacznie więcej. W konsekwencji gracze zostali uraczeni bodaj czterema nowymi cywilizacjami, uzyskaliśmy również możliwość kierowania wobec sprzymierzeńców pewnych podstawowych komend, rozwinięty został multiplayer – niemal każda warstwa pierwotnej produkcji doczekała się mniejszego czy większego ulepszenia.

Z pewnością atutem tej gry jest jej oprawa wizualna. Pierwsze dwie części serii w swych czasach prawdziwie czarowały i cieszyły oczy, lecz z natury rzeczy nie najładniej się starzały. Age of Empires II: Definitive Edition zaś na powrót jawi się jako jedna z najatrakcyjniejszych dziewczyn z klasy, może bez ambicji na wielką karierę aktorki czy modelki, jednakże bez cienia wątpienia mogąca liczyć na mnogość absztyfikantów.

Age of Empires II: Definitive Edition to gra bardzo dobra, która cieszyć będzie nie tylko osoby sięgające pamięcią przełomu tysiącleci, lecz również nowe pokolenie miłośników wirtualnej rozrywki. Z obu epok czerpie ona to co najlepsze, zaś jej „staromodność” w tym czy innym elemencie można rozpatrywać nawet w kategoriach zalety.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję