LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Access Denied

Access Denied
Sztab VVeteranów
Tytuł: Access Denied
Producent: Stately Snail
Dystrybutor:
Gatunek: Logiczna
Premiera Pl:0000-00-00
Premiera Świat:
Autor: Klemens
Ocena
czytelników bd GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 40% procent
Głosuj na tę grę!

Access Denied

Saper się myli tylko raz – głosi stare porzekadło i niemało jest gier, które w istocie czynią mu zadość, w razie nieprawidłowego kroku racząc gracza napisami końcowymi i sugerując mu podjęcie rozgrywki od (samego) początku. Mimo łatwego pobudzenia w ten sposób adrenaliny tego rodzaju podejście współcześnie uchodzi za hardkorowe i – owszem – oldskulowe, tzw. permadeath, o ile w ogóle zwykł wchodzić w rachubę, z reguły stanowi tylko opcję, z której zdecydowana większość tzw. casuali (czyt. graczy, którzy są wolni od niszowych zboczeń i nie chcą na własne życzenie marnować sobie życia) nawet w stanie mocno odurzonym nie jest skłonna skorzystać. Access Denied nie zalicza się do tego rodzaju gier.
access-denied-21504-1.jpg 1…to znaczy właściwie do jakich – pozostawiających swobodę graczowi czy też tylko czyhających na jego błąd? Celowo poprzedni akapit zakończyłem (w miarę) dwuznacznie, bo właśnie owa nieoczywistość stanowi esencję zdecydowanej większości wyzwań, którą ta produkcja stawia przed użytkownikiem.

W trakcie rozgrywki musimy się uporać z niespełna czterdziestoma łamigłówkami, z których część (większa) ma charakter złożony. Niejednokrotnie nie są one specjalnie skomplikowane, istota wyzwania zaś polega na domyśleniu się „co poeta miał na myśli”, podpowiedzi mają bowiem charakter wyłącznie graficzny, jednakże w żaden sposób nie podkreślony bądź oznaczony, niejednok
rotnie pierwszym wyzwaniem jest już sama identyfikacja zagadki właściwej oraz podpowiedzi doń.

Na początku gra sprawia wrażenie dość urozmaiconej, łudząc, że każdy poziom będzie inny, szybko się jednak okazuje, iż łamigłówki tak naprawdę ograniczają się do kilku rodzajów, początkowo zaś „tylko” wzrasta ich poziom komplikacji, następnie zaś mechaniki właściwe dla kilku z nich łącznie składają się na rzekomo nowe wyzwanie. Biorąc pod uwagę ogólną liczbę poziomów sprawia to, że całość nie przedstawia się zbyt imponująco, tak iż właściwym odniesieniem dla obcowania z rzeczonym tytułem będą raczej minuty (ich dziesiątki) niźli godziny.

Rzeczona produkcja nie wywiera również specjalnego waccess-denied-21504-2.jpg 2rażenia pod względem oprawy. Możemy zapomnieć o jakiejkolwiek muzyce, udźwiękowienie jest zaś minimalistyczne i należałoby je określić wręcz mianem irytującego, gdyby nie odgłos padającego deszczu w tle. Graficznie tytuł ten również nie oszałamia, pewne zastrzeżenia można zresztą sformułować pod adresem tzw. hitboxów, niezbyt korespondujących z efektem dostrzeganym.

Access Denied to pozycja momentami przyprawiająca o głębszy namysł, czasami nawet skłonna do „żartów” z gracza, temu ostatniemu jednak częściej może towarzyszyć uczucie irytacji bądź obrazy wobec własnej inteligencji. Nawet więc uwzględniając niezbyt wysoką cenę tej produkcji trudno jej nie uznać – w warunkach niepromocyjnych – za niewygórowaną.

Autor: Klemens
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję