Marcin Meller - Między wariatami

Zbiór reportaży i felietonów o sprawach ważnych, ciekawych, a czasem szokujących. Historia o początkach kariery, ideałach, a także zderzeniu ich z rzeczywistością. Marcin Meller porusza trudne zagadnienia, jak i snuje refleksje na tematy bliskie ludziom, a szczególnie Polakom.
Książka Marcina Mellera składa się z kilku części, a każda z nich to zbiór odrębnych tematycznie reportaży i felietonów. Zagadnienia poruszane na łamach książki są różnorodne i dotykają wielu problemów. W publikacji znajdują się zarówno reportaże z terenów ogarniętych wojną, jak i felietony, przemyślenia i teksty mocno związane z życiem politycznym w Polsce. Mogłoby się wydawać, że zebranie w jednej pozycji tak odmiennych tematów jest mało logiczne, a jednak nie ujmuje to zupełnie przyjemności z czytania.

Przed sięgnięciem po „Między wariatami” nie znałam reportaży Marcina Mellera, co w tym wypadku zadziałało na korzyść, ponieważ dużo tekstów zawartych w książce zostało już wcześniej opublikowanych na łamach prasy. Nowych tekstów jest stosunkowo niewiele, przez co publikacja może nie spełnić oczekiwań niektórych czytelników.



Pierwsza część książki i moim zdaniem najciekawsza zawiera reportaże zagraniczne z terenów gdzie trwa wojna. Dużo emocji wywołuje reportaż „Wojna ducha świętego” dotyczący losów dzieci w Ugandzie. Jest to jeden z takich tekstów, które głęboko zapadają w pamięć. Człowiek na co dzień nie zastanawia się nad tym, co dzieje się w krajach, w stanie wojny. Pochłaniają nas zwykłe problemy, które wydają się w danej chwili bardzo istotne, a w innej części świata ludzie walczą o życie, czy kawałek chleba do jedzenia. Dzieci wojny trafiające do ośrodka World Vision przeżyły zbyt wiele i nie są w stanie o tym zapomnieć, a także często nie są w stanie wrócić do normalnego życia. Dziennikarz opowiada wiele historii, między innymi o 15-letniej dziewczynce, której udało się uciec z rąk rebeliantów i wrócić do rodzinnej wioski. Jednak traumatyczne przeżycia były tak głęboko zakorzenione, że okaleczyła własn
ą matkę. Reportaże Mellera są poruszające, szokujące, a jednocześnie skłaniające do refleksji, zatrzymania się na chwilę i zastanowienia nad tym, co w życiu jest ważne. Zwracają także uwagę na te aspekty życia, o których na co dzień się nie myśli.

W książce występuje także wiele ciekawych felietonów o rozmaitej tematyce poczynając od miłości ojca do dziecka po przywary Polaków. Do śmiechu doprowadził mnie tekst „Kiedy chciałbym wystrzelić w kosmos”. Z dużym poczuciem humoru i w inteligentny sposób przedstawione zostały irytujące nas sytuacje. Muszę przyznać, że z wieloma punktami się zgadzam.

Najmniej interesujące w książce są teksty dotyczące wydarzeń politycznych w Polsce z ostatnich lat, ale jak wiadomo wszystko zależy od odbiorcy. Dla osób interesujących się polityką mogą okazać się ciekawe, szczególnie, że sam sposób przedstawienia zagadnień jest błyskotliwy i nieschematyczny.

Marcin Meller opisuje także początki swojej kariery i aspekty pracy korespondenta wojennego, o których zazwyczaj się nie wspomina. Pracy, która wiąże się z dużym ryzykiem i często z narażeniem życia.

W „Między wariatami” każdy znajdzie coś dla siebie, chociaż występują teksty bardzo dobre, jak i mniej interesujące, ale zazwyczaj tak bywa. Książkę czyta się szybko i można z niej wynieść dużo nowych wiadomości zarówno dotyczących lat 90-tych jak i obecnych. Nie małe znaczenie przy czytaniu publikacji ma lekkość pióra dziennikarza, który nawet zwykłe tematy potrafi przedstawić w niezwykły sposób.

Uważam, że warto przeczytać „Między wariatami”, ponieważ jest to dobra i wnikliwa lektura, przedstawiająca ciekawe spojrzenie na zróżnicowane pod kątem problematyki zagadnienia. Część tekstów może rozczarować, ale rekompensują to reportaże z podróży zagranicznych i jest to zdecydowanie mocna strona tej książki. Walorem publikacji jest również styl pisarski, a także obrazowy język. Szkoda tylko, że w książce występuje tak mało nowych tekstów.

Ocena: 80/100

Autor: Meggie
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz