LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Królestwo Niebieskie

Królestwo Niebieskie

Ridley Scott, reżyser takich hitów kinowych jak Gladiator, Łowca androidów, czy Obcy – ósmy pasażer Nostromo, stworzył epicką opowieść o wyprawach krzyżowych i to z niezwykłym rozmachem. Jest to opowieść o dwóch kulturach rywalizujących ze sobą o władzę nad Ziemię Świętą oraz o młodym kowalu, który niespodziewanie odkrywa swe przeznaczenie i udaje się na krucjatę.

Orlando Bloom, znany z roli Legolasa w sadze Władca Pierścienia, wciela się w postać Baliana, młodego francuskiego kowala, którego mały synek umiera. Żona nie wytrzymuje takiej rozpaczy i popełnia samobójstwo, tym samym zostawiając Baliana samego. Kowala powoli opuszcza wiara. Do wioski przybywa wielki rycerz Godfrey z Ibelinu (Liam Nelson), uświadamiając kowalowi jego pochodzenie oraz proponując krucjatę do Ziemi Świętej. Początkowo Balian rezygnuje i odwraca się od przeznaczenie, jednak pojawia się tutejszy ksiądz, który w sposób dosadny odnosi się nie tyle do samego kowala, co do jego zmarłej żony. W chwili słabości Balian morduje księdza i ucieka z wioski. Szybko odnajduje swojego ojca Godfreya z Ibelinu i dołącza do wyprawy w poszukiwaniu wiary oraz przebaczenia. W czasie podróży uczy się fechtunku oraz ideologii swego ojca.


Krolestwo Niebieskie 192910,1

W imię Boga!


Między trzecią, a czwartą krucjatą w Ziemi Świętej panowała bardzo chwiejna sytuacja. Rządy w Jerozolimie sprawuje Baldwin IV (Edward Norton) wraz ze swym doradcą Tiberiasem (Jeremy Irons). Ich wizją jest stworzenie królestwa niebieskiego – królestwa sumienia. Jednak nie wszyscy rycerze podzielają tę wizję. Kiedy główny bohater dociera do ziem należących do Saladina (Ghassan Massoud) w kraju panuje pokój. Piękna siostra króla Sybilla (Eva Greek) zaręczona mimowolnie z rządnym krwi Guyem de Lusignan (Marton Csokas). Kiedy Balian odziedzicza posiadłości ojca, spotyka na swej drodze Sybillę i zakochuje się w niej. Przywraca do świetności odziedziczone ziemie, jednak los komplikuje zdarzenia i pokój wisi na włosku. Teraz tylko od ambitnego młodziana będą zależeć dalsze losy Jerozolimy.

Wszystkich zainteresowanych serdecznie zapraszam do obejrzenia tego filmu. Jest bardzo inspirujący, zwłaszcza motto kowala: „Czym, że jest człowiek, który nie potrafi zmienić świata?”, które jest zawieszone w jego miejscu pracy. W tym kontekście chodzi o ulepszenie tego, co się posiada. Dla przykładu podam, iż posiadłość, którą odziedziczył Balian, była zwykłym kawałkiem pustyni ze zbudowanym dworem, a on uczynił z tego piękny ogród. Był bardzo dobrym władcą, a dlatego, że był przykładem dla innych. Sam pomagał ludziom, a nie tylko oczekiwał od innych, aby pracowali za niego. Wkładał w swoją pracę całe swe serce i nade wszystko umiłował ludzi. Był w stanie za nich zginąć. Balian wraz ze swą ideologią i postawą, przejętą od ojca staje się dla innych rycerzem bez skazy, ale padają słowa z ust Tiberiasa, iż Jerozolima nie jest jeszcze gotowa, aby przyjąć taką osobowość.


Krolestwo Niebieskie 192911,2

Czymże byłaby hollywoodzka produkcja bez wątku miłosnego?


Film jest wciągający dla wszystkich, którzy nie zamknęli swych serc przed cnotami rycerskimi, a którzy są ciekawi, jakie znaczenie pełnił honor, prawość, waleczność i poświęcenie w czasach, kiedy walczyło się twarzą w twarz i nie było miejsca na strach, ani zwątpienie, które prowadziły wprost w objęcia śmierci. Doskonale ujęto w tym filmie również zalety prowadzenia przemyślanych działań wojennych, nie tylko brawurowa obrona Jerozolimy, ale również atak. Jakie skutki przynosi pewność siebie i niedocenianie przeciwnika. Każdy strateg, jeśli potrafi uczyć się na błędach innych bardzo doceni ten film( choć niektórzy Sztabowicze z Klemensem na czele są wręcz skrajnie odmiennej opinii).

Produkcja: Hiszpania/ USA/ Maroko
Gatunek: Wojenny/ Romans/ Dramat historyczny
Reżyseria: Ridley Scott
Scenariusz: William Monahan (II)
Zdjęcia: John Mathieson
Muzyka: Harry Gregson-Williams, Stephen Barton
Scenografia: Arthur Max (I)
Czas trwania: 145 min
Obsada: Orlando Bloom: Balian, Eva Green: Sybilla, Liam Neeson: Godfrey z Ibelinu, Jeremy Irons: Tiberias, Marton Csokas: Guy de Lusignan, David Thewlis: Szpitalnik, Edward Norton (I): Król Baldwin IV, Brendan Gleeson: Reynald de Chatillon, Ghassan Massoud: Saladin, Martin Hancock: Gravedigger, Shane Attwooll: Rycerz Templariusz Reynalda, Nasser Memarzia: Muslim Grandee, Nikolaj Coster-Waldau: Siostrzeniec Godfrey'a z Ibelinu, Nathalie Cox: Żona Baliana, Eriq Ebouaney: Firuz, Khaled El Nabaoui: Mullah, Jouko Ahola: Odo, Michael Shaeffer: Młody sierżant, Philip Glenister: Squire


E-mail autora: Boolseye

Królestwo NiebieskieAutor: 901
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz