Historiografia opisowo-pragmatyczna

Opisy z podróży również cieszyły się popularnością. Liutprand z Cremony (972 r.) i jego wyprawa do Bizancjum, relacje z wypraw krzyżowych oraz opis świata Marco Polo. Na pograniczu tegoż gatunku stoi sławny „Geograf Bawarski” skonstruowany w IX w. Do tych dzieł dodać trzeba pamiętniki czy diariusze oraz inne formy podobnego zapisu jak i oryginalne gesta z „Liber Pontificalis” na czele.

Trzeba sobie zadać pytanie dlaczego tak pisano? Odpowiedź jest złożona. Najogólniej stwierdzić można, że chciano przez taką postawę ukształtować kolektywną i zbiorową pamięć danej społeczności. Problemem jest to, że tą kolektywną pamięć różnorako rozumiano, gdyż uniwersalizm chrześcijański (kościelny) trudno pogodzić było z partykularnymi i regionalnymi poglądami prezentowanymi w konkretnych dziełach. Co nie znaczy, że to drugie nie czerpało z ogromnej, jak na tamte czasy wiedzy złożonej w klasztorach zakonnych czy kościelnych idei.

Reasumując, pierwszy okres historiografii zwany opisowo-pragmatycznym jest to czas f
ormowania się zasad i reguł nauki historycznej. Pomimo wielu błędów, pomyłek i niedociągnięć, a z drugiej strony przeinaczeń jest to czas niezwykle ciekawy, pełen eksperymentów, pomimo nikłego zaplecza naukowego i nierozwiniętych metod badania faktów.

Bibliografia:

  • 1. Ihnatowicz I., Nauki Pomocnicze Historii, Warszawa 1990.
  • 2. Marciszewski W., Metody analizy tekstu naukowego Warszawa 1981.
  • 3. Szymański J., Nauki Pomocnicze Historii, Warszawa 2004.
  • 4. Topolski J., Metodologia Historii, Warszawa 1973.
  • 5. Topolski J., Wprowadzenie do Historii, Poznań 1998.
  • 6. Miśkiewicz B., Wstęp do badań historycznych, Warszawa 1964.







  • Dominik Kiezik
    E-mail autora: Kiezik(at)interia.pl





    Autor: Kizik
    skomentuj
    KOMENTARZE NA TEMAT GRY
    więcej komentarzy dodaj komentarz