LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Dorota Sumińska - Uśmiech gekona. Azja jakiej nie znacie

Azja to część świata, którą z pewnością chciałoby odwiedzić wiele osób, lecz z różnych przyczyn pozostaje w sferze marzeń. Teraz mamy możliwość wyruszyć na wyprawę wraz z Dorotą Sumińską, która stara się na papier przelać swoją pasję, miłość do zwierząt i podróżowania, a tym samym zarazić nimi czytelnika.
Po książkę sięgnęłam, ponieważ lubię literaturę podróżniczą, a na temat Azji czytałam dotychczas niewiele. Miałam mieszane uczucia, gdy zobaczyłam ilość stron. Zastanawiałam się czy w dwustu stronach da się zawrzeć istotne informacje na temat tego kontynentu i równocześnie zainteresować czytelnika.Jednak jest to możliwe. Lektura przeniosła mnie do innego świata, który jest tak daleko, ale na jeden wieczór mogłam stać się jego częścią. Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością tej autorki, więc moją uwagę szczególnie zwróciła przede wszystkim lekkość, z jaką potrafi snuć opowieść, a także umiejętność wychwytywania z pozoru drobnych wydarzeń, które jednak zapadają w pamięci, zadziwiają i sprawiają, że chcemy więcej. Szkoda, że to tylko podróż na jeden wieczór.

Każdy rozdział książki, to inne miejsce. Na wstępie otrzymujemy krótkie wprowadzenie by w kolejnych etapach przemierzyć Abchazję, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Indie, Sri Lankę, Kambodżę, Filipiny, Tajlandię i Borneo. Dzięki mapie jesteśmy w stanie lepiej poznać lokalizację tych miejsc, a dzięki opisom i zdjęciom lepiej je zapamiętać. Z każdej strony bije miłość i przywiązanie autorki do zwierząt. Sprawia to, że zaczynamy kojarzyć miejsca z ich mniejszymi bądź większymi mieszkańcami, a tym samym poznawać ich egzotyczne odmiany. Autorka skupia się wokół pięknych terenów, w których czas się jakby zatrzymał, a ludzie są pogodni, przyjaźni i żyją zgodnie z naturą, chociaż niestety często w skrajnej biedzie. Niewiele jest już takich zakątków, ponieważ zostają wchłaniane przez cywilizację, zaśmiecane i zmieniane nieodwracalnie. Sama autorka stwierdza, że niektóre gatunki zwierząt niedługo będziemy mogli oglądać tylko w książkach.

Dobrym przykładem może być Dubaj. Możemy poznać go oczami autorki w roku 1997, gdy jeszcze nie było całego splendoru, przepychu i sztuczności, jakie królują teraz. Aż się wierzyć nie chce patrząc na obecny wygląd tego miasta, że w latach dziewięćdziesią
tych zajmowało teren wielkości Grójca. Tempo zmian jest ogromne.

Duże zainteresowanie z mojej strony wzbudziły zdjęcia i opisy egzotycznych gatunków zwierząt. Przykładowo nie słyszałam wcześniej i nie czytałam o słoniu indochińskim, którego cechą charakterystyczną jest ciekawa kolorystyka umaszczenia, a mianowicie róż i piegi.

Z pewnością nie zapomnę o rozdziale „W ojczyźnie orangutanów”. Zrobił na mnie największe wrażenie i wywołał wiele emocji, chociaż przede wszystkim smutku i podziwu. Skłania do refleksji i pokazuje jak ludzie skutecznie potrafią niszczyć to, co piękne. Pisarka wspomina też o niektórych fundacjach, które zbierają fundusze, a nie przekazują ich do potrzebujących. Z drugiej strony otrzymujemy obraz osób pełnych poświęcenia i chęci niesienia pomocy, co napawa nadzieją i właśnie podziwem. W moich myślach na długo zagości obraz młodego orangutana przytulającego swoją przybraną ludzką „matkę”. Autorka jest dobrą obserwatorką i potrafi w piękny i sugestywny sposób przedstawić różne wydarzenia.

„Nie mogłam oderwać oczu od rudych mam tulących swoje maleństwa. Było w tym coś ludzkiego w najlepszym wydaniu. Błogi spokój w oczach matki całującej wydęty brzuszek. Każdy ruch wyważony, nic z nerwowości i pośpiechu. Bo czyż można się spieszyć celebrując macierzyństwo?” (str. 104)

Inny, ale równie mocno przemawiający obraz to pies śpiący na środku drogi i ruch wahadłowy samochodów by go wyminąć i nie obudzić. A wszystko to bez stresu, w pełnej harmonii i spokoju. Czy jesteście w stanie to sobie wyobrazić na naszych drogach?

Podsumowując, książka „Uśmiech gekona. Azja jakiej nie znacie” pozostawi niezatarty ślad w mojej pamięci, gdyż pomimo niewielkiej objętości napisana jest sugestywnie i zwraca uwagę na ciekawych ludzi, miejsca i zjawiska. Pozostawia posmak piękna, egzotyki i niestety nieubłaganie upływającego czasu, na przestrzeni którego zmieniają się miejsca będące ostoją w zwariowanym i zabieganym świecie. Takich miejsc z każdym rokiem jest coraz mniej, a autorka potrafi nam je przedstawić w niecodzienny sposób dopełniając całość zdjęciami. Minusem jest głównie to, że książka skończyła się zdecydowanie za szybko.

Autor: Meggie
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz