LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Colin McRae, Derick Allsop - Colin McRae. Autobiografia legendy WRC

Pasja, determinacja i siła by cały czas pomimo przeciwności i niebezpieczeństwa dążyć do wyznaczonego celu – tak w skrócie można powiedzieć o człowieku, który na trwałe zapisał się w historii rajdów samochodowych. O Colinie McRae z pewnością każdy słyszał, ale już nie każdy wie jak trudną drogę pokonał by zdobyć tytuł i ile sił kosztowała go próba utrzymania się na szczycie i osiągania kolejnych zwycięstw.
Rajdy samochodowe to sport wymagający, ale także ekscytujący i wzbudzający duże zainteresowanie. Wymaga wielu wyrzeczeń i poświęcenia każdej wolnej chwili na treningi. To wszystko jednak nie wystarczy, gdy nie ma się talentu. Colin McRae już od najmłodszych lat przejawiał zainteresowanie motoryzacją, co niejako przejął od swojego ojca. Przygodę ze sportem i wyścigami zaczynał na motocyklach i wówczas jeszcze nie przypuszczał, że swoją karierę zwiąże z samochodami. W książce macie możliwość poznania drogi, jaką musiał pokonać do osiągnięcia sławy i tytułu mistrza świata. Nie brak jego osobistych przemyśleń, ukazania chwili zwątpienia, a także momentów zwrotnych w życiu. Przedstawione zostały relacje z najbliższymi, zespołem, a także rywalami.Książka wzbudziła moje zainteresowanie od pierwszych, aż do ostatnich stron, chociaż nie należę do miłośniczek sportu. Miałam obawy rozpoczynając lekturę i zastanawiałam się, czy ilość informacji związanych z motoryzacją nie okaże się przytłaczająca i nużąca. Tymczasem otrzymałam pasjonującą opowieść o życiu oraz wzlotach i upadkach Colina McRae przy okazji poszerzając wiedzę dotyczącą rajdów samochodowych.
Podczas lektury poznajemy rodzinę Colina, a także inne osoby z otoczenia, które miały wpływ na kształtowanie jego kariery i podejmowane decyzje. Widać jak na dłoni jak wiele zależy zarówno od wsparcia, ale także umiejętności wyciągania wniosków z niepowodzeń i odpowiedniego zmotywowania. W tym sporcie czasem ułamki sekundy decydują o wielkim sukcesie, lub też porażce, która w tym przypadku mogła zakończyć się utratą zdrowia lub nawet życia. Colin McRae pomimo wielu wypadków i usterek technicznych nie obawiał podejmować walki dalej i osiągać kolejne zwycięstwa. Był bardzo szybki i
w związku z tym bardzo lubiany przez kibiców. Jeździł widowiskowo i wzbudzał podziw, ale czasem także gniew członków zespołu.

Colin McRae prezentuje w książce kulisy współpracy z różnymi ekipami. Ukazuje jak duże znaczenia ma nie tylko styl jazdy, ale także współpraca z inżynierami i umiejętność przekonania ich do własnych racji, odpowiedni ludzie w ekipie serwisowej, a także w zespole ratunkowym. Po wypadku na Korsyce, gdy jego samochód spadł do wąwozu każda minuta miała olbrzymie znaczenie. Niedoświadczona ekipa mogła doprowadzić do nieszczęścia. W takim momencie widać też jak kruche jest ludzkie życie a także, jakie niebezpieczeństwo niesie ze sobą ten sport.

Język książki jest łatwy w odbiorze, sugestywny i sprawia, że z każdej strony płyną emocje. Lektura została podzielona na rozdziały związane z życiem osobistym Colina, jak też zdobywaniem poszczególnych szczebli w karierze. W rozdziale dotyczącym wypadku na Korsyce poznajemy relacje także jego rodziców, żony oraz pilota, co wnosi dodatkowe informacje i wyostrza obraz. W książce zostało pokazane jak na przestrzeni lat zmieniał się poziom bezpieczeństwa rajdów. Obecnie dokłada się wszelkich starań, aby w jak najmniejszym stopniu zagrażały one kierowcy, pilotowi, ale także kibicom. W publikacji autor prezentuje cechy charakterystyczne poszczególnych rajdów mistrzostw świata i niebezpieczeństwa, na jakie może trafić kierowca. Niektórych z nich nie ma już w aktualnym kalendarzu WRC. Ocenia je w skali od 1 do 10, gdzie na najniższą notę zasługuje rajd Monte Carlo.

Autobiografia Colina McRae okazała się dla mnie miłym zaskoczeniem. To dobra lektura warta polecenia przede wszystkim miłośnikom rajdów samochodowych. Czyta się ją szybko, a sama opowieść wzbudza zainteresowanie i dostarcza wielu informacji o życiu, pasji i wspomnieniach znakomitego kierowcy i człowieka, który od najmłodszych lat wiedział, co chce w życiu robić. Człowieka, który swoją karierę i każdą wolną chwilę związał z tym trudnym, ale jakże spektakularnym sportem.

Autor: Meggie
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz