Choinka 2012

Co prawda w tym roku pierwszy śnieg już stopniał, a my czekamy na drugi, bożonarodzeniowe szaleństwo trwa w najlepsze. Wiadomo jednak, że nie o prezenty tu głównie chodzi jednak ta cześć grudniowych tradycji na stałe się zapisała w obyczajach naszych rodzin. Sprawić bliskiej osobie radość to naprawdę fajna sprawa, a my – jak co roku – pomagamy wybrać prezenty dla bliskich.
choinka-2012-8486-1.jpg 1Co prawda w tym roku pierwszy śnieg już stopniał, a my czekamy na drugi, bożonarodzeniowe szaleństwo trwa w najlepsze. Wiadomo jednak, że nie o prezenty tu głównie chodzi jednak ta cześć grudniowych tradycji na stałe się zapisała w obyczajach naszych rodzin. Sprawić bliskiej osobie radość to naprawdę fajna sprawa, a my – jak co roku – pomagamy wybrać prezenty dla bliskich.


Propozycje Huntera


O tyle o ile na co dzień zajmuje się pozycjami dla nieco starszych, na tegoroczną choinkę przygotowałem inwentarz dla najmłodszych pociech.


Postanowiłem zacząć od Scribblenauts Unlimited. Jest to znana z konsolki Nintendo Dual-Screen pozycja logiczna przeniesiona na Pcty i zdobywa za oceanem ogromną popularność. Naszym zadaniem jest pokonywanie kolejnych to plansz, jednak sposób w jaki to robimy wyróżnia tę grę na tle innych logicznych zagwozdek. Mamy do dyspozycji bowiem słownik, który zawiera kilkanaście tysięcy rozpoznawalnych przez system rzeczowników. Po wpisaniu odpowiedniego słowa na planszy materializuje się przedmiot, którym możemy w dowolny sposób operować. Tego typu zabawa na pewno rozwija wyobraźnię i słownictwo angielskie, jako że polskiej wersji językowej się jeszcze nie doczekaliśmy. Moim zdaniem to absolutny numer jeden jeżeli chcemy sprawić by nasze pociechy uczyły się poprzez zabawę. Niemniej jednak przeszkodą może być trudna dostępność pozycji.


Z pozycji 2012 roku wygrzebałem jednak drugą ciekawostkę również przeznaczoną dla młodszych. Tym razem mowa o Wonderbook: Księga Czarów, grze przeznaczonej na konsolę PlayStation 3 z zakupionym pakietem Move. O tyle, o ile Scribblenauts to była gra bardziej edukacyjna, w przypadku Wonderbook sprawicie po prostu
, że telewizor będzie wręcz oblegany przez dzieci, ale przypuszczam, że i starsi gracze choć na chwilę przysiądą.


W Wonderbook naszym zadaniem jest opanować całą księgę czarów korzystając z interaktywnej różdżki i książki wyposażonej w karty rozszerzonej rzeczywistości. W przednią zabawę zamienia wszystko kamerka podpięta do naszej konsoli. To ona „odbiera” nasze ruchy i przekazuje je do gry i ona rzutuje na książkę iluzje związane z kartami rozszerzonej rzeczywistości. Dodatkowym atutem jest fakt, że gra została przygotowana z udziałem Pani Rowling, autorki cyklu o Harrym Potterze więc znajdziemy tu niejedno nawiązanie do serii. Sama „kampania” zaś pozwoli nam poznać wszystkie czary, które odkryliśmy na kartach książki wyżej wspomnianej autorki.


Grę w Polsce wydał polski oddział Sony, a w rolę przewodnika wcielił się nie kto inny jak Piotr Fronczewski. Aktor, którego gracze znają jeszcze z tak kultowych pozycji jak Baldur's Gate sprawdził się w swojej roli jak zwykle znakomicie.


Propozycje Spiderlo


„W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka”, „W zdumiewającej sprawie Nakręcanego Człowieka” Marka Hoddera – mroczny Londyn inżynierów i eugeników


Niesamowity Londyn lat 60-tych XIX wieku zdominowany przez retro-technologie, cuda eugeników i inżynierów, zmutowane zwierzęta, niesamowite maszyny parowe, latające rotofotele i zadymiające ulice welocypedy – tego może spodziewać się Czytelnik „W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka” oraz „W zdumiewającej sprawie Nakręcanego Człowieka” Marka Hoddera.


Brytyjski pisarz stworzył ciekawych bohaterów – sir Richarda Burtona, agenta królewskiego, choinka-2012-8486-2.jpg 2badacza, lingwistę i podróżnika oraz jego pomocnika – Charles’a Swinburne’a udręczonego poetę-masochistę, pijaka i hulakę. Obaj dżentelmeni mają trudne zagadki do rozwiązania – we „W dziwnej sprawie Skaczącego Jacka” próbują schwytać tajemniczą istotę pojawiającą się w różnych miejscach oraz czasach i rozpływającą się w powietrzu, która za cel obrała sobie nękanie kobiet. Do tego trzeba odkryć tożsamość postaci przypominających wilkołaki, które porywają pomocników kominiarzy. Czy bohaterom uda się ochronić Londyn przed plagą dziwolągów?


Natomiast „W zdumiewającej sprawie Nakręcanego Człowieka” problem obejmuje już całe miasto. Motłoch londyński sterowany przez nieznane siły atakuje arystokrację i dżentelmenów, ulice spływają krwią, co gorsza - odnotowuje się przypadki pojawienia się zombie – nawet Scotland Yard nie może sobie poradzić. Królewski agent musi jeszcze rozwiązać tajemnicę nawiedzonego domu. Czy obie sprawy mogą się łączyć?


Obie powieści zostały bardzo dobrze przyjęte w środowisku czytelniczym. Pierwsza z nich to prawdopodobnie jeden z najmocniejszych debiutów pisarskich 2012 roku. Mark Hodder stworzył niezwykły, klimatyczny, retro-futurystyczny świat, gdzie przyszłość uległa zakrzywieniu i losy świata zmieniły się raz na zawsze. W erze industrialnej Anglia osiągnęła kunszt w produkcji urządzeń parowych, śmierć przestała być tajemnicą, a ludzie-maszyny nie dziwią już nikogo. Do tego dochodzą zmutowane zwierzęta – psy-posłańcy z nieustającym apetytem czy mówiące papugi nie unikające słów nieprzyzwoitych. W powieściach nie zabrakło „dziwnych” i „zdumiewających” zagadek kryminalno-fantastycznych i angielskiej etykiety. Jeśli połączyć te wszystkie elementy w całość powstanie eugeniczna bomba!

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz