Anita Bean - Żywienie w sporcie. Kompletny przewodnik

Pewnie każdy w swoim życiu miał jakąś przygodę ze sportem. Dla niektórych staje się on stylem życia i bez ćwiczeń nie wyobrażają sobie ani jednego dnia. Inni natomiast ćwiczą sporadycznie, zazwyczaj, kiedy chcą się pozbyć zbędnych kilogramów. W obu przypadkach liczą się efekty, których bez odpowiedniego odżywania można nie uzyskać. Prawidłowe żywienie to podstawa, od której należy zacząć.
Z ciekawością sięgnęłam po tę lekturę oczekując dobrych rad i przede wszystkim poszerzenia swojej wiedzy na temat właściwego odżywiania. Jak by nie było, powiedzenie że jesteśmy tym, co jemy ma w sobie dużo prawdy. Bez odpowiedniego paliwa możemy czuć się zmęczeni, sfrustrowani i z czasem mieć problemy zdrowotne. Często przyczyną nieprawidłowości w tym zakresie jest fakt, że na co dzień jesteśmy tak zabiegani, że brakuje czasu i także chęci na przygotowywanie odpowiednich potraw lub też jedzone są one w pośpiechu. Rozpoczynając książkę liczyłam też na porady jak w prosty sposób sobie z tym problemem poradzić.



Każdy człowiek ma inne zapotrzebowanie dzienne na pożywienie i zależy ono od wielu czynników między innymi: rodzaju wykonywanej pracy czy intensywności ćwiczeń, a także wieku. Inaczej to wygląda u sportowców, których treningi są bardzo intensywne, a tym samym niezwykle wyczerpujące. W książce zostało dokładnie objaśnione jak powinien wyglądać nasz bilans energetyczny by zwiększyć efektywność ćwiczeń. Nie zabrakło wyjaśnienia jak reaguje nasz organizm na zwiększony wysiłek oraz jaki wpływ ma spożywanie odpowiednich produktów przed i po treningu.

Autorka w przystępny, ale także interesujący sposób objaśnia wpływ suplementów i antyutleniaczy na organizm człowieka oraz porusza ważny temat, jakim są skutki uboczne. Na temat każdego ze środków jest spojrzenie z różnych stron. Przede wszystkim zostało opisane ich działanie, potrzeba spożywania czy uboczne efekty zażywania. Wiele nowych informacji wyniosłam na temat między innymi: beta–alaniny, soku z buraków czy kofeiny.
Do interesujących zagadnień zaliczyć z pewnością też można to o spalaniu tkanki tłuszczowej.

W trakcie ćwiczeń równie istotne jak odżywanie jest prawidłowe nawodnienie organizmu i porad na ten temat w książce jest odpowiednio wiele. Wiadomości dotyczą zarówno napojów hipotonicznych, elektrolitów czy napojów z obniżoną liczbą kalorii.

Rozdział 8 książki zawiera szereg informacji o tkance tłuszczowej i porad jak w przypadku jej nadmiaru sobie radzić. Objaśniono jak obliczyć wskaźnik masy ciała BMI. Nie brak informacji na temat diet niskotłuszczowych oraz cholesterolu.

Dużo można także się dowiedzieć na temat masy ciała i różnego rodzaju diet stosowanych do osiągnięcia celu, jakim jest utrata jej nadmiaru. Przydatny w tym zakresie może okazać się jeden z końcowych rozdziałów zawierający zbiór ciekawych i zdrowych przepisów kulinarnych wraz z podaniem wartości energetycznych oraz tabeli z indeksem glikemicznym produktów.

Lektura napisana jest lekkim stylem, a aspekty w niej poruszone zostały przedstawione w ciekawy sposób pozwalając na poszerzenie wiedzy. Na końcu każdego z rozdziałów umieszczone zostało podsumowanie, w którym zawarte zostały najważniejsze informacje, co również ułatwia korzystanie z poradnika, gdy mamy nieco mniej czasu.

„Żywienie w sporcie” to świetnie skonstruowana lektura zawierająca na swych kartach ogrom wiedzy na temat tak ważnego, a często bagatelizowanego aspektu naszego życia. To książka, która może stanowić punkt odniesienia zarówno dla sportowców, jak i osób początkujących i dopiero zaczynających uprawiać sport. Uważam, ze słowa „dobry poradnik” doskonale pasują do lektury. Jak wiadomo nie ma złotych środków i bez chęci zmiany oraz ćwiczeń samym czytaniem celu nie osiągniemy. Ta książka jest przydatnym zbiorem informacji i podstawą, a reszta już od nas zależy.

Autor: Meggie
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz