LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Warlords Battlecry

Warlords Battlecry
Sztab VVeteranów
Tytuł: Warlords Battlecry
Producent: Strategic Studies Group
Dystrybutor: Play It
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2000-10-05
Premiera Świat:
Autor: MAO
Ocena
czytelników 70 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Warlords Battlecry

Warlords Battlecry

Wstęp

Któż z was pamięta pierwszą część tej gry która ukazała się w roku 1989? Z łezką w oku powracam do tamtych czasów, wszak były to początki mojego "komputerowego" życia. Czas nieubłaganie pędzi do przodu i przez te wszystkie lata ukazało się 5 kolejnych części spod znaku Panów Wojny. Niektóre były lepsze, inne mniej udane, ale na ich przykładzie doskonale widać przełom jaki dokonał się w grach strategicznych. A jakie zmiany niesie część szósta tego klasyka? Przekonacie się już za chwilę.

Zanim zaczniemy

Warlords Battlecry są typowym RTS-em (w odróżnieniu od pierwszych części tej serii). Autorzy gry położyli jednak duży nacisk na połączenie strategii z RPG, co było miało zachęcić do zakupu miłośników obydwu gatunków. Elementów Rpg nie znajdziecie tu zbyt dużo, a w zasadzie tylko jeden- postać naszego Bohatera, który będzie się wraz z rozwojem akcji rozwijał. No, zawsze to coś ;-). Wypada również wspomnieć o bardzo ważnym elemencie jaki miał wpływ na pisanie tej solucji- losowości niektórych zdarzeń. Na szczęście są to sprawy dość poboczne (np. dodatkowe zadania do wykonania, przedmioty znajdujące się w skrzyniach) i nie powinny mieć większego wpływu na przebieg waszej rozgrywki. Jednak przez to rozwój waszego bohatera może odbiegać nieco od przytoczonego przeze mnie przykładu (będzie zdobywać więcej lub mniej punktów doświadczenia)- nie ma co się tym przejmować. Tak więc jeśli po ukończeniu którejś misji uzyskacie mniej punktów doświadczania niż ja- nie martwcie się - nie oznacza to, że źle zagraliście ale iż mieliście nieco mniej szczęścia ;-). Uf, niby szczegół, ale warto to sobie wyjaśnić ;-). Na koniec jeszcze jedna wiadomość- warto zdobyć i uruchomić łatkę- patch 1.01 który poprawia niektóre zagubione w grze błędy, a przede wszystkim wyposaża nas w generator Bohaterów. Jest to może drobnostka, ale niezwykle przydatna. Umożliwia bowiem wrzucenie do gry naszego zdjęcia (zamiast standardowego wyglądu Bohatera) i nagranych przez nas dźwięków (wystarczy posiadać mikrofon, pamiętajcie ze dźwięki muszą być zapisane w formacie wav i spełniać wymagania: PCM 22 050 Hz; bitów: 16 ; Mono). Taka głupotka, a cieszy- dzięki temu bardziej możemy się utożsamiać z naszym bohaterem, a przecież właśnie o to w grach chodzi.

O taktyce słów kilka

Przygodę z Panami Wojny proponuję rozpocząć od ukończenia wszystkich (a przynajmniej większości) misji treningowych (Tutorial)- pozwalają się one znakomicie zapoznać ze światem gry i możliwościami interfejsu. Podczas głównej kampanii może nie być już na to czasu. Nauczycie się kilku przydatnych komend, dowiecie się jak wyglądają poszczególne budynki i jednostki. Początkującym strategom przypomnę- najważniejszą komendą wydawaną z klawiatury, jest dzielenie naszej armii na oddziały. Zaznaczamy wybraną liczbę jednostek za pomocą myszy, teraz wystarczy wcisnąć CTRL + wybrany przez nas numer (od 1 do 0). Od tej pory nasz oddział będzie się sam automatycznie zaznaczał gdy tylko wciśniemy podporządkowaną mu cyfrę. Znacznie ułatwi to prowadzenie ataków, sprawi iż nie będą one chaotyczne. W ten sam sposób możemy postępować z n

aszymi budynkami. Proponuję podporządkować im numery duże (np. od 7 do 0) a naszym jednostkom numery małe (od 1 do 6). Przy grupowaniu jednostek na oddziały należy zwrócić uwagę, aby były one tego samego typu. Co ciekawe, jeden żołnierz może być przypisany do kilku grup. Najważniejszymi klawiszami używanymi w grze będą + i - zwiększające i zmniejszające szybkość gry (zwiększamy np. podczas rozbudowy bazy, a zmniejszamy podczas potyczek by wydawać dokładniejsze rozkazy) i F12- czyli pauza (podczas której można wydawać rozkazy, rozpoczynać produkcję itd.). I to byłoby na tyle wprowadzenia- minimum wiadomości już posiadacie tak więc...
Niech poleje się krew!

Rozdział 1- The Prophecy

Epizod 1- The Undead Patrol

Cele: Zabić wszystkich Nieumarłych. Robert, Minos i nasz bohater muszą przeżyć.

Typowa pierwsza misja pozwalająca oswoić się z światem gry i interfejsem sterowania. Poziom trudności praktycznie zerowy, nie powinno być absolutnie żadnych problemów z jej ukończeniem. Na początku naszej przygody poznamy Paridiana- udzieli nam on informacji dotyczących celu misji. Zwiadowca Robert natrafił na grupę Nieumarłych przebywającą w okolicy. Oczywiście musimy ich zlikwidować, w wykonaniu tego zadania możemy skorzystać z pomocy Minosa (to ten na koniu). Dysponujemy całkiem zgrabnymi siłami- 20 Pikinierów (przypisujemy im klawisz 1), czterech łuczników + Robert (2), Minosowi przypisujemy 3 i naszemu Bohaterowi 4. To ułatwi wydawanie poleceń na polu walki, a w tej misji jest to szczególnie ważne. Kierujemy się na zachód i przełęczą na północ. Uwaga na zasadzkę, 5 Szkieletów + Liszy znajdujących się na wzgórzu nie mają przyjaznych zamiarów (szczególnie pierwsze uderzenie pioruna może zadać nam sporo ran). Szkieletami zajmują się Pikinierzy, a Liszego unicestwiają Łucznicy. Pamiętajcie by w pobliżu centrum walki znajdował się nasz Bohater- zwiększy to morale i skuteczność naszych oddziałów. Na północy znajdują się cztery grupki Szkieletów, pierwsza z prawej dowodzona jest przez wrogiego bohatera Draxa- proponuję zacząć właśnie od niej. Następnie eliminujemy dwie grupki z lewej strony i na koniec tą znajdującą się na wschodzie- nie powinno być z tym najmniejszych problemów. Uważajcie jedynie naszego Bohatera, Minosa i Roberta- muszą oni przeżyć, tak więc lepiej nie rzucać ich w wir walki. Po pomyślnym zakończeniu tego scenariusza, nasz Bohater otrzyma 12 punktów doświadczenia. Teraz stajemy przed bardzo ważnym zadaniem- wyborem klasy dla naszego Herosa- ja wybrałem Maga- zawsze lubiłem bawić się czarami ;-). Nim zaczniemy kolejną misję, możemy skorzystać z posiłków jakie zechciały się do nas przyłączyć. Są one generowane losowo, tak więc trudno mi przewidzieć kto akurat zechciał zasilić waszą drużynę. Jeśli nikt odpowiedni się nie pojawił, to nie ma zbytnio czym się przejmować- standardowo na posiłki do dyspozycji mamy 5 punktów (proponuję wybrać Rycerza+ Chłopa). Jednak jeśli się wam poszczęściło i zgłosił się jakiś kandydat chcący zasilić wasze szeregi to proponuję właśnie na niego przeznaczyć nasze 5 punktów- da nam to o wiele większe korzyści.

Warlords Battlecry

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
11.11.2008 | Klemens » Zły adres, siwku123, my nie popieramy piractwa...
09.11.2008 | siwek123 » siema ej przyslij mi ta gre na poczte plx 3 wersje
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - 1 ŚREDNIA OCENA - 95%
I i II to najlepsze części tej gry.
Szymiii - 95%
więcej recenzji dodaj recenzję