Space Empires IV

Space Empires IV
Sztab VVeteranów
Tytuł: Space Empires IV
Producent: Malfador Machinations
Dystrybutor: Nicolas Games
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:2006-06-23
Premiera Świat:
Autor: Inqistor
Ocena
czytelników 84 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 85% procent
Głosuj na tę grę!

Space Empires IV

-all player planets the same size - planety początkowe wszystkich graczy będą miały taką samą wielkość. Przydatność zależna od typu planet, jaką zamieszkuje nasza rasa. Więcej w tworzeniu rasy.
-Events - w tej zakładce ustalamy częstość i "zabójczość" zdarzeń losowych. Tu uwaga, bo na przykład gwiazda może się zmienić w supernową i "sprzątnąć" cały układ.

-Technology - oprócz zaznaczenia, które technologie będą dostępne, ustalamy też koszt wynajdywania KONKRETNYCH RZECZY. Wynajdywanie pól teoretycznych - takich, które dopiero pozwolą nam wynaleźć coś konkretnego później (na przykład Construction) zawsze kosztuje tyle samo.
-Player Settings - nie do końca dopracowane pole...
-Starting Resources for Player - no tak. Te numery to możemy tak potraktować z przymrużeniem oka. Zawsze na początku najwięcej mamy metalu, tak z 3 razy podana liczba, a żeby było zabawniej magazyny na początku pozwalają nam maksymalnie przechowywać do 50000 każdego surowca, tak więc po co jest wartość High?

-Home Planet Value - raczej znikomy wpływ na grę, ponieważ mamy tam tylko kilka budynków produkcyjnych, a reszta to ośrodki naukowe. Zresztą te liczby nie są znów tak strasznie różniące się od 100%.
-Number of Starting Planets - ustawiona na wielkość maksymalną, ta opcja, łamie zasady galaktyki. Szczególnie zabawne jest, jeśli wszystkie planety są w tym samym układzie.

-Empire Placement - zwane też Polem Pobożnych Życzeń:

-Allowed to start in the same system - przy małej galaktyce ta opcja raczej niewiele zmienia, chociaż możemy zacząć z dwoma, albo nawet trzema rasami w tym samym układzie. To oczywiście oznacza statki bojowe w pierwszej turze.

-Evenly distributed through the quadrant - może i oni są evenly, ale w jakiś dziwny sposób. W każdym razie jeśli weźmiemy pod uwagę drogi przez dziury, ja bym to nazwał w pełni losowo.

-Technlogy Level for New Player - Low, to znaczy, że nie mamy żadnej technologii (poza podstawowymi), Medium, że mamy ze 2, lub 3 pola teoretyczne i kilka pól wynalezionych do poziomu 1 (broń nawet do 2). W każdym razie daleko mu do Medium. High - mamy wynalezione wszystko.

-Racial Points for New Players - ile możemy wydać dodatkowych punktów dla naszej rasy.
-Mechanics - Turn Style - tu mamy znaczącą różnicę w rozgrywce. Turn Based, to przemieszczanie każdego statku (czy też floty) natychmiast i po kolei. Standardowe kolejki graczy. Simultaneous to jedynie planowanie ruchów w swojej turze. Dopiero później rozkazy wszystkich graczy zostaną wykonane w tej samej chwili. To znaczy, że wszystkie statki będą się ruszać w tym samym momencie (można więc uciec wrogom). Ta opcja wyklucza walkę w trybie taktycznym.
Reszta opcji nie potrzebuje chyba wyjaśnień. W Victory Conditions można ustalić warunki zakończenia gry, bo jeśli gracz kontroluje galaktyki, a 4 graczy komputerowych pozostałą , to chyba nie ma wątpliwości kto wygra i grę można zakończyć wcześniej?

Opcje wyjaśnione, czas więc przejść do najzabawniejszej części - tworzenia rasy. Aaa, co tu wpisać? Typ imperium? Tytuł Imperatora? Rozwijamy listę, a tam setki nazw

. Czym więc one się różnią? Odpowiadam - niczym. Taki mały ozdobnik. Można tam wpisać co nam się żywnie podoba. Typ Imperium - anarchia. Tytuł Imperatora Największy (tudzież Najgłębszy) Szambonurek i też się nic nie stanie. Te nazwy mają wymiar jedynie symboliczny, tak samo jak obrazki.

-Environment - jedna z ważniejszych opcji - tu wybieramy typ planety, jaką zamieszkuje nasza rasa i typ atmosfery jaką oddycha. Ogólnie w galaktyce najwięcej jest planet skalistych (Rock), ale są one najmniejsze. Najrzadsze, ale za to największe, to Gas Giant (Gazowe Giganty). Planety lodowe plasują się pośrodku, ale czym naprawdę te typy się od siebie różnią? Otóż im większa planeta, tym więcej budynków można na niej umieścić i tym więcej ludzi się tam zmieści. Dla porównania - duża planeta kamienna pomieści 10 budynków, duży Gigant Gazowy 25. To może nam dać "kopa" na początku gry, kiedy startując na Gigancie, mamy od razu kilkanaście centrów naukowych i błyskawicznie wynajdujemy nowe technologie. Dlatego też zaznaczając pole, że wszyscy gracze mają na początku takie same wielkości planet, można wyrównać szanse. Z kolei typ atmosfery ma raczej niewielki wpływ na grę. Same typy atmosfer są rozmieszczane na planetach raczej losowo, z tym, że księżyce, to przeważnie małe planetki skalne, bez atmosfery, ale są one naprawdę małe, Przy dobrych układach i sprzyjającej atmosferze (tudzież jej braku) zmieszczą ze 3, do 5 budynków. Niekompatybilność atmosfery na zasiedlonej planecie, to mniejsza maksymalna populacja i o wiele mniejsza pojemność "budynkowa".

-Culture - klikamy przycisk na dole - porównanie modyfikatorów i... ot cała filozofia kultur. Tu plus, tam minus i wszystko jasne.
-Characteristics - interesuje nas raczej nie to wazeliniarskie określenie, białą czcionką, tylko te małe literki z boku, określające dokładnie, co nam ta zmiana da. Tu też widzimy po co są te magiczne punkty rasowe.
-Advanced Traits - raczej wszystko jasne. Dostajemy, albo określone korzyści, albo dostęp do określonych technologii (przeważnie bardzo przydatnych)
-Description - bla, bla, bla, bla - kto to czyta? Interesuje nas tylko ostatnie okienko - kiedy nasi obywatele są zadowoleni? I radzę trzymać się wybranej opcji, bo Neutral, przy ożywionej wymianie handlowej kończy się buntami na terenie całego imperium.

Tak... 3 strony tekstu, a my przebrnęliśmy dopiero przez ustawienia początkowe...

Przyciski i wygląd okien wyjaśnił nam tutorial, więc tylko kilka uwag na początek. W galaktyce są tylko 3 typy niebezpiecznych naturalnych miejsc:

-Czarne dziury - co turę wciągają statki do wnętrza. Nie powinny stanowić niebezpieczeństwa, dopóki statkom nie zabraknie wajchy.
-Niestabilne Warp Point-y - mogą poważnie uszkodzić, a nawet zniszczyć statek przechodzący przez nie. Żeby było zabawniej, po drugiej stronie jest przeważnie czarna dziura, a nasz statek pewnie stracił połowę silników. Te Warp Pointy mogą się czasami bez powodu zapaść w sobie i zniknąć, wiążąc naszą flotę po drugiej stronie.
-Niektóre burze - w opisie jest wyraźnie zaznaczone, co dana burza robi. Tylko samobójcy wlatują w taką, która uszkadza statki (chociaż przy ucieczce przed przeważającymi siłami wroga)

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
30.11.2011 | Madlock » Widać, że autor grał na ręcznych bitwach, które sł
05.08.2010 | blazejco12345 » To jest po prostu super.
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję