Homeworld

Homeworld
Sztab VVeteranów
Tytuł: Homeworld
Producent: Relic Entertainment
Dystrybutor: Play
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2000-01-14
Premiera Świat:
Autor: MAO
Ocena
czytelników 90 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Homeworld

Formacje:

Delta- prosta, standardowa formacja. Zapewnia nam ona doskonały przegląd sytuacji, zwiększa łatwość wydawania rozkazów. Niestety taktyka ta jest kompletnie nieefektywna w walce. Powodem jest to, iż jest ona dwuprzestrzenna, przeciwnik łatwo może skoncentrować ogień na naszych wojskach. Polecam używać formację Delta tylko i wyłącznie gdy przemieszczamy naszą ekipę z miejsca na miejsce.

Broad- kolejna podstawowa formacja, podobna do Delty. Jednostki ustawiają się w idealnej linii. Ułatwia to przegląd sytuacji. W walce nieprzydatna tak samo jak Delta. Jedynym sensownym zastosowaniem jest ustawienie w ten sposób naszych Niszczycieli (jeśli nie posiadamy ich zbyt wiele). Ułatwi im to koncentrowanie ognia na wybranym celu.

X- z pewnością jedna z najlepszych formacji dla naszych myśliwców. Ustawiają się one w szyku tworzącym przestrzenny x. W ten sposób mogą siać olbrzymi zamęt i zniszczenie w szykach nieprzyjaciela. Idealna do walki z obcymi myśliwcami.

Claw- kolejna znakomita formacja. Bardzo podobna do X, jednak dająca lepsze efekty jeśli nasze myśliwce atakują bardziej wymagające cele (Niszczyciele, Lotniskowce). Nie polecam stosowania formacji Claw jeśli nasza grupa jest wyjątkowo liczna (30 i więcej). Będzie ona zbyt rozciągnięta co utrudni koncentrowanie ognia na wybranej grupie celów.

Wall- ustawia naszą grupę w trójwymiarową ścianę. Bardzo dobra formacja do obrony naszej bazy (a dokładnie do zabezpieczenia wybranej flanki). Myśliwce ustawione w taką formację, radzą sobie znakomicie z przeciętnymi przeciwnikami typu Fregaty.

Sphere- Ustawia naszą flotę w coś przypominającego kulę. Formacja dobra w defensywie, można w ten sposób obstawiać chronione cele. W ofensywie nieprzydatna, jest zbyt stabilna, przez co stajemy się łatwym celem (co jedynie możemy tak atakować jednostki które nie są w stanie nam zagrozić- Resource Collectory, Controllery, statki reperujące).

Dodatkowo możemy nadać naszym wojskom w jedną z dwóch taktyk:

Evasive- Czyli po prosu taktyka wymijania. Polepsza osiągi silników kosztem działek. Taktyka znakomita do przemieszczania naszych wojsk. Można ją również znakomicie wykorzystać w walce- jeśli atakujemy słabszymi jednostkami i chcemy tylko zaabsorbować uwagę wroga, dając nam tym samym czas na sprowadzenie wsparcie itd. Grupka Scoutow i Defenderów potrafi przykuć do siebie uwagę wroga przez dość długi czas.

Aggressive- Analogicznie polepsza osiągi działek kosztem silników. Nasze jednostki stają się, "pragniemy krwi!", będą walczyć aż do śmierci. Taktyka przydatna przy zmasowanych atakach, gwarantująca szybkie zwycięstwo, ale także i możliwie duże straty własne (nasze statki będą mniej ruchliwe, staną się łatwym celem dla wroga). Taktyka idealna dla naszych wszystkich ciężkich okrętów (Niszczycieli, Fregat itd.)

Ciekawą sprawą jest opcja Scuttling. Umożliwia nam ona autodestrukcję naszego statku. Pewnie zastanawiacie się co w tym ciekawego i jak to nam może być potrzebne ? Ano jest i to w niektórych przypadkach dość bardzo. Czas

ami zdarza się, że wróg próbuje przejąć kontrolę nad którymś z naszych statków. Lepiej jest wtedy samemu wysadzić w powietrze naszą jednostkę, przynajmniej nie zasili ona szeregów wroga. Poza tym wybuchając uszkodzi wszystkie inne statki znajdujące się w pobliżu. Pomału dochodzę do najważniejszej sprawy- przejmowania kontroli nad wrogimi statkami. Jest to niesamowicie groźna broń, pozwalająca swobodnie wygrać prawie każde starcie. Zdolność przechwytywania posiadają jedynie Salvage Corvette. Należy pilnować, aby w skład naszej floty wchodziło przynajmniej kilka takich jednostek. Korwety są dość mało odporne, tak więc należy używać dopiero wtedy gdy wrogie siły są skupione na czymś innym (np. walką z naszymi siłami). Zawsze podlatujemy grupą Korwet. W zależności od rodzaju statku jaki będziemy przechwytywać, potrzebna jest inna liczba korwet (od 1 do 7). Warto pilnować, aby wysyłać ich o jeden, dwie więcej od minimum, albowiem zawsze się może tak zdarzyć, że któraś po drodze zostanie zniszczona. Kiedy Korwety osiągną cel, w kilka chwil go obezwładnią, zaciągną do naszego statku-matki i już przejęliśmy nad nim kontrolę ! Prawda, że proste ? Sztukę przechwytywania należy doprowadzić do perfekcji, możecie mi wierzyć- jest to najsilniejsza z dostępnych broni (nie dość, iż szeregi wroga zostają zmniejszone o dany statek, to równocześnie nasze się powiększają- korzyść podwójna). Ostatnią rzeczą na która chciałbym zwrócić uwagę jest fakt, iż podczas kampanii do kolejnej misji przechodzą wszystkie wojska z misji poprzedniej (kolejna nowość w gatunku Rts-ów). Tak więc należy w każdej misji dawać z siebie maksimum, wygrywać z jak najmniejszymi stratami własnymi. Im lepiej ukończymy misję A tym łatwiej będzie się nam grało w misji B. Należy o tym pamiętać gdyż ten fakt działa również w drugą stronę- mimo, iż szczęśliwie ukończymy misję A, nie będziemy mieli szans na ukończenie misji B, albowiem będziemy dysponowali zbyt małymi siłami, a na wybudowanie nowych nie będzie zwyczajnie czasu lub surowca. .

Naszą zabawę rozpoczniemy od treningu. Wiadomo przecież że tylko trening czyni mistrza :-). Podczas kilkunastu lekcji, milutka pani instruktorka wprowadzi nas w najważniejsze tajniki gry. Poświećcie trochę czasu na bardzo dobre opanowanie sterowania kamerą, podczas walki będzie miało to olbrzymie znaczenie (większa wprawa = mniejszy chaos = szybciej wydawane rozkazy). Nauczymy się również kilku ważnych skrótów klawiszowych: F- centruje obraz na zaznaczonej jednostce, a także umożliwia maksymalne przybliżenie kamery) M- otwiera movement disc (dzięki niemu możemy przemieszczać jednostki), Shift- podczas otwarcia movement disc, umożliwia przemieszczanie naszych jednostek w trójwymiarze. Prócz tego, poznamy podstawy budowania statków, wydobywania minerałów a także prowadzenia badań nad nowymi technologiami. Na koniec przeprowadzimy małą potyczkę z siłami wroga, jest ona znakomitym przetarciem przed prawdziwymi wojnami która czeka nas już niedługo. Dopiero gdy pomyślnie ukończymy misję treningową, to przechodzimy do podstawowej rozgrywki.

skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję