Glory of the Roman Empire

Glory of the Roman Empire
Sztab VVeteranów
Tytuł: Glory of the Roman Empire
Producent: Heamimont Games
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategia RTS
Premiera Pl:2006-08-04
Premiera Świat:
Autor: 901
Ocena
czytelników 88 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 80% procent
Głosuj na tę grę!
Glory of the Roman Empire


Glory of the Roman Empire 205831,1


Kiedy we wszystkich trzech magazynach będziesz posiadał ekspertów, którzy powiększają twoje zapasy w magazynie, powinieneś poczekać jeszcze trochę, aby posiadać spore oszczędności. Kiedy tak się stanie, przyjdzie pora na budowę okolic ratusza i części głównej Twojego Imperium.

Glory of the Roman Empire 205852,1


Zacznij od wybudowania pokaźnej ilości domków oraz podstawowych obiektów. Zwróć uwagę na planowaną wielkość metropolii. Co to oznacza? Otóż tyle, że niektóre budynki, typu kaplica, mają ograniczony zasięg wpływów i lepiej jest postawić dwie niż jedną w centrum. Dodatkowo można wykorzystać wolnych mieszkańców do prac w przetwórstwie. W moim przypadku do produkcji odzieży. I nie wolno Ci zapomnieć o najemnikach, na których nie powinieneś żałować. Kupuj jak najwięcej, żeby ich liczba była dwa razy większa niż obywateli. Zastanawiasz się po co? Otóż oni odpowiedzialni są za transport dóbr ze źródła do magazynu lub przetwórni. Im będzie ich więcej, tym szybciej wszystko będzie się odbywać, a tym samym gromadzenie dóbr znacznie wzrośnie.

Glory of the Roman Empire 205907,1


Obok ratusza, a więc w części centralnej, dobrze jest ulokować tawernę, prefekturę, sklep zielarski oraz targowisko, dzięki czemu wszystkie cztery budynki, będą szeroko dostępne. Dobrze jest również postawić faktorię handlową, gdzie będziesz mógł rozpocząć skup koszy z rybami. Przydadzą się później mistrzom. Tutaj muszę zaznaczyć, że jeśli chodzi o handel, to jest modyfikowany zależnie od indywidualnych potrzeb społeczeństwa. Akurat na tej mapie znajduje się tylko jedno miejsce, gdzie można dostać ryby.To automatycznie powoduje, że kupujesz dodatkowe ryby, żeby zaspokoić mieszkańców.

W kampanii spotkasz się z różnymi kłopotami, szczególnie jeśli chodzi o złoto, dlatego będziesz zmuszony handlować. Sprzedawać jedno dobro za złoto, gdzie wybór zasobów do sprzedaży będzie tylko i wyłącznie od ciebie zależał. Warto również nadmienić, że będą ograniczone możliwości handlu z góry określone, przez miasta docelowe. Np. Rzym będzie wymieniał x złota na x mięsa lub x marmuru za x rudy żelaza. To stanowi dodatkowe utrudnienie. Jednak tutaj nie trzeba się o to martwić.

Glory of the Roman Empire 205932,1


Teraz pozostaje zwiększyć ilość domostw oraz uatrakcyjnienie miasta o monumenty, które teraz powinieneś mieć odblokowane. Opisy poszczególnych konstrukcji są zamieszczone w części „Budynki” pod hasłem monumenty.

Kiedy już tego dokonasz możesz pokusić się o wybudowanie koszar, które automatycznie odblokują zbrojownie i kuźnię. Musisz również zbudować kopalnię rudy żelaza, a następnie zbrojownię i kuźnię. W zbrojowni będą powstawać bronie drewniane, natomiast w kuźni bronie żelazne. Do tego jeszcze dojdzie odzież, którą wraz z orężem dostarczą niewolnicy do koszar. Dopiero po dostarczeniu materiałów, koszary automatycznie zwerbują dwudziestu czterech żołnierzy.

Glory of the Roman Empire 210002,1


Swoim wojskom, będziesz mógł wydawać aż dwa rozkazy: zniszcz oraz zniewól. Pierwsza opcja naturalnie odpada ze względu na fakt, że dzięki drugiej zyskujesz darmowych niewolników. Naturalnie w ramach odwetu dzikusy będą Cię atakować, ale dwie strażnice powinny wystarczyć na atak 8 barbarzyńców. A jak znudzi Cię ta zabawa zawsze możesz zrównać z ziemią daną wioskę.

Glory of the Roman Empire 210019,1


Niejako celem naszej tzw. swobodnej rozbudowy jest walka o względy Cesarza oraz aprobaty Rzymu. Toteż każda z opcji jest brana pod uwagę i choć maksimum wynosi 100 punktów, to, jak zapewne zwróciliście uwagę na obrazku 15, można zdobyć te punkty, ale nie są już one wyświetlane.

Glory of the Roman Empire 210039,1
Statystyka ekonomiczna


I tak powoli zbliżasz się do końca rozbudowy. Posiadasz wzniosłe Imperium, wykorzystałeś wszystkie możliwe struktury miejskie, Twoi obywatele radują się i cieszą z Twoich rządów. Czego jeszcze chcieć?
Zawsze możesz pokusić się i samemu wybudować magazyn, a następnie przydzielić mu niewolników i zrobić dodatkowy punkt rezerwowy dla polepszenia ekonomii.

Na koniec wymienię wszystkie najważniejsze rzeczy: Po pierwsze, zawsze naciskasz pauzę na początku gry i spokojnie rozporządzasz podstawami, czyli wstępnie rozmieszczasz najważniejsze budowle takie jak kopalnia złota, chatka drwala czy farmy. Szczególnie ważna jest kopalnia złota, która znacznie ułatwi nabór świeżych niewolników. Natomiast jedna chatka drwala powinna wystarczyć, ale wtedy cały proces budowy przebiega zdecydowanie zbyt wolno. Dlatego lepiej jest wybudować dwie, a nawet trzy chatki, aby nie zabrakło drewna podczas budowy dużych osiedli. W sytuacjach, gdzie jest już jedna chatka, warto zainwestować w drugą budowlę (gdzie pracują mężczyźni), czyli kamieniołom, kopalnia, czy nawet drugą chatkę drwala oraz farmę, a następnie wybudować cztery domki. Dzięki temu będziesz posiadał ośmiu obywateli, z czego siedmioro będzie pracować. W przeciwnym wypadku miałbyś co najmniej dwie kobiety niepracujące. Innymi słowy niewykorzystany potencjał. Poza tym i tak farma jest niezbędna.

Glory of the Roman Empire 205434,1


Po drugie, jeśli nie zbudowałeś jeszcze farm, to koniecznie powinieneś zainwestować w chlew i farmę pszenicy. Sześcioro ludzi pracuje na dwóch farmach, czyli trzy domki. Naturalnie, jeżeli masz taką możliwość, to przydzielasz niewolników i stawiasz dodatkowe chlewy i farmy pszenicy.

Następnie, spoglądając w przyszłość, musisz znaleźć miejsce na przetwórstwo. Zapamiętaj pewne proporcje. Z jednej fermy lnu będziesz mógł zaopatrzyć w płótno co najmniej dwie-trzy szwalnie. Jedna farma pszenicy starczy na półtora piekarni, czyli dwie farmy pszenicy to trzy piekarnie. Natomiast mięso powinno być w stosunku 1:1, czyli jeden chlew jedna rzeźnia. Jednak w moich proporcjach są uwzględnieni pracujący nowicjusze z zaspokojonymi potrzebami, a więc trzeba tutaj wziąć poprawkę na rozwój pracowników i ich potrzeby.

Glory of the Roman Empire 205350,2


Mając zapewnione te podstawowe czynniki na dobrym poziomie, gra staje się bardzo przyjemna, a Ty możesz się skupić na budowie centrum, gdzie spokojnie możesz przystąpić do poważniejszych spraw.

Zauważ, że w kampanii często będzie pojawiać się konkretne zadanie. Dajmy na to, podnieść liczbę niewolników w mieście do 50. Początkowo posiadasz zazwyczaj 30. Wtedy skupiasz się tylko i wyłącznie na zadaniu. Nie musisz mieć imperium, aby tego dokonać, wystarczy jak wybudujesz faktorię handlową, zobaczysz jakie masz opcje wymiany. Dla przykładu Rzym wymienia 12 sztuk drewna na 3 złota. Wniosek: wybudowanie trzech-czterech chatek drwali z pełną obsadą i dwóch faktorii wymieniających drewno na złoto. Po uzbieraniu 20 sztuk złota wymieniasz je na 10 niewolników, później jeszcze raz i po zadaniu.

Zaznaczę tutaj, że miejsce faktorii jest bardzo ważne ze względu na dostawy. Powinno znajdować się tam, gdzie się dużo dzieje, ale również blisko zasobu, który jest wymieniany.

Kiedy sam zbudujesz miasto kilka razy, szybko nauczysz się, jak należy nim zarządzać, by podwładni byli zadowoleni, a tym samym kampania wcale nie będzie taka trudna, na jaką wygląda. Toteż zachęcam wszystkich do wypróbowania moich podpowiedzi i zmierzenia się w poważniejszym starciu w trybie kampanii. Ave Caesar!

Glory of the Roman Empire




E-mail autora: Boolseye


Autor: 901
<< poprzednia | 1 | 2 | 3
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję