LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Faraon

Faraon
Sztab VVeteranów
Tytuł: Faraon
Producent: Impression Games
Dystrybutor: Play It
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:1999-11-30
Premiera Świat:
Autor: Gonzo
Ocena
czytelników 83 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!

Faraon - Poradnik

Faraon - Poradnik

Oto przed wami znajduje się krótki, acz myślę, że przydatny poradnik do wspaniałej gry strategicznej Faraon. Nie jest ona grą łatwą, szczególnie jeśli gra się na poziomie trudnym lub bardzo trudnym. Wtedy na przejście jednego levelu trzeba przeznaczyć mnóstwo czasu. Więc do roboty!:)

Na początku postaraj się wybudować małe osiedle z wszystkimi podstawowymi budynkami, które zapewnią mieszkańcom naszego miasta pożywienie (chaty myśliwych, farmy lub w późniejszym stadium rozwoju naszego miasta - przystanie rybackie, lecz aby wyprodukować łodzie potrzebna będzie nam stocznia i drewno, które często musimy importować po bardzo drogich cenach). Następnie niezbędna jest woda. I tutaj od razu budujemy źródła wody, a nie studnie. Mamy już zapewnione pożywienie i wodę, teraz czas na bezpieczeństwo. Od razu po postawieniu wszystkich niezbędnych budynków stawiamy remizę strażacką i palcówkę architektów. Jak wiadomo w starożytnym Egipcie często wybuchały pożary i waliły się domy. Podobnie jest w grze. Te wskazówki przydadzą się tylko na początek rozgrywki, bo później mamy już dostępne o wiele więcej budynków pełniących różne funkcje.

Jedną z najważniejszych rzeczy w grze jest siła robocza. Gdy w naszym mieście zabraknie pracowników, to wszystkie gałęzie przemysłu powoli podupadają. Musimy więc zadbać o to, aby występowało co najmniej 5 procentowe bezrobocie. Nie jest to na tyle dużo, aby lud był niezadowolony i nie jest też zbyt mało. Bezrobocie może nawet sięgać 10 procent, ale jeśli przekroczy tą granicę, to twoja reputacja spadnie i wzrośnie niezadowolenie ludu.

Aby przez nasze miasto mogłyby się swobodnie przemieszczać towary, musimy zadbać o dobre położenie dróg. Unikajmy skrzyżowań i kładźmy drogi przejrzyście. Sam byłem świadkiem jak kumpel położył tyle nie potrzebnych dróg, że później chciał wybudować jakiś budynek i nie mógł się połapać co i jak! Może i drobnostka te drogi, ale warto o to zadbać (z drogami w Faraonie jest podobnie jak w komentarzach w kodzie programu).

Każdy wie jak w starożytnym Egipcie dbano o bogów. Jest to dokładnie odwzorowane w grze. Bez przychylności bogów, daleko nie zajdziemy, więc warto po kolei każdemu bogowi organizować festiwal na jego cześć. Może to być nawet skromny festiwal, ale ważne by udobruchać dane bóstwo. Jeśli jesteśmy w późniejszych levelach, to jest ich

kilka, więc szczególnie musimy uważać, aby organizowaniem festiwali nie popaść w długi!

Festiwal festiwalem, ale gdzie się on odbywa? Ano na placu festiwalowym!:) Banalne, ale jak go wybudować? Z tym na początku mojej przygody z Faraonem nie miałem zielonego pojęcia!:) Proszę się tu nie śmiać! Faraon był moją pierwszą zainstalowaną na komputerze grą, więc to chyba wszystko wyjaśnia.;) No, ale do tematu. Więc jak? Kładziemy obok siebie kilka pasów dróg, tak aż powstanie swego rodzaju kwadrat (lub jak kto woli - plac). Wtedy wchodzimy w menu budynków religijnych i wybieramy plac festiwalowy i nanosimy go na nasz plac z dróg. Trochę zagmatwałem, ale myślę, że wszyscy zrozumieli.:)

Pieniądze. Rzecz powszechnie szanowana. W grze możemy je zdobyć na kilka sposobów. Zbierając podatki - pozwalają one nam utrzymać jako tako równowagę finansową. Warto zbudować kilka biur poborcy podatków (szczególnie w dużym mieście). Export - zdecydowanie najszybszy sposób bogacenia się. W każdej dalszym levelu możemy coś exportować nie wkładając w to zbyt wiele wysiłku. Np. budujemy kilka chat zbieraczy papirusu i ich producentów, kilka magazynów przeznaczonych na przechowywanie właśnie tego towaru, znajdujemy miasto, które będzie od nas go kupowało, płacimy za stworzenie szlaku handlowego i eksportujmy towar do woli. Dobrym towarem na export jest właśnie papirus, a to dla tego, że w większości levelach są dostępne moczary z których się go pozyskuje, łatwość jego produkcji i wysokie ceny kupna. Możemy także eksportować słomę, ale jest ona tak tania, że zarobimy na niej bardzo małe pieniądze. Bardzo łatwym sposobem na zarabianie jest budowanie kopalń złota! Jeśli wybudujemy ich dostatecznie dużo, to nasze zyski wzrosną kilkakrotnie! Nie ma jednak róży bez kolców. Kopanie złota moją dwie dość poważne wady. Jedna z nich to to, że występują one tylko w nielicznych mapach, więc nie ma sposobności korzystania z nich w każdym levelu. Droga wada to złodzieje. Gdy nie postawimy dostatecznej ilości komisariatów niedaleko kopalń złota, to zaleje nas prawdziwa plaga złodziei!

Następna wskazówka: importuj tylko to co musisz! Import może doszczętnie opróżnić nasz skarbiec, dlatego traktujmy go z rozwagą.

Mam nadzieję, że z garstką moich rad odnajdziecie drogę do zwycięstwa i pokanania barbarzyńskich ludów spoza Egiptu...

gonzo60@interia.pl

Faraon - PoradnikAutor: Gonzo
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
11.05.2011 | Kasiek78 » PLAC FESTIWALOWY można zbudować na DOWOLNYM, byle
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - 1 ŚREDNIA OCENA - 90%
gra fajna stara więc nie posiada su
Szymiii - 90%
więcej recenzji dodaj recenzję