Europa Universalis 3

Europa Universalis 3
Sztab VVeteranów
Tytuł: Europa Universalis 3
Producent: Paradox Interactive
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2007-02-09
Premiera Świat:
Autor: 4561
Ocena
czytelników 83 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!
Europa Universalis III
Stabilność

Zadziwiające co może uczynić stabilność. Łatwo bowiem ją stracić, ale odzyskanie wiąże się z dużo większymi kosztami. Wyraża ona ogólny stan zadowolenia społeczeństwa, nastroje panujące w kraju i ogólną atmosferę. Nie trzeba chyba zaznaczać, że im lepsza, tym korzystniej dla naszego kraju. Zalecam zawsze mieć ją na poziomie dodatnim. Jakikolwiek spadek poniżej zera powinien być jasnym i czytelnym alarmem, że należy coś z tym fantem zrobić.

Stabilność ma wpływ na wiele dziedzin życia ludności. Jeśli jest niska, ludność będzie się chętniej buntować i mniej płacić podatków, a wojsko walczyć z mniejszą ochotą. Widać już jak na dłoni, że stabilność rzędu -3 utrzymująca się przez dłuższy okres czasu oznacza dla państwa ruinę. Jego przychód i tak ograniczony dodatkowo będzie obcinany przez marazm handlowy, bowiem kupcy pojawiają się chętniej na dworach państw stabilnych. Trudno będzie mu się obronić w obliczu wroga, gdyż nie ma ono pieniędzy na werbunek oddziałów, a te istniejące nie walczą z pełną skutecznością. No i ostatecznie krajem mogą wstrząsać liczne bunty, zwłaszcza jeżeli kraj pogrążony jest w długoletniej wojnie.

Ryzyko buntu możesz zmniejszyć ustawiając odpowiednio preferencje religijne Twojego kraju. Należy zacząć od ustawienia na zero tolerancji względem religii niewystępujących w Twoim kraju. Następnie ustaw tolerancję tak, by zminimalizować ryzyko buntów w kraju. Nie zawsze religia dominująca musi mieć najwyższy poziom tolerancji! Czasem warto tolerować religie występujące w prowincjach o nietolerowanej kulturze, by znieść tę karę.

Wystrzegaj się jak ognia niskiej stabilności. Mam dla ciebie dobrą radę, wielokrotnie zresztą wypróbowaną w praktyce przeze mnie. Jeśli twoja stabilność spadła do poziomu, który nie pozwala ci normalnie prowadzić handlu, utrzymywać wojsk, budować ulepszeń itp. to ustaw w panelu ekonomii wszystkie wydatki na stabilność (oczywiście tak byś nie musiał zaciągać pożyczek). Takie kilkuletnie silne dotacje dadzą wymierny efekt i dość wyraźnie odczujesz poprawę kondycji państwa, zaś wszelkie opóźnienia w innych dziedzinach da się łatwo odrobić przy większych dochodach, jeśli tylko budżetu nie zjada inflacja.

Inflacja i skarbiec

Według regułek podręcznikowych inflacją nazywamy długotrwały wzrost cen połączony ze spadkiem wartości pieniądza w czasie. Jeśli nie jest ci dana kariera ekonomisty, to na szczęście nie musisz zagłębiać się na użytek gry w zawiłości ekonomii, lecz wystarczy, że zapamiętasz kilka prostych reguł.

Comiesięcznie masz do rozdysponowania określoną kwotę. Możesz część przeznaczyć na badania i rozwój, na pensje doradców i utrzymanie wojsk, zaś pozostałą część masz prawo wypuścić na rynek w postaci świeżo bitych monet. Każde pieniądze niemające pokrycia w towarze powodują w dłuższym okresie czasu wzrost cen (jeśli ciekawi Cię dlaczego, to polecam liczne internetowe serwisy ekonomiczne gdzie ten mechanizm jest przystępnie wyjaśniony). Jest on właśnie nazywany inflacją. W grze nie jest podawana jej wysokość w takiej postaci jaką znamy z życia, lecz w wersji uproszczonej. Otóż na potrzeby gry inflacja to procentowy przyrost cen w stosunku do podstawowych, bez określonego przedziału czasowego w jakim on następuje. Oznacza to, że jeśli inflacja wynosi 5% to nie jest to przyrost w danej skali czasowej, lecz obecnie wszystkie ceny są o 5% wyższe od podstawowych.

Europa Universalis III 155919,1
Minimalizujemy inflację poprzez chwilowy deficyt miesięczny


Warto utrzymywać inflację na jak najniższym poziomie. Dużo zależy tu od przychodu rocznego, który nie wpływa na inflację, a konkretnie w finansowaniu nim deficytów miesięcznych. Jeśli bowiem ustawimy przychody miesięczne na minus, to inflacja będzie rosnąć dużo wolniej, bądź nawet będzie się zmniejszać. Aktualny stan jej przyrostu możesz sprawdzić najeżdżając myszką na suwak „do skarbca”. Niech nigdy nie zwiedzie Cię chęć szybkiego i łatwego zysku, gdyż bijąc dużo monet spowodujesz, że oddziały bądź budynki które chciałeś za nie nabyć staną się jeszcze droższe. O ile to możliwe warto utrzymywać inflację na poziomie blisko zbliżonym do zera, bądź na zerze. Istnieją jednak też inne sposoby zmniejszania inflacji, a mianowicie doktryna banku centralnego i instytucja poborców podatkowych. O ile ci drudzy są dostępni dopiero w późniejszej fazie gry, to doktrynę możesz wybrać w dowolnym momencie i zalecam rozważyć ten wybór jak najwcześniej, gdyż da ci nieco swobody finansowej.

Europa Universalis III - poradnik

<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
23.02.2009 | Ghirlandai » Dobra gra, trzeba myśleć
16.10.2008 | Mande » I stało się :). Dodatki wychodzą po polsku w wersj
15.08.2008 | rysiu003 » Wspaniała strategia trzeba dużo myśleć nad swoimi
03.07.2008 | pachucek » Gra jest naprawdę dobra, tak jak ten tekst, ale ni
03.10.2007 | Mande » Mhm... mam nadzieję, że w końcu dodatek wyjdzie w
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję