Europa Universalis 3

Europa Universalis 3
Sztab VVeteranów
Tytuł: Europa Universalis 3
Producent: Paradox Interactive
Dystrybutor: Cenega Poland
Gatunek: Strategiczna
Premiera Pl:2007-02-09
Premiera Świat:
Autor: 4561
Ocena
czytelników 83 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI 65% procent
Głosuj na tę grę!
Europa Universalis III

Zarządzanie państwem



Doradcy

Jeśli uporałeś się z wyborem kraju, który chciałbyś poprowadzić, to masz już przed sobą mapę świata w wybranym przez ciebie roku. Gra na początku jest zatrzymana, a po odpauzowaniu toczy się z najmniejszą możliwą prędkością. Dzieje się tak też po uruchomieniu zapisanej gry. Radzę zamiast pauzy używać spacji, która jest lepiej umiejscowiona na klawiaturze i można dzięki temu szybciej zareagować i zatrzymać grę. Zanim jednak puścisz w ruch koło historii przyglądnij się ikonom powiadomień (inst. ss. 23-24) pod górnym paskiem. Warto jest od czasu do czasu rzucić okiem na nie, gdyż informują o najważniejszych wydarzeniach w państwie, niezwykle istotnych dla przebiegu gry. Zaczynając grę koniecznie wybierz doradców (jeśli nikt nie jest zatrudniony) i to bezwzględnie zanim puścisz w ruch akcję. Tak mocno to akcentuję, ponieważ twoi komputerowi przeciwnicy są tak szybcy, że nie dadzą ci szans na zatrudnienie dobrego doradcy później. Doradcy są bardzo potrzebni, zwłaszcza ci o dużych umiejętnościach. Nie radzę zatrudniać tych najsłabszych (stopień wiedzy jest symbolizowany przez ilość gwiazdek w oknie wyboru). Doradca mający 5 czy 6 gwiazdek to skarb, który może dać Ci więcej, niż wynika to z jego umiejętności. Nie zdradzę więcej, by nie zepsuć Ci niespodzianki, lecz wiedz, iż mając choć jednego najlepszego doradcę możesz liczyć na bardzo korzystne wydarzenia losowe.

Pamiętaj, że nikt nie jest niezastąpiony – doradca jak każdy inny człowiek rodzi się i umiera. Tak jak monarcha, może on żyć wyjątkowo długo, niezwykle krótko, bądź zwyczajnie. Gdy jednak okres działalności takiej osoby przekracza 25 lat, należy liczyć się z jego rychłą śmiercią (choć nie zawsze – niektórzy dożywają niemal 40 lat działalności). Dobieraj też swoje osobistości w odniesieniu do swoich potrzeb. O ile nie masz możliwości zatrudnienia geniusza (6 gwiazdek) to staraj się wybierać doradców w tych dziedzinach, na których Ci zależy. Czasem słabszy człowiek, ale z pożądanym wykształceniem, jest więcej wart niż mądrzejszy, lecz o zupełnie nieprzydatnych nam zdolnościach.

Uwaga:
Doradcy to bardzo pożądane osoby na całym świecie, toteż rzadko kiedy można spotkać dobrą osobistość. Najczęściej będziesz korzystać z usług osób urodzonych na terytorium Twojego państwa, bowiem masz pierwszeństwo w ich zatrudnianiu. Warto zapoznać się też z instrukcją na stronach 41 i 42.


Polityka wewnętrzna

Dobrze dobrane ustawienia polityki wewnętrznej mogą naprawdę zdziałać cuda. Musisz spełnić jednak jeden podstawowy warunek: musisz wiedzieć czego chcesz. Zdecydowanie i wizja to cechy dobrego przywódcy. Nie pozwól by inni kierowali tobą, lecz sam łap życie za rogi.

Każde państwo charakteryzuje się innymi zdolnościami. Rozumiem przez to szybkość z jaką odzyskuje utracona stabilność, rozwija technologię, jakie ma zdolności handlowe czy ryzyko wybuchu buntów. Warto na początku prześledzić w czym państwo sobie dobrze radzi, a gdzie pojawiają się kłopoty. Dużo można naprawić za pomocą suwaków ustawienia polityki wewnętrznej, doktryn i systemu rządów (inst. ss. 42-48, 56-60). Nic nie jest za darmo i ponosimy również jakieś straty przy próbach poprawy państwa. Sztuka w tym, by stracić jak najmniej, a zyskać maksymalnie dużo. Niektóre parametry, jak na przykład ustrój państwa nie wnoszą wiele do rozgrywki, acz czasem mogą być dość cenne.

Europa Universalis III 155856,1
Do wyboru, do koloru


Decyzję o kształcie państwa wypada podjąć jak najwcześniej – im szybciej będziesz podejmować konsekwentne działania prowadzące do jasno określonego celu tym lepiej. Późniejsza zmiana planów może być katastrofalna w skutkach, gdyż społeczeństwo, które dotąd było kształtowane w jednym kierunku, nagle zostanie zmuszone myśleć zupełnie inaczej, co prowadzi do poważnego spadku stabilności, którą określiłbym jako bardzo ważny współczynnik w grze, mówiący, a nieraz wręcz krzyczący do gracza: „bez poparcia bądź chociaż przyzwolenia ludności ci podległej nic nie zdziałasz”. To jeden z najbardziej edukacyjnych i moralizatorskich aspektów gry.

Uwaga:
Większość pojęć użytych w poradniku jest omówiona dokładnie w instrukcji.

Europa Universalis III - poradnik

<< poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
23.02.2009 | Ghirlandai » Dobra gra, trzeba myśleć
16.10.2008 | Mande » I stało się :). Dodatki wychodzą po polsku w wersj
15.08.2008 | rysiu003 » Wspaniała strategia trzeba dużo myśleć nad swoimi
03.07.2008 | pachucek » Gra jest naprawdę dobra, tak jak ten tekst, ale ni
03.10.2007 | Mande » Mhm... mam nadzieję, że w końcu dodatek wyjdzie w
więcej komentarzy dodaj komentarz
RECENZJE CZYTELNIKÓW
ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję