LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Emperor of the Fading Suns

Emperor of the Fading Suns
Sztab VVeteranów
Tytuł: Emperor of the Fading Suns
Producent: Holistic Design
Dystrybutor: -
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:1996-10-01
Premiera Świat:
Autor: 5916
Ocena
czytelników 89 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Emperor Of Fading Suns

Emperor Of Fading Suns - poradnik

Holistic Design ma tendencję do robienia gier z wieloma oryginalnymi rozwiązaniami. Tak wieloma, że normalny gracz, który tłucze tylko klony swoich ulubionych gatunków (na potrzeby strony - Age of Empires) gubi się po 3 minutach. Weźmy choćby takie Final Liberation - najlepsza konwersja figurkowego Warhammera 40k jeszcze przez co najmniej kilka(naście?) lat. Wstawki filmowe z aktorami, masa jednostek, elastyczny wybór armii do misji, istotne oba poziomy rozgrywki (taktyczny i strategiczny), aktywne AI (tak, tak - kontratakuje), oraz uwzględniony upływ czasu (orkowie dokupują jednostki w niepodbitych prowincjach). Nawet bez problemu można by dodać kolejne rasy (fani robią chaos, już gdzieś tak z 5 lat - mają ze 4 jednostki ;) ), a gra przeszła praktycznie bez echa. Dlaczego w takim razie wszyscy trąbią o Dawn of War?

Do rzeczy - Holistic Design wypuścił papierowe Fading Suns, więc na pewno wiedzą, co robią. Omawiana gra, to przeniesienie świata papierowego RPG do strategii komputerowej. Zapewne wymagało to sporego cięcia i ekwilibrystyki (Domy mają na początku równy start), zaplanowano masę elementów, z których większości nie udało się wprowadzić - gdyby się udało, byłaby to najprawdopodobniej najlepsza gra strategiczna w historii gier komputerowych, a tak, to dosyć przyjemna i oryginalna gierka z masą elementów, które do niczego nie służą (jak w Space Empires).

Emperor of Fading Suns 125516,1
Ekran statystyk Domu. Jak widać standard - gracz kontra reszta świata.


Zasiadając do gry, dobrze jest mieć w pamięci Civilization, jednak zbytnio nie przywiązując się do przedstawionego tam modelu. Co prawda mamy tu miasta, z których niektóre produkują surowce z przyległych pól i niektóre robią jednostki, ale nie do końca to działa tak, jak w Civilization.

OGRZE

Cel gry jest taki, jak w tytule - zostać Imperatorem. Dzieje się to poprzez wybór w głosowaniu Regenta, który, jeśli poczuje, że jest wystarczająco silny - może ogłosić się kandydatem na Imperatora (kolejne głosowanie zatwierdzające) i wygrać następne wybory po 10 latach - skomplikowane i wymaga wygrania 3 głosowań pod rząd. No, może skomplikowane w teorii. W praktyce skomplikowane jeszcze bardziej ;)
Głosuje się oddając na wybranego kandydata głosy - głosy są jak najbardziej namacalne i przedstawione w postaci Sceptorów - konkretnych jednostek umieszczonych na początku w stolicach domów. Żeby było ciekawiej głosują także Kościół - z siedzibą na Holy Terra (tak - to Ziemia), oraz League (gildia prowadząca handel w galaktyce). Każda z tych organizacji/dom ów ma na początku 5 głosów - Sceptorów. Teoretycznie więc ważna jest dyplomacja - układy, wojny i przekupstwa prowadzące do zyskania głosów innych, jednak w praktyce nawet Regent ma potężną władzę (rozdaje dowództwa 3 ministerstw) i raczej nikt nie jest zainteresowany, aby ktoś inny obsadził to stanowisko, dlatego istnieją jeszcze 2 sztuczki:

 • po pierwsze - Sceptorzy to konkretne jednostki - można je odbić w walce. Oczywiście wymaga to najczęściej zdobycia stolicy przeciwnika, a przy myślącym dowództwie (czyli nie komputerze) jest to prawie niemożliwe ze względu na model produkcji jednostek (o tym później)

 • po drugie - aby zagłosować, trzeba mieć w chwili głosowania szlachcica w stolicy imperium - Byzantium Secundus - dlatego najprostszym rozwiązaniem jest po prostu zdobycie stolicy i zabicie wszystkich wrogich szlachciców (zresztą Dom ginie właśnie po stracie wszystkich wysoko urodzonych - Noble)

  Emperor of Fading Suns 125516,2
  Ministerstwa jeszcze nie rozdane.


  Oczywiście sposobem na zdobycie czegokolwiek jest produkcja wojska - co nas najbardziej ogranicza, to dostępność surowców, nie czas produkcji. Zaawansowane jednostki potrzebują masę zaawansowanych półproduktów, a dodatkowo całą tą machinę kilkunastu miast, produkujących elementy dla zwykłego czołgu, trzeba wyżywić.

  Emperor Of Fading Suns - poradnik

 • | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | następna >>
  skomentuj
  KOMENTARZE NA TEMAT GRY
  więcej komentarzy dodaj komentarz
  RECENZJE CZYTELNIKÓW
  ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję