Emperor of the Fading Suns

Emperor of the Fading Suns
Sztab VVeteranów
Tytuł: Emperor of the Fading Suns
Producent: Holistic Design
Dystrybutor: -
Gatunek: Strategia turowa
Premiera Pl:1996-10-01
Premiera Świat:
Autor: 5916
Ocena
czytelników 89 GŁOSUJ
OCENA
REDAKCJI bd% procent
Głosuj na tę grę!
Emperor Of Fading Suns

ZACZYNAMY, CZYLI "KTO MNIE SZPIEGUJE?"

Wybory początkowych ustawień gry są proste:

  • Stopień trudności to po prostu ilość darmowych cech do wyboru dla Domu.

  • Plague to samoistne występowanie plagi Necrosis - jest to choroba wysoce zaraźliwa ( wszyscy w promieniu 5 pól mogą ją od zarażonej jednostki złapać), śmiertelna i nieuleczalna w zaawansowanym stadium. Głodujące jednostki o małej ilości życia mogą ją złapać, ponadto można wyprodukować specjalne bomby ją roznoszące. Na początku ma formę łagodną (żółta gwiazdka) i jest do wyleczenia - co zależy od ilości szpitali na planecie i wynalezienia lekarstwa na Necrosis. Kiedy osiągnie zaawansowane stadium - jednostka, lub miasto, co turę traci życie. Co ciekawsze ta strata jest na tyle niska, że regeneracja w mieście w pewnym momencie wyró wnuje stratę i można taką jednostkę/miasto trzymać jako bojowe źródło zarazy.

  • Rebellion - jednostki/miasta mogą się zbuntować przy bardzo niskim morale. Wbrew pozorom w wypadku miast trzeba się o to naprawdę specjalnie postarać. Jednostki buntują się częściej, ale dotyczy to wyłącznie przejętych wrogów o całkowicie odmiennej wierze - przy buncie jednostka staje się neutralna. Ponowne jej przejęcie rozwiązuje problem (sztuką jest takie jej uszkodzenie, aby przeżyła 2 tury ataków).

  • Universal Warehouse - teoretycznie może ułatwić grę. Przy włączonym, wszystkie surowce na planecie są automatycznie dostępne innym planetom. Dodatkowo ceny zmieniają się w zależno ści od dostępności i ilości surowców w galaktyce. Komputer zawsze używa tej opcji. Przy wyłą czonym brakujące surowce trzeba ręcznie przewozić statkami. Niebezpieczeństwo tkwi w tym, że jeśli planeta potrzebuje dużo pożywienia, a nasze imperium nie produkuje wystarczającej iloś ci - leżymy i kwiczymy - losowe jednostki/miasta zaczynają głodować i tak aż do śmierci ich wystarczającej ilości (a bez pożywienia nie można zbudować dodatkowych farm). W przypadku rę cznego przewozu - można bez żalu taką planetę odciąć i zagłodzić, nie narażając się na potencjalne straty wśród elitarnych jednostek na innych planetach.

  • Food Consumption - z wyłączonym, powyższy problem przestaje obowiązywać. Włączone wprowadza niezwykle ważny element - wszystkie miasta i jednostki potrzebują co turę poż ywienia - to bardzo ogranicza rozwój pustynnych planet i wymaga dowozu zaopatrzenia dla wojsk szturmujących nowe planety.
    Więc zaczynamy!

    Każdy Dom, bez względu na wybrany wszechświat zaczyna na tej samej planecie, jednak kontroluje tylko jej część. Co natychmiast rzuca się w oczy to 2 miasta nie kontrolowane przez gracza i nie neutralne - bez paniki! Jedno z nich to Agora - placówka handlowa Ligi Kupieckiej - tu można kupować i sprzedawać surowce i nic nas nie zaatakuje (przynajmniej do czasu ogłoszenia Nowej Republiki, lub wojny z Ligą), drugą jest Fort należący do Imperial Eye – do czasu przydzielenia ministra jednostki same z siebie nie będą się tu ruszać. Po wyborze wszystko zależy od nastawienia Domu mającego ministra, do nas. Jeśli to my zyskaliśmy to stanowisko należy szybko ewakuować całą placówkę z naszej stolicy i rzucić na wroga :)

    Zaczynając staniemy przed pewnymi wyzwaniami - mamy kilka miast i sporo wojska - problemem jest przeważnie to, że dochody są zbyt małe, aby to wszystko utrzymać, mogą też wystąpić problemy z żywnością, albo brakami niektórych surowców, jeśli Dom zaczyna z miastem wytwarzającym półprodukty. Początkowe zapasy, jeśli nimi zbytnio nie szafujemy bez problemu powinny wystarczyć na pierwsze tury, a w tym czasie naszym zadaniem jest opanowanie pozostał ych miast na planecie, dostrojenie jej gospodarki i w miarę możliwości, wykorzystanie wszystkich pól specjalnych.

    Emperor of Fading Suns 125517,3
    Początek gry na planecie Severus (stolica Domu Decados). Widać FORT EYE i AGORĘ. Z boku armia broniąca FORTu. Zwiad niby przeprowadził PRIEST, ale jego wykrywanie jest tak słabe, że nie zauważył połowy wojska, trzeba było wysłać na pomoc MILITIA.


    JAK TO WSZYSTKO DZIAŁA?

    Jak zwykle zasady są proste. Kołem napędowym gospodarki są miasta - one wytwarzają surowce i płacą podatki. Wytwarzanie i podatki wzajemnie się uzupełniają, a raczej znoszą. Wysokość podatków obniża wydajność miast. Co prawda wpływa na nią też populacja miasta, ale mając dostęp do żywności ono samo się zapełni w kilka tur. Podatki ustawione na 0% dają 100% wydajności miasta, ich zwiększanie obniża ją (o wiele szybciej). Co ważne konsumpcja surowców jest zawsze taka sama - na przykład produkując elektronikę zawsze zostanie zużyte tyle samo trace i energii, pomimo tego, że miasto może docelowo wyprodukować mniej produktu ze względu na wydajność.

    Wszystkie miasta mogą produkować jednostki milicyjne - nie chodzi tu wyłącznie o podstawową piechotę (Militia), ale o najprostszą artylerię, działa przeciwpancerne i przeciwlotnicze. Są one proste w budowie (wymagają tylko metal-u) i posiadają sporą siłę, ale nie mają zaawansowanych form transportu - ruchliwość 4. W przypadku piechoty nie jest to wielkim problemem, ale już działa korzystają z innej tabeli ruchu i jeśli teren nie jest pł aski te 4 punkty wystarczą na przejście 1 (słownie - jednego) pola, jeśli nie ma drogi. Mimo wszystko, w wypadku inwazji na naszą planetę, wystarczy posiadać na niej bronione/ukryte zapasy metalu i w ciągu 1 tury każde miasto może wystawić działo, a przy modelu walki w grze nawet najbardziej zaawansowane czołgi nie wytrzymają pojedynku z 3 podstawowymi działami przeciwpancernymi. Wszystkie miasta mogą też produkować Inżynierów (Engineer) - to oni budują miasta i drogi.

  • << poprzednia | 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | następna >>
    skomentuj
    KOMENTARZE NA TEMAT GRY
    więcej komentarzy dodaj komentarz
    RECENZJE CZYTELNIKÓW
    ILOŚĆ RECENZJI - ŚREDNIA OCENA - % więcej recenzji dodaj recenzję