Leclerc

Leclerc

Niniejszym artykułem rozpoczynam cały cykl prezentujący czołgi i wozy opancerzone. Cykl będzie się skupiał na maszynach współczesnych i tych trochę starszych. Dokładniej mówiąc skonstruowanych po 2 wojnie światowej.

Zamierzam tutaj przedstawić pojazdy znane a także te, o których niektórzy mają mgliste tylko pojęcie.

Zacznę od konstrukcji, której wybór jasny był od samego początku. Maszyna, która swoimi rozwiązaniami wyprzedziła epokę. Jeżeli ktoś kiedyś zapytałby mnie, jak nazywa się czołg o najbardziej futurystycznym wyglądzie i w którym elektronika w znacznym stopniu wyeliminowała czynnik ludzki - odpowiedziałbym Abrams. Wiem jednak, że to błąd, prawdziwa odpowiedź brzmi Leclerc.

Prace nad skonstruowaniem czołgu nowej generacji trwały dość długo. Początek jest datowany na 1978r. Brały w nich udział Francja i Niemcy. Później sama tylko Francja. Ostatecznie w połowie 1986r postanowiono wyprodukować 6 próbnych egzemplarzy. Nadano im nazwę Leclerc - na cześć francuskiego generała dowodzącego w II wojnie światowej jednostkami pancernymi (między innymi Czad, Trypolitania 1942). Nowy czołg pierwszy raz został zaprezentowany 15 stycznia 1987r. Jest on przedstawicielem 3 generacji pośredniej - należą do niej jeszcze Leopard 2 A5, M11A2 Abrams, Challenger 2, T-80 U, Typ 90. Wszystkie te wozy posiadają ogromne możliwości rozwoju dzięki zastosowaniu łatwo wymienialnych systemów modułowych.




Leclerc 111342,1

Leclerc


Przedział kierowania jest w Leclerc'u jest umieszczony z przodu, pośrodku jest dwumiejscowa wieża i przedział bojowy, przedział silnikowy z tyłu. Jak na razie standard. Kierowca czołgu może prowadzić obserwację przez 3 peryskopy. Dwa dzienne HL54 i jeden dzienno - nocny. Pomimo względnie małej przestrzeni wewnętrznej wnętrze czołgu zapewnia załodze wręcz komfortowe warunki. Stanowisko dowódcy i działonowego jest przygotowane na osoby o wzroście nawet 185-190cm (!), a kierowcy 175. W maszynie jest kilka zbiorników paliwa w różnych miejscach. Mieści się w nich 1225 litrów paliwa, co zapewnia zasięg 550 km. Dodatkowe beczki paliwa można zamontować z tyłu wozu - zwiększa to zasięg do 720 km. Skład i odporność pancerza są owiane tajemnicą, tak samo jak technologia produkcji. Można się jedynie domyślać, że pancerz jest spawany z płyt, pomiędzy którymi umieszczone są elementy ceramiczne. Leclerc'a charakteryzuje duża ruchliwość - co jest elementem kluczowym na współczesnym polu walki.

Silnik to wysokoprężny UD (Uni Diesel) V8X 1500 - chłodzony wodą. Pojemność skokowa 16,47 dm. Rozwija moc 1100kW przy 2500 obr/min., i max. moment obrotowy 4850 Nm przy 2000 obr/min. Zapewnia bardzo wysoki współczynnik mocy jednostkowej 20kW/t, czas rozpędzenia czołgu od 0-32km/h wynosi 5,5km/s. Pojazd posiada hydromechaniczny układ napędowy SM-500 o podwójnym doprowadzaniu mocy w postaci zintegrowanego bloku. Zawieszenie hydropneumatyczne spełnia jednocześnie rolę elementu sprężystego i tłumiącego - umożliwia ugięcia rzędu 400mm. Ekrany ochronne umieszczone z boku kadłuba, chronią układ przed pociskami a także stanowią dodatkową osłonę boków czołgu.


Leclerc

| 1 | 2 | następna >>
skomentuj
KOMENTARZE NA TEMAT GRY
więcej komentarzy dodaj komentarz