Valve wykorzysta sztuczną inteligencję do walki z oszustami w Counter-Strike: Global Offensive

Firma Valve za pośrednictwem serwisu Reddit poinformowała, że planuje wykorzystać systemy uczące się do wykrywania oszustw w grze Counter-Strike: Global Offensive.

Decyzja wynika ze swoistego „wyścigu zbrojeń” między deweloperami a nieuczciwymi graczami. Ci pierwsi starają się łatać luki w kodzie i implementować dodatkowe funkcje pozwalające na lepsze wykrywanie nieuczciwych praktyk. Ci drudzy z kolei nieustannie opracowują nowe formy obchodzenia zabezpieczeń. W związku z tym deweloperzy postanowili wykorzystać uczenie maszynowe.

Szczególnie uciążliwym oszustwem jest korzystanie z tak zwanych spinbotów. Pozwalają one na obserwację otoczenia w zakresie 360 stopni, dzięki czemu gracze są w stanie ustrzelić przeciwnika, który normalnie byłby dla nich niewidoczny. Z perspektywy użytkownika spinbota ekran wygląda normalnie, jednak po stronie serwera postać cały czas wiruje wokół własnej osi. Jak czytamy we wpisie:

Trochę złych wiadomości: wszystkie sposoby zakodowania mechanizmów wykrywających korzystanie ze spinbotów prowadzą do wyścigu zbrojeń z twórcami zakazanego oprogramowania – jeśli znajdą ograniczenie w wykorzystywanej przez nas heurystyce wyszukiwania oszustw, problem wraca. Dlatego chcemy zastosować uczenie maszynowe i wytrenować (stale uczący się) klasyfikator, który potrafi wyłapać różnice między oszustami a normalnymi i wprawnymi graczami.

Taki system wymaga jednak specjalistycznego centrum obliczeniowego. Z uwagi na ilość danych i konieczność ich analizowania „w locie” serwery nie są w stanie podołać takiej pracy. Nie wiadomo jednak, czy w związku z tym firma Valve myśli o własnym zapleczu czy też zdecyduje się na jakąś formę leasingu wybranych rozwiązań.

Proces uczenia się oraz analizowania i klasyfikowania danych pochodzących od graczy wymaga mocnego sprzętu, co oznacza, że nie może się tym zajmować serwer. A ponieważ nie wiadomo z góry, kto może oszukiwać, trzeba monitorować mecze na żywo, z perspektywy wszystkich dziesięciu uczestników. Każdego dnia w Counter-Strike: Global Offensive rozgrywanych jest ponad milion meczów, co oznacza, że aby nadążyć z obliczeniami, potrzebny jest system zdolny do analizowania materiału z każdego spotkania z perspektywy każdego gracza, a to przekłada się na konieczność posiadania centrum zdolnego do pracy na tysiącach procesorów.

Chociaż prace nad sztuczną inteligencją rozpoczęły się jeszcze w trakcie II wojny światowej, to jednak rozwój tej dziedziny nauk przeżywał liczne wzloty i upadki. Obecnie ma miejsce duży wzrost zainteresowania tym zagadnieniem, co wiąże się z nowymi, często przełomowymi odkryciami. Systemy AI są wykorzystywane między innymi w rozpoznawaniu twarzy, mowy i pisma, tłumaczeniach, systemach rekomendacji, filtrach spamu, medycynie, czy konstrukcji automatycznych samochodów. Choć nie jest to powszechnie przyjęta definicja, sztuczną inteligencję określa się jako program, który potrafi analizować dane i na ich podstawie podejmować decyzje maksymalizujące szansę powodzenia danego działania.

Jednocześnie firma poinformowała, że system w zalążkowej formie już funkcjonuje. Analizuje on dane i zgłasza podejrzenia oszustwa. Zdaniem przedstawicieli spółki rezultaty są obiecujące.

Źródło:
"Arantasar" - GRY-OnLine


Klemens
2017-02-16 20:36:27