Steam - Valve testuje ocenzurowaną, chińską wersję

Portal Win.gg donosi, że firma Valve Software rozpoczęła testowanie wydania alfa zapowiedzianej w 2018 roku chińskiej wersji klienta Steama.

Program różni się pod paroma względami od tego, który jest zainstalowany na komputerze przeciętnego Europejczyka czy Amerykanina. Kluczowe modyfikacje dotyczą trzech obszarów.

Pierwszą zmianę widać już na samym początku – kiedy tylko zdecydujemy się na uruchomienie aplikacji. Klient wyświetla wówczas ostrzeżenie, które informuje gracza o szkodliwym wpływie nadmiernego grania na zdrowie. W komunikacie zawarta jest także informacja na temat problemów związanych z oszustami w grach oraz piractwem.

Kolejną dużą różnicą jest wprowadzenie obostrzeń dotyczących godzin, w jakich możemy grać – zgodnie z zasadami upublicznionymi w listopadzie zeszłego roku, w Chinach osoby poniżej określonego wieku nie mogą grać w nocy lub wczesnym rankiem. Redaktorzy Win.gg próbowali uruchomić Counter-Strike: Global Offensive o godzinie 5:00 czasu chińskiego i Steam im to uniemożliwił. Podobnie było w przypadku Dota 2.

Co ciekawe, program nie rozpoznaje strefy czasowej – zawsze kieruje się chińskim zegarem (nie da się wykluczyć, że programiści wychodzą z założenia, że będą go instalowali jedynie użytkownicy w Państwie Środka). Eksperyment win.gg sugeruje też, że obecna wersja chińskiego Steama nie podejmuje żadnej próby określenia wieku gracza – program sprawdza jedynie, która jest godzina i umożliwia lub blokuje uruchomienie gry.

Wygląda też na to, że wsparcie dla tej funkcji będzie wymagało współpracy z poszczególnymi deweloperami – choć działa ona w przypadku wymienionych powyżej gier, które zostały już wydane na chińskim rynku przez firmę Perfect World – to omawiany klient Steam na razie nie blokuje w żaden sposób wielu innych gier.

Ostatnia zmiana dotyczy listy znajomych – chińska wersja Steama początkowo wyświetla na niej jedynie identyfikatory (nie ksywy) użytkowników oraz bazową ikonę pytajnika zamiast awatara. Pełne profile mają być pokazywane dopiero po zaakceptowaniu przez stosowny organ chińskich władz. Zapewne ma to na celu uniknięcie sytuacji, w których obrazki lub nicki będą wykorzystywane do szerzenia zakazanych treści (np. protestów w Hongkongu lub walki o niepodległość Tybetu).

Źródło:
"Aquma" - GRY-OnLine


Klemens
2020-05-25 15:24:27