Raport NPD Group za luty - Far Cry Primal bezkonkurencyjne w USA

Grupa analityczna NPD opublikowała raport podsumowujący wyniki amerykańskiego rynku gier w minionym miesiącu.

Ogólna sprzedaż sprzętu oraz oprogramowania przyniosła 842,5 miliona dolarów, odnotowując spadek o 12% w porównaniu z lutym 2015 roku. Zeszłoroczny rezultat to następstwo dwóch głośnych premier: przenośnej konsoli New Nintendo 3DS oraz odświeżonego wydania The Legend of Zelda: Majora’s Mask. W drugim miesiącu obecnego roku zabrakło równie istotnych debiutów sprzętowych czy oprogramowania, co przełożyło się na wyraźnie mniejszą sprzedaż urządzeń (spadek o 58%) i gier (w dół o 30%) na przenośne konsole niż rok temu. Drugim powodem jest wyraźnie malejąca popularność konsol stacjonarnych siódmej generacji, które odnotowały spadek sprzedaży o 77%. Tym samym jeszcze bardziej umocniła się pozycja obecnych urządzeń – co prawda, również Xbox One i PlayStation 4 sprzedały się gorzej (o 6% w stosunku do lutego 2015 roku), ale według analityków NPD stanowią już 86% kupowanych konsol stacjonarnych. Natomiast platforma Sony niezmiennie pozostaje najlepiej sprzedająca się konsolą, za co koncern po raz kolejny podziękował graczom. Niemniej Microsoft także ma powody do zadowolenia: sprzedaż tytułów ekskluzywnych na nowego Xboksa zwiększyła się o 49%, a gracze spędzili przy nim prawie dwa razy więcej czasu niż rok temu.

Również sprzedaż oprogramowania nie osiągnęła zeszłorocznego wyniku, zaliczając spadek o 10% (z 338,9 milionów do 303,9 milionów dolarów), mimo że poszczególne tytuły poradziły sobie całkiem dobrze. Far Cry Primal nie tylko zajęło pierwszą pozycję na liście najlepiej sprzedających się gier w lutym, lecz także – po uwzględnieniu krótszego czasu od premiery – udało mu się przebić rezultat Far Cry 4. Cieszyć mogą się także twórcy bijatyki Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4, która sprzedała się prawie dwukrotnie lepiej od poprzedniczki (znów – po uwzględnieniu różnicy w czasie od premiery) i zajęła czwartą pozycję w zestawieniu. Sama wersja na PS4 sprzedała się najlepiej ze wszystkich gier na poszczególnych platformach (tylko to wydanie przebiło łączną sprzedaż piątego Street Fightera). Dobrze poradziło sobie też Fire Emblem Fates, jednak z powodu rozbicia go na 3 podtytuły tylko jeden z nich załapał się do zestawienia: Fire Emblem Fates: Birthright. Gdyby jednak zebrać łączną sprzedaż wszystkich wersji, najnowsza odsłona serii Fire Emblem wskoczyłaby na trzecie miejsce, wyprzedzając Grand Theft Auto V, które nieodmiennie plasuje się w pierwszej piątce. Pełne zestawienie możecie zobaczyć poniżej, przy czym platformy uporządkowano od najlepiej do najgorzej sprzedającej się wersji danej gry.

#

Tytuł gry

Platformy sprzętowe

1.

Far Cry Primal

XONE, PS4, X360, PS4, PC

2.

Call of Duty: Black Ops III

XONE, PS4, X360, PS3, PC

3.

Grant Theft Auto V

PS4, XONE, X360, PS3, PC

4.

Naruto Shippuden: Ultimate Ninja Storm 4

PS4, XONE

5.

NBA 2K16

PS4, XONE, X360, PS3

6.

Lego Marvel Avengers

PS4, X360, XONE, Wii U, PS4, 3DS, PSV

7.

Street Fighter V

PS4

8.

Minecraft

X360, XONE, PS4, PS3

9.

Fire Emblem Fates: Birthright

3DS

10.

Fallout 4

PS4, XONE, PC



Niemniej sukcesy tych gier oraz wzrost sprzedaży oprogramowania na platformy ósmej generacji (o 6%) zostały przyćmione przez wspomniany wyżej gorszy wynik tytułów na urządzenia przenośne oraz starsze konsole. Produkcje przeznaczone na te ostatnie zaliczyły 52-procentowy spadek w porównaniu z analogicznym okresem zeszłego roku, natomiast ogólna liczba sprzedanych egzemplarzy gier zmniejszyła się o 12% w stosunku do lutego 2015 roku. Niewielki – bo zaledwie 1-procentowy wzrost – odnotowały akcesoria, głównie dzięki sprzedaży kart subskrypcji oraz punktów usług cyfrowych, która przekroczyła miliard dolarów w skali roku. Na marginesie warto też wspomnieć, że odświeżone wersje pierwszej generacji gier z serii PokemonRed, Blue oraz Yellow – ustanowiły nowy rekord sprzedaży w pierwszym tygodniu w cyfrowym sklepie Nintendo eShop, tym samym deklasując wcześniejszy wynik bijatyki Super Smash Bros. na 3DS-a.

Na koniec przypominamy, że powyższe dane dotyczą wyłącznie sprzedaży detalicznej nowych produktów, tak więc nie uwzględniają dystrybucji cyfrowej i mikropłatności, jak również gier sprzedawanych w zestawie z konsolą.

Źródło:
"Entelarmer" - GRY-OnLine


Klemens
2016-03-12 08:37:33