LOGOWANIE
Zarejestruj sie

Poważny błąd w procesorach Intela. Poprawka może obniżyć wydajność nawet o 30 procent

Po Sieci krążą informacje o wykryciu istotnej wady w procesorach firmy Intel.

Na razie nie znamy wszystkich szczegółów, jako że sprawa jest objęta embargiem, które zakończy się w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Niemniej, dzięki serwisowi The Register, wiemy już co nieco na ten temat. Wada konstrukcyjna ma dotyczyć wszystkich procesorów Intela opartych na architekturach X86-X64 z ostatniej dekady i pozwala programom użytkowym na uzyskanie czasowego dostępu do zasobów pamięci jądra systemu operacyjnego (tzw. kernel). Innymi słowy, luka umożliwia zewnętrznym programom pozyskanie haseł, kluczy logowania i innych prywatnych danych użytkownika.

Problem nie dotyczy wyłącznie najpopularniejszego Windowsa, lecz także konkurencyjnych systemów operacyjnych (macOS, Linuksa etc.) oraz usług w chmurze w rodzaju Amazon EC2 czy Google Computer Engine. Nadmieńmy, że do zamknięcia tej luki nie wystarczy prosta zmiana w mikrokodzie. Planowana poprawka ma całkowicie wyizolować kernel za pomocą PTI (Page Table Isolation), co wiąże się z modyfikacją na poziomie systemu operacyjnego. Co najgorsze, patch może negatywnie wpłynąć na wydajność komputera. Według szacunków The Register mowa o spadku od 5 do 30%, a pierwsze testy łatki dla Linuksa (podajemy za stroną Phoronix) pokazują wyniki o 17-18% gorsze niż przed aktualizacją. Jest jednak i dobra wiadomość – z porównań opublikowanych przez Phoronix wynika, że zmiana nie ma żadnego wpływu na wydajność gier.

Oczywiście mniejsza wydajność w programach użytkowych to wciąż poważna sprawa i można by założyć, że procesory Intela mogą nieoczekiwanie stracić na popularności na rzecz układów AMD. O ile jednak sama luka nie jest obecna w Ryzenach i innych CPU z katalogu firmy, o tyle aktualizacja Linuksa uznaje je za niezabezpieczone. Krótko mówiąc, patch zmniejsza wydajność także procesorów AMD. Dlatego też producent zalecił w udostępnionym mailu, by posiadacze jego układów nie instalowali tej łatki. Nie wiadomo też, jak tę kwestię rozwiążą twórcy Windowsa i innych systemów operacyjnych. Microsoft zapowiedział publikację aktualizacji w przyszłym tygodniu w ramach miesięcznej Wtorkowej Aktualizacji (Patch Tuesday). Wtedy też najpewniej poznamy szczegółowe informacje na temat luki.

Źródło:
"Entelarmer" - GRY-OnLine


Klemens
2018-01-03 18:07:37