Podsumowanie roku 2016 na Steamie według serwisu Steam Spy

Sergiej Galionkin z portalu Steam Spy opublikował raport dotyczący sprzedaży gier na Steamie w 2016 roku.

Najważniejsze zestawienie dotyczy najbardziej dochodowych i najczęściej kupowanych produkcji.

W tej pierwszej kategorii zwyciężyła najnowsza odsłona serii Civilization, która według wyliczeń serwisu przyniosła wydawcy blisko 80 milionów dolarów. Na drugim miejscu znalazło się wydane na komputerach osobistych jeszcze w 2015 roku Grand Theft Auto V. Chociaż liczba nowych posiadaczy tytułu jest o blisko milion większa niż w wypadku gry Sid Meier's Civilization VI, to jednak ostatecznie produkcja przyniosła w 2016 roku nieco ponad 73 miliony dolarów. Podium zamyka Counter-Strike: Global Offensive z kwotą blisko 67 milionów dolarów.

Sporym zaskoczeniem jest niezwykła popularność niezależnej produkcji Stardew Valley. Gra, nad którą przez ponad cztery lata pracował jeden człowiek, przyniosła ponad 24 miliony dolarów. Tytuł Erica Barone’a wyprzedził takich gigantów jak Deus Ex: Rozłam Ludzkości, Dishonored 2 czy nieobecną nawet w zestawieniu serię Call of Duty.

Sumarycznie w 2016 roku gracze aktywowali na platformie Steam tytuły o łącznej wartości 3,5 miliarda dolarów. Margines błędu jest jednak w wypadku tej liczby dość znaczący, a obliczenia samego serwisu Steam Spy wahają się od 3,3 do 3,6 miliarda.

Jeśli chodzi o najczęściej kupowane produkcje, to w tym wypadku bezkonkurencyjnym zwycięzcą jest gra Counter-Strike: Global Offensive. W 2016 roku aktywowało ją na Steamie ponad 6,7 milionów użytkowników. Jest to wynik blisko trzykrotnie lepszy niż w przypadku drugiego tytułu w zestawieniu – Rocket League. Warto jednak pamiętać, że część z tych zakupów to drugie (lub kolejne) konta dotychczasowych graczy. Według oficjalnych informacji w grudniu zeszłego roku produkcja mogła się pochwalić blisko 11 milionami aktywnych użytkowników.

Co istotne, dane prezentowane przez serwis Steam Spy mają charakter szacunkowy i mogą znacząco różnić się od rzeczywistych wyników. Dodatkowo metodologia portalu opiera się na kilku istotnych założeniach, które należy wziąć pod uwagę, analizując statystyki. Po pierwsze, tabele uwzględniają sprzedaż kodów aktywowanych na Steamie poza samą platformą. Spora część sklepów internetowych prowadzi taką formę działalności – dla przykładu zarówno Stardew Valley, jak i Rocket League były dostępne w ramach abonamentowej usługi Humble Monthly oferowanej przez portal Humble Bundle. Po drugie, zestawienie nie uwzględnia sprzedaży DLC i innego typu rozszerzeń. Po trzecie, serwis Steam Spy nie ma dostępu do danych dotyczących mikrotransakcji obecnych w grach. Taka forma finansowanie jest jednym z głównych źródeł dochodu w przypadku takich produkcji jak Dota 2.

W związku z tym pojawiają się spore rozbieżności między zestawieniami Steam Spy a oficjalnymi statystykami. Dla przykładu gry Rise of the Tomb Raider i Doom znalazły się w tabeli najbardziej dochodowych produkcji na piątym i szóstym miejscu, podczas gdy według rankingu firmy Valve nie załapały się nawet do pierwszej dwunastki. Nie oznacza to, że dane Steam Spy są niewiarygodne, jednak należy wziąć pod uwagę ich przybliżony charakter i inne założenia statystyk opisowych.

Pełną wersję raportu wraz z kilkoma innymi statystykami znajdziecie pod tym adresem.

Źródło:
"Arantasar" - GRY-OnLine


Klemens
2017-01-06 14:12:44